22 Ocak 2021 Cuma
KÇS Kipaş Hazır Beton sektörel büyümesini sürdürdü

KÇS Kipaş Hazır Beton sektörel büyümesini sürdürdü

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı.

Raporun sonuçlarını değerlendiren KÇS KİPAŞ Beton Yetkili Kurulları ve KİPAŞ Hazır Beton Bayisi Hamma Yetkilisi ve MİSİAD Gaziantep İl Başkanı Muhammet Yıldız, “Tüm zorlu koşullara rağmen KÇS Kipaş Hazır Beton, 2020 yılında da sektörel büyümesini sürdürdü. Müşterilerimizin beton sıkıntısını çözmek için gece-gündüz demeden çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.

THBB, HAZIR BETON ENDEKSİ'NİN 2020 ARALIK AYI RAPORU'NU AÇIKLADI

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2020 Aralık Ayı Raporu’nu açıkladı. Aralık ayında tüm endekslerde geçen yıla kıyasla olumlu bir tablonun söz konusu olduğuna dikkat çeken Rapor, faiz indirimleri ile birlikte normalleşme adımlarının hızlandığı haziran ayından itibaren başlayan rüzgârın inşaat sektörü açısından hâlen dinmemiş olduğunu ve sektörün yılı pozitif tarafta kapattığını ortaya koydu.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektöründeki ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.

Rapora göre faiz indirimleri ile birlikte normalleşme adımlarının hızlandığı haziran ayından itibaren toplamda yedi aydır inşaat faaliyetlerindeki yukarı yönlü hareket devam etmektedir. Faaliyet Endeksi’nin en yüksek endeks değeri olarak yılı kapattığı görülmektedir. Beklenti Endeksi, kasım ve aralık aylarındaki yükselişle birlikte yılı pozitif tarafta kapatmıştır. Güven Endeksi yılın tamamında yalnızca haziran ayında eşik değeri aşmış olmasına karşın, yılın sonuna doğru yükselişe geçmiştir.

Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu’ndaki bütün endekslerde geçen yıla kıyasla olumlu bir tablo söz konusudur. Güven Endeksi hâlen negatif tarafta olmasına rağmen önceki yıla kıyasla en fazla yükselen endeks olarak görünmektedir. Faaliyet Endeksi aralık ayında, hem önceki yıla kıyasla artış göstermiş, hem de en yüksek endeks olarak yılı kapatmıştır.

KÇS KİPAŞ HAZIR BETON, 2020 YILINDA DA SEKTÖREL BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRDÜ

Raporun sonuçlarını değerlendiren KÇS KİPAŞ Beton Yetkili Kurulları ve KİPAŞ Hazır Beton Bayisi Hamma Yetkilisi ve MİSİAD Gaziantep İl Başkanı Muhammet Yıldız, “Tüm zorlu koşullara rağmen KÇS Kipaş Hazır Beton, 2020 yılında da sektörel büyümesini sürdürdü. Müşterilerimizin beton sıkıntısını çözmek için gece-gündüz demeden çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Çünkü bizim için müşteri memnuniyeti her şeyden önde gelir” dedi.

KÇS KİPAŞ HAZIR BETON ÜLKEYE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKILAR SUNDU

KÇS KİPAŞ Hazır Beton’un ülkeye ekonomisine önemli katkılar sunduğunu belirten Yıldız, “KÇS KİPAŞ Hazır Beton, çimento sektöründe kaliteli üretim, kullandığı teknoloji ve çevre duyarlılığının yanı sıra sürekli müşteri memnuniyeti odaklı çalışan sektörde saygın ve tercih edilen bir marka haline geldi. KÇS KİPAŞ Hazır Beton, bir yandan inşaat sektörünün ihtiyacını karşılayan diğer taraftan ise yurt dışına çimento ihracatı gerçekleştirerek, ülkeye döviz girdisi sağlayıp ekonomiye önemli katkılar sundu” dedi.

BETON ÜRETİMİNDE HER ZAMAN BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU

Türkiye’de hazır betonun gelişmeye devam ettiğini belirten Yıldız, Türkiye’nin bir ekonomik gelişim içerisinde olduğunu, bundan dolayı sanayileşme, alt yapı yatırımlarını ve çalışmalarını sürdürmek zorunda olduğunu belirterek, “Sanayileşme ve alt yapı çalışmaları nedeniyle beton üretiminde her zaman bir artış söz konusudur. Bunların yanı sıra ülkemiz, sürekli göç alan bir ülke konumunda olduğundan konut ihtiyacı her zaman vardır. Dolayısıyla inşaat sektörü Türkiye’nin ekonomi de öncü sektörlerden biri haline gelmiştir. İnşaat sektörünün alt kolu ve temel taşlarından biri de hiç şüphesiz Hazır Beton Sektörüdür” dedi.

İNŞAAT FAALİYETLERİ SON 7 AYDAN BERİ YUKARI YÖNLÜ HAREKET DEVAM ETMEKTEDİR

İnşaat faaliyetlerinin son 7 aydan beri yukarı yönlü hareket ettiğini belirten Yıldız, “Hazır Beton Sektörü bu kadar önemli bir konuma sahip olduğundan Türkiye Hazır Beton Birliği, her ay inşaat ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri içeren bir rapor hazırlamaktadır. Açıklana en son Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Aralık ayı raporuna göre faiz indirimleri ile birlikte normalleşme adımları hızlandı, inşaat faaliyetleri son 7 aydan beri yukarı yönlü hareket devam etmektedir. Faaliyet endeksi, en yüksek endeks değeri olarak yılı kapatırken, beklenti endeksi ise Kasım ve Aralık aylarındaki yükselişle birlikte yılı pozitif tarafta kapattı” ifadelerini kullandı.

2021 YILINDAN UMUTLUYUZ

2020 yılının üçüncü çeyreğinde ekonominin toparlanmasına imkân tanıyan düşük faiz öncesinde 8 çeyrek daralan inşaat sektörünün yüzde 6,4 büyüdüğünü, 2008 küresel krizinde dahi 7 çeyrek daraldıktan sonra yüzde 8 büyüyen inşaat sektörünün 8 çeyrek üst üste daralma göstermesinin dikkat çekici olduğunun belirten Yıldız,  “İnşaat dışında başka hiçbir sektör 2 yıl boyunca negatif büyüme göstermedi. Yani inşaat ve ona girdi veren imalat sektörleri için sadece 2020 yılı değil, 2019 yılı da zor bir yıl olmuştur. Sektör olarak inşallah 2021 yılından umutluyuz” diye konuştu. BAHRİ UÇAR

14.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz