29 Kasım 2020 Pazar
Zamanı fırsat bilmek

Mustafa Şimşek

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs'ün tüm dünya gibi ülkemizde de bizden aldıkları birçok şeyle beraber bir takım yaptırımları da oldu bunlardan en önemlisi ve başlıcası sokağa çıkma kısıtlaması oldu gerekli mi değilmi bunu tartışmak değil amacım, ki etkisini ve faydasını görüyoruz.

Şahsım adına geç bile kalınmış bir karar olduğunu düşünüyorum Rabbim hayırla sonuçlandırsın inşallah. Evde kaldığımız bu günlerde kıymetini bilmediğimiz, pervazsızca harcadığımız nimetler ve imkanların kıymetini bir nebze olsun anlamış bulunuyoruz,elimizdeki özgürlük nimeti de bunlardan bir tanesi insan fıtratı olarak şartlara çabuk alışma ve ayak uydurma yeteneğimiz bulunmaktadır bundan dolayı mıdır bilinmez birçok elimizdeki nimetlere dalıp nimetlerin değerini unuttuk veya bazı şeyleri düşünmek istemedik.

Bu nimetler arasında boşa harcadığımız ve faydasız işlere harcadığımız vaktimiz gelmektedir. Müslümanlar olarak boşa vakit geçirme tabiri caizse boşbeleş yaşam hiçbir gayret ve sorumluluk almadan yaşamak gibi lüksümüz olmadığı gibi öyle bir çaba ve gayretimiz de olmamalıdır.

Rabbimiz bu konuda birçok ayette bizleri uyarmış bu hataya düşmememiz için defalarca uyarmıştır. “ Boş kaldığın vakitte, Yine kalk bir başka işe yönel, bir Başka İbadete yönel, boş durma,(İnşirah süresi 7,8) Çalışmakla ve İbadet etmekle yorul, vaktini boş yere, faydasız olan şeylerle ziyan etme, ”der, Zamanı boşa geçirmenin mazereti ve yaşı olmaz ama özellikle genç olan ve sorumlulukları daha fazla olan bilhassa evli olan çoluk çocuğu olan insanların biraz daha dikkat etmeleri gereken bir konudur zaman öyleki RABBİMİZ bir çok ayette zamana yemin ederek başlamıştır.  Söz konusu ayetler çok çarpıcı şekilde zamanın önemine dikkat çektiği gibi, zamanın ortaya koyduğu hakikatlere de açıkça işaret etmektedir.

 Ayrıca yemin ile başlayan ayetlerin hikmetlerinden biri de, Allah katında çok kıymetli, insanların hassas ve dikkatli olmaları istenen konulardan bahsediyor oluşudur. Özellikle vahyin ilk yıllarında nazil olan ve zamana zemin eden ayetler, cahiliye zihniyetini terkederek hakikat şuurunu kazanmak açısından içinde yaşadıkları ânı, akıllarına ve gönüllerine etki edecek şekilde, açık bir ibret ve tefekkür nesnesi olarak onlara hatırlatmaktadır.

Aydınlandığında sabaha[1], şafağa[2] kuşluk vaktine[3], tan yerinin ağarmasına[4], güneşi açıp ortaya çıkaran gündüze[5], açılıp aydınlandığı zaman gündüze[6] yemin eden ayetler in zamana ne kadar önem verildiğinin göstergesidir aynı zaman da Rabbimizin yemin ifadelerinde zamana ne kadar önem verdiği görülmekte, günün her safhasının ayrı ayrı önemli olduğu, hiçbir vaktin ziyan edilecek kadar değersiz olmadığı açıkça ifade edilmektedir. Yine zamanı ibadet ve itaatle geçiren insanlara da bir çok ayet ve hadislerde müjdeler verilmekte, övgüler yapılmaktadır. Degerli kardeşlerim ölüm ansızın gelecek ve dünyalık hırslarımız ve uğruna onca boş vakti harcadığımız fani şeylerin hiçbirinin bize faydası dokunmayacaktır.

Müslüman kişiye yakışan başına gelen musibet ve derslerden örnekler alıp dersler çıkararak hayatına şekil vermesi yanlışlarından dönmesidir, kurtuluş ancak bu şekilde olacaktır. İçerisinde bulunduğumuz şu günleri fırsat bilip hata ve yanlışlarımızdan ne kadar dönebilir ve Rabbimize yönelirsek ahiret hayatımızı o kadar güzelleştirmiş ve o kadar kazançlı çıkacağız. Evde bulunduğumuz günlerde olabildiğince nefis muhasebesi yapıp süreci doğru anlayıp ona göre yaşamalıyız. Olabildiğince hem şahsi olarak hemde aile fertleriyle birlikte ibadet ve itaatlerimizi yapmalı, Rabbimin rızasını kazanmak adına elimizden gelen gayreti en üst safhada yerine getirmeliyiz.

Gerek iş yoğunluğu, gerekse sosyal yaşantımız uğruna aksalttığımız ailemizle daha fazla zaman geçirip, Rabbimin istediği bir hayat geçirme yolunda elimizden gelen gayreti geçirelim inşallah. Çocuklarımızın ve ailemizin nasıl bir hayat yaşamalarını istiyorsak o şekilde hareket etmeli onlara o şekilde örnek olmalıyız. Çocuklar için anne ve babaları rolmodel ve hatasız insanlardır, onlar iç dünyalarında anne ve babalarının yaptığı herşeyini doğru kabul eder aynısını taktir ederler.

Gerek içerisinde bulunduğumuz şu günlerde gerekse hayatımızın her alanında yaptığımız tüm davranış, hal ve hareketlerimizde onların ne kadar etkilendiğini düşünerek yapmalı ona göre hareket etmeliyiz. RABBİM şimdiden ibadetlerimizi kabul buyursun bizleri tüm insanlığa ve ailemize yararlı olan , örnek olan kullarından eylesin inşallah...

11.05.2020 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Hangi dine mensubuz?

Hangi dine mensubuz(1)

Din Nasihattir 1

Emri bil maruf neyh anil münker (2)

Emri bil Maruf Neyh Anil Münker

Duanın Kabulu için Helal Rızık

Ahlaksızlığın daniskası

Irkçılık kitle imha silahıdır

Yanlış tercihlerin bedeli ağır oluyor

Vaka artış degerlendirmesi illerin durumuna göre degerlendirilmeli

İstanbul sözleşmesi topluma ciddi zararlar veriyor

Bu bayram neyi kurban ediyoruz ?

NAMUSSUZLUĞUN ONURU OLMAZ

Fethin mubarek olsun Fatih'in yadigari

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap