2 Haziran 2020 Salı
Uzaktan eğitim(e) yakınlaştırır mı  uzaklaştırırmı  ?

Abdurrahman Örnek

Uzaktan eğitim(e) yakınlaştırır mı uzaklaştırırmı ?

Uzaktan eğitim; bilgi kaynaklarına ulaşmada ve ulaştırmada etkin bir yöntemin izlendiği, teknolojiden en iyi şekilde yararlanıldığı ve öğrenen ile öğretenin yer ve zaman olarak bağımsız olduğu bir eğitim sistemi olarak tanımlamıştır.( Moore ve Kearsley)  Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi, farklı eğitim uygulamalarının etkili biçimde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Günümüzde, teknolojik gelişmeler paralelinde gelişim gösteren başlıca alanlardan bir tanesi de, uzaktan eğitimdir. Özellikle, son birkaç yılda bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, insanların iletişim kurma ve iş yapma biçimlerini köklü olarak değişikliğe uğratmış ve uğratmaya da devam edecektir. Yeni keşfedilmiş bilgi ve teknolojinin süresi kullanılmaya başlandığı anda eskimeye de başlıyor ve ömrü yıllar değil saatler içinde bitebiliyor. Ancak uzaktan eğitimde kritik olan sadece gelişmiş teknolojik olanaklar değil, bu teknolojilerin uygun ve planlı bir şekilde kullanılarak kalitenin artırılmasıdır.(alıntı) Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA TV üzerinden yaptığı uzaktan eğitimde hali hazırda  branşlar bazında seçilmiş öğretmenlerle  uzaktan ders veriliyor.

Yeni bir alt yapı güçlendirmesi ile önümüzdeki iki hafta içerisinde Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK Bey  “Entegre uzaktan eğitim yaklaşımıyla, 1- TRT EBA TV yayın programlarını, 2- EBA’yı internet üzerinden öğrencinin kendi başına kullanımını, 3- öğretmen ve öğrencinin buluşabileceği EBA Canlı Sınıf uygulamasını devreye alıyoruz. Öğrencilerimiz bu üç bileşeni birlikte kullanacaklar” diyor. Yani her sınıfın öğretmeni kendi öğrencilerine canlı, sınıf ortamından uzaktan ders vermeye başlayacak. Uzaktan eğitimde grup eğitiminin bir önemi yoktur. Öğrenme ve bilgi tamamen bireyseldir. ”Öğretmen sen, sen cevapla diyemeyecektir.” Öğretmen öğreten modun dan çıkıp tamamen bilgiyi aktarıcı pozisyonuna gelecektir.

Böylelikle öğrenme ve üretme arzusu olan öğrenecektir. Öğretmen öğrencinin farkına varamayacak öğrenci kendisini fark ettirecektir. Sınıf yönetiminden ziyade sistem üzerinden dönütlere ve dikkate bakılacaktır. Uzaktan eğitimle derslerdeki başarıdan ziyade bilgiye hızlı ulaşma ve bilgiyi öne çıkarma çabası olacaktır. Şu an için uzaktan eğitimin bunun en güçlü örneği olduğu söylenebilir. Dünyada  bilgi birikiminin ikiye üçe katlandığı bu dönemde kendisini teknolojik uçuşun içinde bulan  genç nüfus için  okullar, artık nostaljik kurumlar özelliğine geçecektir.     

Her şeyi yatağında ya da oturduğu yerden görmek isteyen ve oradan görülmek isteyen bir nesil için uzaktan eğitim kaçınılmazdı. Bu hızlı gelişimde tabi ki uzaktan eğitim olmazsa olmazdı. Okullarda ve günün hızlı gelişen dünyasında; kendi yetenekleri karşısında, yetersiz kalan bir öğretmenin elinde  sınıfta aptal pozisyonunda duran öğrenci, yeteneklerini uzaktan eğitimle sergileme imkanı bulacaktır. Yine bu tür öğrenciler uzaktan eğitimle ya da evinde gerçekleştirmek istediği birçok buluşu bu şekilde toplumsal yarar olarak sunabilirler. Klasik öğrenme modelinde sürekli başkalarının buluşu ve  ortaya koydukları üzerinden öğrenen öğrenci bu şekilde kendi bulduklarını öğretecektir.

Uzaktan eğitim, bilgi ve beceri anlamında bireylerden yeni özelliklerini de talep etmektedir.  Uzaktan  eğitimdeki en büyük sıkıntı değerler konusundaki rol modelliğin ve sosyal ahlak kurallarının alınması ve uygulamalarında problemler doğurabilecek olması. Sosyal iletişimin yok olması çevresel etkilerden ve doğadaki düzen ve  ahenkten uzak tamamen kendi dünyasına dönük bireysel bir yaşama geçişin hali hazırdaki alt yapısını güçlendirmiş olur. Uzaktan eğitimle bilgide işbirliğinden ziyade etkileşime dayalı şifreleri kendisinde olmak kaydıyla kısmi paylaşımlara da açık olacaktır. Eğitim tamamen öğrenci odaklı olacaktır. 

Beklenmedik bir şekilde uzaktan eğitimle karşılaşan öğrenciler için sonuçta okul sosyal bir ortamdı, arkadaşlıklar ve evin dışında akran iletişiminin olduğu mekanlardı. Bu durumdan dolayı içsel bir ev okul çatışması yaşayan öğrenciler de zamanla bu iletişime alışıp bu sefer ekran arkadaşlık grupları oluşturacaklar. İçerisinden geçtiğimiz bu zorlu dönem  ilerisi için düşünülen bu tür çalışmaların da denenme dönemi olmuş oldu. Uzaktan eğitim birçok kurum için de model olmaya başladı. Birçok büro çalışanı iş ve işlemlerini evinde eşofmanlarını çıkarmadan yapmaya başladılar. Evdeki rahatlığa alışacak olan öğrenci, ilerde evde uzaktan eğitim mi almak istersin yoksa okulda mı eğitim almak istersin tercihinde büyük ihtimal evde uzaktan eğitimi tercih edecektir.

Çünkü ev onun için güven disiplini olmayan kendi kurallarının geçerli olduğu bir ortamdır. Bu süreç bizlere şöyle bir eğitim modelini de getirmektedir. Alternatif bir yöntem olarak uzaktan eğitim, bir yandan bina, tesis ve derslik yetersizliği gibi mevcut eğitim kurumlarının eksikliklerini ortadan kaldırmakta; diğer yandan, gelişmiş eğitim araç-gereçlerden yararlanarak kişi başına düşen maliyeti azaltmaktadır. (Şefik ve Gültekin) Yeni dönemde okullar meslek liselerine dönüşebilir. Diğer Anadolu ve Fen Liseleri gibi nitelikli saydığımız okullar ise uzaktan eğitimle eğitimlerine devam edebilirler. Böylelikle eğitimde maliyet düşmüş olur. Meslek Liseleri  tam bir atölyeye çevrilerek bu süreçte uygulamaya konulan küçük çaplı ihtiyaç malzemelerini üretim yeri olabilir(maske, dezenfektan) örnek üretimlere şahit olduk. Eğer geliştirilirse daha ileri boyutta da üretimler yapılabilir. 

1.04.2020 (Abdurrahman Örnek)

DİĞER YAZILAR

Dava neydi, ne oldu?

Meslek Liseleri Krizden Güçlenerek Çıkar Mı?

Ölen insanlar mı sayılar mı ?

İyi ve kötü

Esmaü’l-Hüsna Allah’ın isimleri

Ben beklerken bahar geçip gidiyordu

Bir virüs musibetinin hatırlattıkları

Koronavirüs ve yeni dünya düzeni

Çocuktum ben, Savaşın Ortasında

Gitmek mi zor , kalmak mı?

Modern benlik ve iç insanlığımız

Bir öğretmenden daha fazlası

Çocuk kalbinin eşiğinde “duygu okulu” olmak

Ahlak, inanç ve eğitim

Çocuk yüreğinin öğretmeni olmak

Zeytin ağacının gövdesinde bir erva bebek

İnsan Bir Değerdir

Hastane koridorları hüzünlüdür

Okula gitmeyen çırak aranıyor

Babasız kalmak

İnsan neden insan olamaz

Nihayet “ Pısa” olacak gibi

Özel gereksinimli bireyler ve eğitimleri

Aileyi bitirme planı toplumsal cinsiyet eşitliği(1)

Medeniyetlerin kötüsü “ekran medeniyeti”

Eğitimde eksik olan ne?

Zamanı uğurlamak

Fikir,hareket ve gençlik

Yeni olandan korkmak

Öğretmen neden şiddet görür?

Müebbet kölelik

Eğitimde duygu eğitimi “sihirli el”olabilir mi?

İdeolojilerin devrimlerinden kapitalist evrimlere

Ülkeler bazında nitelikli öğretmenlik

İnancın farkına varmak

Eğitim Öğretim Başlarken

Fil dişi kuleden cafelere

Bir okul müdürü kadar okuldur(2)

Bir okul müdürü kadar okuldur

Neyi kaybettiğini hatırlayacaksın

Figüran

Benzemezliğin farkını yaşamak

YKS Eleştirisi

Günlük Hayata 30 Dakika Kitap Okuma Molası

Eğitim Reformunda Öğretmenin Rolü

Rahman Ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Gaziantep Tıp Fakültesi ve Hematoloji Servisi

İnsan Olma Çabası

Bir fırsat eğitimi olarak 4-6 yaş Kur’an Kursları

Şehir ve Medeniyet

İslam Batı’ya galip gelir mi?

Peltek Düşünceler

Yönetici, Liyakat ve Adalet

Gaziantep’ten Bir Ziya Öğretmen geçti

Kınalızâde Ali Çelebi’ye göre Çocuk Eğitimi

Aile eğitiminde kadın ve erkeğin rolü

STK’larda Varoluşsal Kimlik Sorunları

Ruh Kirliliği

İdeal Öğretmenin Nitelikleri

Eğitim Sistemimizde Tecdid

Kaçak Göçmen Notları

Sorun nerde?

Akıllı Tahta mı Bilinçli öğretmen mi?

Kim medeni, kim değil?

Günah ve sevap arasında tövbekâr olmak

Mehmet Akif Ersoy’u anladığımız gün anmış oluruz

Okul iyi insan yetiştirir mi?

Vicdan-i Yitim

Ayet ve Hadislerde İnsan Hakları

Annem benim dilim oldu

Öğretmenlik sadece bir gün değildir

Bu gidiş nereye?

2023 Eğitim Vizyonu Eğitimcilere Vizyon katar mı? (2)

2023 Eğitim Vizyonu Eğitimcilere Vizyon Katar Mı ?(1)

2023 “İnsan” Merkezli Eğitim Vizyonu

Kemanın telleri

Sendikal Mücadelede yeni bir dönem olur mu?

Kehanet severlik

Eğitim öğretim başlarken

Hüznün Adı: Eylül’dür

Eğitimde yaş ne ifade eder

Toplumsal ihya için çok düşünme az konuşma edebi

Eğitimde oyunun önemi

EDEBİYAT, ŞİİR VE İNSAN

Eğitimi rahatlatacak ara formül ortaöğretimden geçer

Bu da benim duam olsun

YKS’de doğru tercih nasıl yapılmalı

Bir köyü olmalı insanın

Büyükler kazandı sıra gençlerde, şimdi YKS zamanı

Ben nesli ve belirsiz gelecek

Ne varsa sana bıraktım

Erdemin peşinde olmak

Liselere giriş sınavına doğru

Huy güzellikleri

Osmanlı’dan günümüze engellilerin eğitim serüveni

Umudun kıyısında yaşamak

Osmanlı’da değerler eğitimi

Ara sıra öylesine sözler

Dost ve dostluğa dair

Çağın salgını; otizm