29 Kasım 2020 Pazar
Başkan Erbaş: "Maskemizi takarak camiye geleceğiz"

Başkan Erbaş: "Maskemizi takarak camiye geleceğiz"

Erbaş, camilerde ibadet edilmesine cuma namazı ile başlanacağını, daha sonraki günlerde öğle ve ikindi namazlarının kılınacağını, normalleşme noktasında gelişme oldukça da 5 vakit namazların cemaatle kılınacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Maskemizi takarak camiye geleceğiz. Cuma namazlarına önce açık alanda başlayacağız, camilerin avlularında ya da valiliklerimizce, kaymakamlıklarımızca, müftülüklerimizce uygun olan yerlerde, belki işte eskiden namazgah dediğimiz yerlerde. Biraz sıkıntı yaşayabiliriz bu süreçte. Temizliğe dikkat edeceğiz, evimizdeabdestimizi alacağız, şadırvanları çok temiz tutmamız gerekiyor

Şadırvanlar da mutlaka bir sabunun olması gerekiyor. Sosyal mesafe dediğimiz fiziksel mesafe 2 kişi arasında 1,5 metre mesafe olacak saflarda. İçeride 1,5 metre, açık alanda en az bir metre olacak şekilde bir saf sistemi oluşturulacak." dedi.

Bunu kontrol edecek, cemaate, camiye gelen vatandaşlara rehberlik edecek 5 kişiden oluşan bir ekip olacağını da belirten Erbaş, "Bunu müftülüklerimiz, valiliklerimiz belirleyecekler. Bu 5 kişilik ekip, orada rehberlik yapacak yani 'Safa şöyle durulur, birbirinize fazla yaklaşmayın.' uyarılarını yapacak. Sonradan gelen cemaatimize yer gösterecek. Sağlık kurallarına, tedbirlere, herhangi bir virüs noktasında salgın hastalıktan korunmaya dikkat ederek, inşallah ibadetlerimizi yerine getireceğiz." ifadelerini kullandı.

23.05.2020 (İLKHA)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz