8 Temmuz 2020 Çarşamba
Neden hayır diyemiyorsun ?

Demet Kolkılıç

Neden hayır diyemiyorsun ?

İstemediğiniz durumlar karşısında dahi olsanız çoğu zaman çevrenizdeki insanlara karşı “hayır” demekte zorlanabilirsiniz.. Peki gelelim, aslında sizin de bildiğiniz ama uygulamakta güçlük çektiğiniz  sebeplere!

Çevrenizdeki insanları üzmekten korktuğunuz için , “hayır” diyemezsiniz. Oysa kendinizi daha fazla üzersiniz.

“Hayır” demekte zorlanan insanlar  kendini kötü hissedip yanlış bir şey yapmış hissine kapılmakta ve  suçluluk duygusu ağır basmaktadır. Peki bu durumun önüne nasıl geçilmelidir? Çevrenizdekilerle aranıza net bir şekilde sınır koyup, taviz vermemelisiniz. Buna kendinizi zorunlu hissedip suçluluk duygusuna kapılmamalısınız.

Bazen sırf takdir görebilmek için bile “hayır” yerine “evet” denilebiliyor. Elbette her insan sevilmek  takdir edilmek ister. Aldığınız bu övgüler sayesinde kendinizi daha da iyi hissedebilirsiniz. Fakat sırf bu takdiri alma çabası içerisinde olup kendini aslında yapmak istemediğin duruma koymamalısın .

“Hayır” dememek için bazı durumlarda bir konu hakkında gereğinden fazla açıklama yapmak zorunda hissedebilirsin. Kötü bir şey yapmış izlenimine kapılıp, sürekli kendinizi ispatlama çabası içerisine girebilirsiniz. Hâlbuki buna hiç ihtiyaç duymadan, gerekli olan açıklamayı yapmanız yeterli olacaktır. Karşı taraf ikna olmazsa ve daha fazla açıklama talebi içerisinde olursa bunu zaten size söyleyecektir.

Çevrenizdeki arkadaşlarınızın sizden uzaklaşacağını düşünerek te “hayır” deme korkusu yenilemiyor. Veyahut çevrenizdeki insanların artık sizden bir şey istemeyeceğini düşünüyorsunuz. Oysaki etrafınızda “hayır” demesine rağmen hâlâ arkadaşlıkları süren ve kabul gören insanları gözlemleyip bilmeniz lâzım. İnsanlara “hayır” demenin onlar tarafından sevilmeyeceği düşüncesinin doğru olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

İstemediğiniz durumlarda “hayır” diyememek sizi bulunduğunuz durumdan daha fazla üzer. “Hayır” demek istediğiniz insanlara sürekli katlanmak zorunda kalırsınız ve bu durum size kazanım değil sizden zaman kaybı olarak gider.

Sebepsiz yere kendinizi çok yorgun hissedersiniz. Zaman geçince “keşke” leriniz  çoğalmaya başlar.

Kendiniz için, zamanınız için, kazanımlarınız için “hayır" demeyi bilmelisiniz. Bunun size geri dönüşümleri ve kazanımları mükemmel olacaktır. Değerli olduğunuzu ve değer gördüğünüz yerde kalmayı unutmayın. Sevgiyle kalın...

23.03.2020 (Demet Kolkılıç)

DİĞER YAZILAR

Sen çiçekli pencereden baktın mı

Cehaletine kurban

İmitasyon ilişkiler

Ayılmak lazım...

Etkili iletişim

Ruhunu Özgür Bırakır Mısın!

Keşke mi? aslaa...

Kişisel gelişim mi? elbette!

Duymak mı? dinlemek mi?

Kendini tanımakla başlar, yolculuğun...

Sevince gülümsüyor her şey...

Karamsarlıktan nasıl kurtulurum

Bir aylık süreçte neler öğrendik...

Kendini bir süredir iyi hissetmiyor musun?

COVID-19 (Koronavirüs)

" Kararsızlık kalıcı olmasın"

Gün-aydın