26 Haziran 2019 Çarşamba
Dolarda serbest düşüş!

Dolarda serbest düşüş!

Geçen hafta 5,30'un altına gerileyen dolar/TL, yeni haftaya düşüşle başlamasının ardından şu dakikalarda 5,25'in de altına geriledi.

Geçen haftanın son işlem gününde, son 3,5 ayın en düşük seviyesi olan  5,2620'ye kadar gerileyen dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,30 azalışla  5,2848'den tamamladı.

Dolar/TL, bugüne düşüşle başlamasının ardından saat 11.34 itibarıyla  önceki kapanışa göre yüzde 0,92 değer kaybıyla 5,2451 seviyelerinden alıcı  buluyor.

Rus ve Ukrayna savaş gemilerinin Azak Denizi'nde karşı karşıya  gelmesinin küresel riskalgısını artırdığına dikkati çeken analistler, Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Rusya tarafından saat 19.00'da acil  toplantıya çağrıldığını ve buradan çıkacak kararın izleneceğini söyledi.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,20 ve 5,15 seviyelerinin  destek konumuna geldiğini, olası yükselişlerde ise 5,45'in direnç konumunda  bulunduğunu kaydetti.

Dolar/TL cephesinde TL'nin değer kazanma trendi sürüyor. Brent tipi ham petrol fiyatlarının sert düşüşüyle düşüşle varil başına 60 doların altına gerilemesi, ABD'de ham petrol fiyatının 50 doları zorlaması TL'nin değer kazanmasını tetikleyen unsurlardan biri olarak dikkati çekiyor.

Uzmanlar, "Küresel büyüme endişeleri ve arz fazlası petrol fiyatlarında sert düşüşlere neden oluyor. Enerjide tamamen dışa bağımlı olan Türkiye ekonomisi için bu büyük bir avantaj. Hem enerji faturasındaki azalış ve dolayısıyla cari açıktaki düşüş hem üretim maliyetleri ve enflasyon... Tüm makro dengeler açısından petrol fiyatı düşüşü TL pozitif. Küresel piyasalarda satış baskısının yaşandığını dönemde TL'de fiyatlanan gelişme petrol fiyatlarındaki düşüş" görüşünde.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da geçen hafta yaptığı açıklamada petrol fiyatlarının Ekim başından bu yana 85 dolardan 65 doların altına kadar gerilediğine de dikkat çekerek "Son dönemdeki düşüş ülkemiz gibi petrol ithalatçısı ekonomiler için olumlu" demişti.

Piyasalarda iç siyasi gündem de yakından izleniyor. Yerel seçim öncesi ittifak arayışları takip ediliyor. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin piyasalar kapalıyken yaptığı 3 ilde aday çıkarılmayacağına ve AK Parti'ye tam destek verileceği açıklamasının olumlu yansımaları bekleniyor.

Dışarıda ise ABD - Türkiye ilişkileri, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları ve Brexit süreci ile Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan askeri gerilimin yankıları izleniyor. 

HABER7

26.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz