11 Temmuz 2020 Cumartesi
Tehlikeli Hastalık; Gıybet

Feyzullah Kıyak

Tehlikeli Hastalık; Gıybet

Gıybet, en tehlikeli dil hastalığıdır. Allah-u Teala bizleri gıybet yapmaktan nehyetmiş; kardeşinin gıybetini yapanları, onu hoşlanmadığı şekilde zikredenleri ve gıyabında kusurlarını konuşanları, ölmüş kardeşinin etini yiyenlere benzetmiştir.

Rabbimiz Hucurat Suresi 12. Ayetinde şöyle buyurmaktadır; “…lüzumsuz yere insanların kusurlarını sayıp dökerek birbirinizi arkadan çekiştirmeyin. Hiçbiriniz, bir başkasının arkasından onun hoşlanmayacağı sözler söylemesin. İçinizden hanginiz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır? İşte bundan tiksindiniz değil mi? Oysa gıybet, bundan daha tiksinti verici bir günahtır! Öyleyse, Allah’tan gelen ilkeleri çiğnememe konusunda son derece titiz ve dikkatli davranın, dürüst ve erdemlice bir hayat sürerek kötülüğün her çeşidinden  sakının! Allah’ın rahmetinden de hiçbir zaman ümidinizi kesmeyin! Doğrusu Allah, içtenlikle yapılan bütün tövbeleri kabul edendir, çok ama çok merhametlidir.

Resulullah (s.a.v) efendimiz, sahabe efendilerimizi gıybetten kaçınmaları hususunda uyardı ve dedi ki: “Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz? Sahabeler, ‘Allah ve Resulü daha iyi bilir’ dediler. Resulullah (s.a.v) efendimiz de dedi ki  ’Kardeşinin hoşuna gitmeyen şeyi konuşmandır.’ Sahabelerden biri ‘Şayet kardeşim o zikrettiğim şekilde ise ne dersiniz’ diye sordu. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v) ‘Eğer senin dediğin onda varsa, sen gıybet etmiş olursun. Eğer o söylediğin onda yoksa, o zaman da iftira etmiş olursun” cevabını verdi.”(Buhari)

Gıybet, insanlar arasında ülfetin ve sevginin yok olmasına sebep olur. İnsanlar arasında nefret, kin ve kötülük tohumları ekilmesine yol açar. Gıybet, onu söyleyenin kötülüğüne nefsinin hasetle dolu olduğuna işaret eder.

Hz. Ali(R.Anh) gıybet edenleri yalancıların en şerlilerine benzeterek şöyle demiştir: “Şerli kimseler, insanların kötülüklerini araştırır, iyiliklerini bırakırlar. Tıpkı sineklerin pis yerleri araştırdıkları gibi”

İnsanların gıybetini yapan kimseler, onlar tarafından sevilmeyen, istenmeyen kimseler olurlar. Kimse onlarla arkadaşlık yapmaz, hiç kimse herhangi bir işte onlarla ortak hareket etmez.

Gıybet, Müslümanın ibadetlerinin ifsat olmasına yol açar. Oruçlu iken insanların gıybetini yapan kimse orucun sevabını kaybeder. Diğer ibadetlerde böyledir.

Resulullah (s.a.v) zamanında oruçlu iki kadın insanların gıybetini yapıyordu. Resulullah (s.a.v) bunu öğrenince onlara şöyle dedi: “Allah'ın helal kıldığı şeylerle oruca başladınız. Ancak onun haram kıldığı şeyle orucunuzu açtınız.”  Yani onlar helal yiyecek ve içeceklerle oruca başladılar, sonra insanlar hakkında konuşmaya, onları çekiştirmeye yöneldiler. Allah da onların orucunu kabul etmedi.

Gıybetin, kıyamet günü azabı çetin ve sonucu acıdır. Resulullah (s.a.v) efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: “Miraca çıkartıldığımda bir topluluğun yanından geçtim. Onların bakırdan tırnakları vardı. Yüzlerini ve göğüslerini tırnaklıyorlardı. ‘Bunlar kim, ey Cebrail?’ dedim. O, ‘Bunlar insanların etlerini yiyenler ve ırzları hakkında konuşanlardır’ dedi.”

Rabbimiz bizleri din kardeşinin etini yiyen, gıybet edicilerden eylemesin. Konuşması hayır, susması hayır olan müminlerden eylesin. Amin

Selametle…

14.11.2019 (Feyzullah Kıyak)

DİĞER YAZILAR

Allah'tan Utanmak

Allah’ı An ve Kurtul

Selam Sana Ayasofya

Marifet (Allah’ı Tanımak)

Nebevi Beslenme; Az Yemek

Cehennemden Azâd Olmak

Son Durak

Sen O’ndan Râzı, O da Senden Râzı

Allah’a Borç Verenler

Bu Ramazan Söz Verelim

Gönlümüzü Besleyelim

Allah’ın Gazabı; Koronavirüs

Panik Yok, Ders Var

Virüsü Fırsat Bilmek

Hadislerle Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Önlem

İki Ayet Dokuz Nasihat

Hedefimiz nedir ?

Nasihatle Dolu Bir Hadis; Ey Kullarım!

Sonu Hüsran Olan “Bananecilik”

Hayırda Yarışanlar

Musibet Bir İmtihandır

Dünyevi Çıkar için Yoldan Çıkan Alim "Belam bin Baura"

Dünya Hayatı Geçici Bir Faydadır

Allah Katında En Makbul İnsan

Hayra vesile olmak

Bereket kaynağımız “Besmele”

Emanet Ehli Olmak

Doğru Karar Vermek İçin; İstişare

Ey akıl sahipleri ‘Takva’ sahibi olun!

Mutlu et, mutluluğa erenlerden ol

Gösteriş (Riya)

Kalbi Yoldan Çıkaran Organ; Dil

Mesut İnsan

İman kalbe girince

Hz. Peygamberden zikirler

Münafıklar Lanetlidir

Cehennem’e Giden Yol…

Kalbimiz Temiz mi?

Allah İçin Arkadaşlık

İmansız Huzur Olmaz

Hilm sahibi olmak

Kibir İnsanı Zâlimlerden Eder

Yaşanılan Ânı Değerlendirelim

Merhametli Olmak

Kimlerle Beraberiz

Kurban Olayım

Güzel söz

Vakit yola çıkma vaktidir

Zehirli Ok

Ekip biçip gitmek

Kahrolası Faşistler

Ya Rab! Göğsümüzü Genişlet

Yarış Atına Dönüştürülen Çocuklar Ve Veliler

Nimetin Bereketini Artıran “Şükür”

Ramazan’a Veda mı?

Bir Ramazan Daha Biterken

Kızıl Rüzgâr

Oruç ve Ramazan