27 Kasım 2020 Cuma
Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Mustafa Şimşek

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

(Ey inananlar, haram [alkollü içki], kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.) [Maide 90] Kumarda, sonu tahmin edilen işin oyun olması, kazançlı, başarılı olması veya zararlı olması arasında fark yoktur. Kumarcıların isimleri veya para ile aldıkları biletlerin numaraları arasında piyango çekerek, çekilen numara sahiplerine biletlerden toplanan paraların hepsini veya bir miktarını dağıtmak kumar olur.

Çünkü piyangoya katılanların hepsi kendi numarasının çekileceğini ümit etmektedir. Bu tahminleri doğru çıkanlar, yanlış çıkanların önceden vermiş oldukları paralardan almaktadır. Aldıkları para ile önceden bilete verdikleri paranın farkını, tahminleri yanlış çıkanlardan almış olmaktadır. Tahminleri yanlış çıkacaklardan para toplamak güç olacağı için ve bunlar önceden belli olmadıkları için, piyangoya katılanların hepsinden, önceden bilet ücreti ismi altında para toplanmakta, tahmini doğru çıkanların vermiş oldukları, sonra kendilerine iade edilmektedir. Önceden toplanan paraların hepsini piyango sahibi almakta, bundan "aslan payı"nı kendine ayırıp, geri kalanını tahminleri doğru çıkanlara vermektedir.

Yani sen tahmin ettiğin veya aldığın biletin tutup tutmaması önemli değil bu işi organize edenler bu işten ciddi para kazanmakta sende saçma sapan bir beklenti içerisine girmektesin. Yukarıda yazdığımız paragraftan da anlaşılacağı üzere Rabbimizin bizleri men ettiği şeylerin hiçbirinde bize faydalı hiçbir şeyi bulunmamaktadır. Kumar katiyetle haramdır büyük günahtır. Dolayısıyla piyango bileti almak satmak çıkınca parayı kullanmak haramdır.

Kumarı oynamak oynatmak para vermek, almak, satmak mekân tahsis etmek oynayanı onaylamak taraf olmak çıkmasını temenni etmek çıkmış olunca sevinmek başkası için sevinmek 'iyi ki buna çıktı fakir idi' demek, kendine çıkmış olsa parayı kullanmak günaha rıza göstermektir ki bunların hepsi kat'iyetle haramdır. Rızkı veren Allah c.c’dır. Ama ne yazık ki halen buradan bir rızık elde edileceği düşünülmesi gerçek anlamda insanı böyle bir davranış günahkâr yapar.

Toplumun genel psikolojisi şu şekilde oluyor bana çıkarsa cami-i, okul çeşme yaptıracağım mazlumlara dağıtacağım kardeş gerek yok yapma bir şey bir beklentimiz yok ALLAH' ın men ettiği bir kazanç şekline ve o paradan gelecek hayra ihtiyacımız yok bunun için şunu söylüyoruz gelin helal olan paralarınıza haram bulaştırmayın bunun ne size nede başkasına bir hayrı dokunmayacaktır kazanan kişiler kendilerine para geldiğinde dağıtmayacaklarını çok iyi biliyorlar.

Yapmayın sizin harama verip artırıp sonra onu dağıtmak Allah c.c tarafından kabul edilmeyen bir ameldir ama alnınızın teri ile kazanmış olduğuz az da olsa infak edeceğiniz rızıklara da bereket katıyor. İkinci bir mesele piyango(kumar) milli bir değerimiz değildir. Millî değer: Bir ulusun kendine özgü saydığı ve sahip olmakla övündüğü toplumsal ve kültürel öğelerdir. Kumar: Toplumsal olarak ne övündüğümüz ne de bize özgü bir değerdir.

Aksine hiç hazmetmediğimiz Müslümanlar olarak kendimize de yakıştıramadığımız batının bize empoze etmeye çalıştığı saçma sapan bir alışkanlıktır, devlet eliyle yapılması, teşvik edilmesi, ağrımıza gitmekle birlikte gelecek nesillere bunun gibi saçma sapan alışkanlıkların bırakılması da bizleri ayrıca tedirgin edip üzmektedir. Sağlıklı bireylerin çalışıp kazandıklarından ailesine yedirmesi ve onların iaşe' lerini harcamasından daha tatlı bişey yoktur.

Akli selim olan müslümanlar zaten bu tür boş ve anlamsız beklentiler içerisine girmez aksine : hak etmedikleri bir para onlara teklif edildiğinde ondan yüz çevirir onu hak etmediklerini kullanamayacaklarını söylerler. Bireyler olarak günümüz dünyası şartlarında maddi ve manevi sıkıntılara düşmesi kadar tabii bir şey yoktur. Genelde bu işlere ve tüm haram kazançlara bulaşan insanların ortak yönü imkansızlık ve acil olan maddi sıkıntılarını giderme isteğidir.

Ama ne yazıkki bu yollara başvuran insanların tamamına yakınının sonu hüsranla sonuçlanmıştır. Kumar ve şans oyunlarından kazanç elde eden insanlarda da, zarar elde etmiş insanlarda da aynı şekilde pişmanlık ve işin yanlışlığının anlaşılması çok geç olmamıştır. Tüm bu yazdığımız meselenin özünde insanların gereksiz harcama ve israf etmesi , toplumun insanlara yüklediği ağır yüklerin altında kalmama ve ezilmeme isteğidir.

Toplumsal olarak manevi değerlerden uzaklaşmamız ve maddi şeylerle mutlu olma ve mutluluğu sadece maddiyatta aramamızdan kaynaklı bir sıkıntı olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Müslümanlar olarak elimizdekilerle yetinme ve rabbimin gösterdiği ölçü dışına çıkmamak kırmızı çizgimiz olmalıdır. Bu şekilde az da olsa helal kazançla yetinme yanlış yollara sapmamayı başarmış olacağız. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın bizlere lutfettiği nimetlerle yetinmeyi nasip eylesin inşaAllah..

 

21.12.2019 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Hangi dine mensubuz?

Hangi dine mensubuz(1)

Din Nasihattir 1

Emri bil maruf neyh anil münker (2)

Emri bil Maruf Neyh Anil Münker

Duanın Kabulu için Helal Rızık

Ahlaksızlığın daniskası

Irkçılık kitle imha silahıdır

Yanlış tercihlerin bedeli ağır oluyor

Vaka artış degerlendirmesi illerin durumuna göre degerlendirilmeli

İstanbul sözleşmesi topluma ciddi zararlar veriyor

Bu bayram neyi kurban ediyoruz ?

NAMUSSUZLUĞUN ONURU OLMAZ

Fethin mubarek olsun Fatih'in yadigari

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap