8 Temmuz 2020 Çarşamba
Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Mustafa Şimşek

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Değerli kardeşlerim insanlar olarak hepimizin ayrı ayrı görev ve sorumlulukları var , bununla birlikte bireyler olarak herkesin ayrı, ayrı beceri ve yeteneği bulunmaktadır. Herkesin kendi alanı ve yaşadığı ortam veya şartlara göre ayrı ayrı tecrübeleri bulunmaktadır.Bunun içindir ki bir iş yapacağımız zaman o konuya ehil olan bir kişiye danışır istişare ederiz ki yanlış yapmayalım buda PEYGAMBER efendimizin bizlere öğrettiği sünnetlerden birisidir.

Malumunuzdur ki insanlar olarak birilerine bir şey danışmadığımız ve ehil olmadığımız konularda başımıza buyruk hareket etmek bizleri zarar ve ziyandan başka bir şeye itmeyecek sarfettiğimiz güç ve enerji boşa gidecek, maddi ve manevi zararlara uğrayacak, belki de telafisi mümkün olmayan hatalar yapmış olacağız. İnsanlar olarak hayatımızın hepsini tecrübe edinmeye kalksak buna ne ömrümüz nede enerjimiz yetmeyecektir.

Bunun içindir ki yapacağımız iş her ne olursa olsun konuya vakıf olan işin ehli olan birkaç kişiye sormak, istişare yapmak ta sünnet olmakla birlikte ibadettir de aynı zamanda. İstişare ettiğimiz konuda yanlış yapsak dahi ALLAH bizleri sırf istişare ettiğimizden dolayı sorumlu tutmayacaktır. İstişare sünnetini genelde yapıyoruz ama bunun yanın da bundan daha önemli olan birşey varki onu da genelde unutuyor veya unutmak istiyoruz ki oda İSTİHARE ibadeti ve sünnetidir.

Evet kardeşlerim İSTİHARE: her şeyin sahibi ( Malikul Mülk)olan Rahman'a danışmamız ve onun onayını, rızasını almaktır. Bizleri yoktan var edip üstün yeteneklerle donatan bizi bizlerden daha iyi tanıyan , bizlere istediğini veren, RABBİMİZDEN daha yakın daha ulaşılabilecek merci ne olabilir ki. Yani şöyle düşünelim satın aldığımız elektronik bir ürünü üreticinden daha iyi kimsenin bilmesi nasılki mümkün değilse, veya aldığımız bir aracı başka bir markanın servisine götürdüğümüzde yanlış yapmış olacaksak işlerimizde de here ne olursa olsun RABBİMİZ'E danışmadığımızda ıskalamış olacağız, yanlış yapmış olacağız ne yazık ki.

Yav tamam soralım da dünyalık şeyleri de mi soralım diyeceksiniz evet her ne iş yapıyorsan hepsini soracaksın, zaten bizlere her gün rızkımızı gönderen, koruyup, kollayan her' an bize bizden daha yakın olan RABBİMİZ'E sormayıp ta kime soracağız ki. İstihare o işin hayırlı olup olmadığını, meşru olup olmadığını, uygun olup olmadığını öğrenmek üzere yapılır. “Resulullah (a.s.m.) bize Kur’ân’dan bir sûre öğretir gibi büyük küçük işlerimizin hepsinde istihareyi öğretti ve şöyle buyurdu: “Sizden biriniz bir işe kalben azmettiği zaman, iki rekât namaz kılsın.” | Buharî, Küsuf: 75 İstiharenin yapılma şekli ve şartları vardır bunları şu şekilde sıralayabiliriz. İSTİHARE: farz ve haram olmayan işler için yapılır.

Yani yapılacak işin haram veya farz olmaması durumunda, mübah olması durumda yapılır. İSTİHARE: yapılmadan önce enine ve boyuna bir araştırma yapılır kar ve zarar hesaplaması yapılıp, ondan sonra istihare yapılır. İSTİHARE: yapılmadan önce maddi hazırlık yapılıp, abdest alınıp iki rekat namaz kıldıktan sonra konuyla alakalı duanın orijinal metnini biliyorsa onu okur bilmiyorsa kendi cümleleriyle ya rabbim bu yapacağım iş benim için hayırlıysa hayırlı olduğunu kalbime yerleştir, hayırsızsa da kalbime yerleştir, hayırlıysa beni o işe yakınlaştır, hayırsızsa uzaklaştır şeklinde dua eder.

Mümkünse başka dualar da okur. Sonucu iki üç gün bekler. İstihareyi kişi kendisi yapar, rüya görmek te herzaman gerekli değildir bazen kalbinin ısınması veya soğuması yeterli olacaktır inşallah. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın, kendine yakın kullarından eylesin inşallah..

14.01.2020 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap