30 Mayıs 2020 Cumartesi
Ne istiyorsunuz bu gençlerden

Mustafa Şimşek

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

Evlilik insanlığın ve tabiatın bir kuralı olmakla birlikte Hz. Âdem’den bu günümüze gelmiş olup; Allah'ın emri Peygamber Aleyhisselam'ın da bir Sünnetidir. Evlilikle iki birey hayatlarını birleştirip Allah'ın emrini Peygamber Aleyhisselam'ın Sünnetini yerine getirmekle birlikte bu bireylerden meydana gelecek çocukların da Allah yolunda iyi Müslümanlar ve İslam ahlakıyla yetiştirmektir aslında.

Evliliğin oluşabilmesi için; bayan ve erkeğin akıl baliğ olması yani buluğ çağına erişmesi, evliliği kaldırabilecek olgunluğu taşıması ve evlilik hakkında Dini hükümleri öğrenmiş olması yeterlidir.

Bunun dışında Dinimiz İslam'ın bizden istediği hiçbir şart yoktur. İslam dini gerekli şartları taşıyan tüm genç erkek ve kızların genç yaşta evlenip yuva kurmasını ister. Böylece gençler kontrolü zor olan istek ve arzularına helal yollarla dizginlemiş ve toplum içerisinde normalleşmiş olan çeşitli fitne ve ahlaksızlıklardan da kendini muhafaza etmiş olacaklar.

Nitekim Ayeti kerimede Rabbimiz bizlere hitaben şöyle buyurmaktadır: Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir. Nur:32

Peygamber efendimiz bir Hadislerinde şöyle buyurmaktadır: “Üç şeyi geciktirmeyin. Vakti gelince namazı, hazır olunca cenazeyi ve denk birini bulunca bekârı evlendirmeyi.” (Tirmizî , Salât, 13/171)

Toplumsal olarak refah seviyesinin yükselmesi ve modern dünyaya ayak uydurma adına gençlerimize ağır maddi yükler yükleyip, evlilik müessesini kolaylaştırmamız gerekirken en muhafazakârımız, en radikalimiz fark etmeksizin kendi ellerimizle zorlaştırıyoruz. İslam Dini evliliğin en sade ve kolay olanını emretmiş olup mazeretsiz olarak evlilikten kaçmayı ve evliliği zorlaştırmayı da günah saymıştır.

Dinimiz aynı zamanda evlilikte lüzumsuz harcama ve israfı, ev dolusu çeyiz isteme binlerce TL'lik eğlence ve düğün masraflarından kaçınmayı da emretmiştir. Bu tür istekler evliğe ve yuva kurmaya engel olduğu gibi evlilik yaşının ilerlemesiyle toplum içerisinde çeşitli fitne ve ahlaksızlığa neden olacaktır.

İçerisinde bulunduğumuz durumda evlilik yaşı 30'lara gelmiş, erken evlenmek isteyen gençlerde ayıplanır hale gelmiştir.

Anne ve babalar oğullarına uygun adaylar ararken dindar olanı tercih etmeliler. Peygamber efendimizin de tavsiye ettiği bu evlilik şekli huzurlu bir evliliğin ve ailenin temellerini oluşturmak için iyi bir başlangıçtır. Güzellik, mal, mülk, makam, mevki bunların hiç biri bu gençlere huzur vermeyecektir. Gençler hakiki manada bir huzura ancak İslami bir hayat tarzıyla ulaşabilirler.

Yine kız anne ve babaları da aynı şekilde damat seçerken mal, makam, mevki ev araba gibi basit maddi sebeplere bakıp seçim yapmamalı, kendilerine uygun olan damat adayının dini yaşayışına, ahlak ve takvasına İslami hassasiyetlerine bakıp ona göre bir seçim yapmalıdır. Nitekim Peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Nikâhın hayırlısı, külfetsiz olanıdır.” (Ebû Dâvud, Nikâh, 32)

Anne ve babaların kendilerince çocukların mutluluğu için yarını, için gibi bahanelerle evliliği zorlaştırdıkları bir gerçek gereksiz yapılan harcamalar ve israflar yeni evli çiftleri ya faize ve krediye itmekte ya da gençleri borç çukuruna itip Aile huzurunu kaçırmaktadır.

Varsın kızınızı vereceğiniz genç işsiz ve meteliksiz olsun beş kuruşu olmasın. Evinde bir sürü gereksiz eşyası olmasın mesela hiç bir işe yaramayan bilmem kaç parça binlerce liralık Allah nasip ederse çocuğu olduğunda teker teker kıracağı porselen takımı olmasın iki ay sonra satıp borcunu kapatacağı altınları olmasın, üç beş sene sonra kırıp atacağız yemek takımı olmasın ne olacak yani. Ne olacağını söyleyeyim almazsan ayıp olacak çocuğuna 3 bin TL'lik oturma gurubu almış oysa ben oğlana 10 bin tl ilk almıştım zamanında diyecekler.

Geline altın almamış diyecekler, kız evi çeyiz dizmemiş kızına diyecekler, peki Allah bu israfa ne diyecek dememiz gerekirken düştüğümüz durum içler acısı.

Çocuklarınızı Allah'ın istediği yollarla Allah'a kul edin başka bir şeye gerek yok. Rabbim hatalarımızın farkına varmayı bildiklerimizle de Amel etmeyi nasip eylesin...

26.09.2018 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap