25 Mayıs 2019 Cumartesi
Sağlık ve boş vakit

Mustafa Şimşek

Sağlık ve boş vakit

“İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.”  Buhârî, Rikak 1. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 1; İbni Mâce, Zühd 15

Zaman ve sağlık RABBİMİZ 'İN bizlere hediyesi ve emanetidir. Bunlara sımsıkı sarılıp kıymetini bilmemiz gerekirken ne yazık ki hem sağlık hem de boş geçirilen vaktin kıymetini bilmemekteyiz. Sağlık elden gittiği zaman anlıyor aslında insan ne kadar kıymetli bir nimete sahip olduğunu ve onu kaybetmemek için ne kadar çaba sarf edeceğini.

Zaman da yine dikkat etmemiz gereken konulardan biri ki ne yazık bunu da aksatıyoruz 24 saat içerisinde ne kadar boş vaktimizin olduğunu ve neler yaptığımıza bir bakalım. Bir sürü gereksiz işlerimiz ve meşguliyetimiz var ama hepsinin de kendimize göre açıklaması var.

Boş vakit veya vakit öldürmek veya vakti değerlendirememek aslında programsız yaşamdan kaynaklanmakta.

İnsanlar elindekilerin kıymetini kaybedince anlıyor.

Biz insanlar ne yaparsak yapalım zamanın geçmesine hiçbir şekilde engel olmayız. Hatta dilimizde “zamanın su gibi akıp geçmesi” diye bir deyim de vardır. Geçen zamanı geri getiremediğimize göre zamanı iyi değerlendirmek gerekmektedir. Boşa geçirilen bir zaman insan için çok büyük bir kayıptır. Bu nedenle yaşamımızda geçen her anımızı etkili şekilde değerlendirmeli, yapmamız gereken işleri zamanında yerine getirmeliyiz. Çünkü bu zaman geçip gittiğinde onu geri getirebilmek mümkün değildir. Sonradan pişman olmamak için her anımızın kıymetini bilerek zamanımızı planlı şekilde değerlendirmeliyiz.

Müslüman'ın boş geçireceği vakti kesinlikle olmamalı çünkü dinimizce boş vakit geçirmek uygun değildir. Kişisel ibadet ve sorumluluklarını yerine getirmeli vird ve tespihatlarını aksatmamalıdır.

Müslüman kişi kişisel beslenme ve temizliğine dikkat etmeli ki dışarıdan gelebilecek hastalık ve tehlikelerden koruyabilsin kendini.

Tabi elinden geleni yaptıktan sonra hasta olması da RABBİNDEN gelen imtihanıdır ona da sabredecek mükâfatını ALLAH'tan bekleyecek ki günahlarının dökülmesine vesile olsun. RABBİM ayaklarımızı sabit kılsın.

4.12.2018 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap