29 Kasım 2020 Pazar
Mü'minin özellikleri (5)

Mustafa Şimşek

Mü'minin özellikleri (5)

5. İffetlerini korurlar; 6. Sadece eşleriyle veya ellerinin altında olanlarla yetinirler, bundan dolayı da kınanacak değillerdir. 7. Ama her kim bunun ötesine geçmek isterse işte haddi aşanlar böyleleridir. Mü'minin bazı özelliklerinden bahsetmiştik. Mü'minin edep yerlerini sakınması toplumun ve neslin devamlılığı için , aile ve toplum 'un korunması açısından çok çok önemlidir. Eğer bir toplumda şehvet ve arzular sınır tanımıyorsa o toplum bozulma ve çözülmeyle karşı karşıya kalmıştır. Yuvanın ve neslin hiçbir temini ve güvenliği kalmamıştır toplumsal yapının en önemli kolonlarına dinamit takılıp ateşlenmiştir patlaması an meselesidir.

Böyle bir toplumda çocuklar anne ve babalarını tanımıyor başına buyruk hareket ediyor heva ve heveslerine göre yaşıyorsa, bireylerin sağlıklı yetişmesi mümkün değildir. Ancak insanlar olarak fıtri istek ve arzuların olması ve ve bunları karşılaması kadar daha tabii bişey yoktur bu da ancak nikahlı kendilerine helal olan kişilerle ancak mümkündür aksi bir düşünce ve eylem kesinlikle kabul edilemez. Bu şekilde bireyler sadece isteklerini karşılamış olmayacak aile ve toplumun felahı için de bir yapı inşa etmiş olacaktır.

İnşallah Toplumsal olarak ne yazık ki resmi dini islam olan bir ülkede hayasızlık ve zinaya itecek her türlü yol kapanılması gerekirken zinaya itecek yolların kapatılması gerekirken, bu tür davranışlar yapanların kınan ması gerekirken başörtüsü takanlar kınanıyor geniş elbiseler giyenler kınanıyor, yobaz ve gerici oluyor halbuki tam tersi asıl geri kalan islamdan nasibini almamış akıl yoksunları açılıp saçılmayı ilericilik olarak görenler asıl islamdan geri kalmıştır asıl gerici ve yobaz olanlar onlardır.

Bir müslüman olarak ben şahsım adına şunu söyleyebilirim dışarıda açık saçık giyinenler ALLAH'IN ona ve sadece eşine lutfettiği güzellikleri tüm sokakta, çarşı ve pazarda, sosyal alanlarda sergileyen kişiler günaha itiyor zinaya teşvik ediyor diyebilirim ama müslümanlar olarak böyle bir söz hakkımız kalmadı çünkü çağdaş ve medeni bir toplumuz bu tabularımızı aşmamız lazım, cahil cahil konuşmamız lazım diye kısıtlandık ne yazık ki. "Hiç şüphe yok ki, Allah, Ademoğlunun zinadan nasibini yazmıştır.

Buna erişecektir. Gözlerin zinası bakmak, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, elin zinası tutmak, ayağın zinası da yürümektir. Kalb ise heves eder, temenni eder. Tenasül uzvu bunu tasdik eder veya yalanlar." (bk. Buharî, Kader 9, İstizan 12; Müslim, Kader 20, 21; Ebû Dâvûd, Nikâh 43) Diğer taraftan benim kendimi muhafaza etmem, müslüman bacılarımızın kendilerini muhafaza etmesi kimseye bir zarar vermemekte aksine bunu sorun eden kişilerin günah'a bulaşmasını engellemektedir.

Ailelerde çocukları iffet ve haya' ya yöneltilecek eğitimleri bırakın ciddi anlamda ahlaksızlık ve namusuzluğa teşvik var, çok ağır oldu bu cümle diyebilirsiniz ama hayır çok hafif kalıyor bu yapılanlar karşısında. Gençtir yapar, oğlumun kız arkadaşı yok kızın erkek arkadaşı . Eğip bükmeye gerek yok kızın ve oğlun namusuzluk yapıyor başka bir telafuzu olamaz bunun.

Son zamanda Lut (a.s) bir kavminin helak sebebi olan hemcinsleriyle ilişki kurma adına Allah'ın lanet ettiği bu tür ilişkiler meşrulaştırılmaya ve gündem edilmekte tamamen toplumun ahlakını bozmak üzere yapılmış.Kasıtlı olarak yapılmış toplum'u dinden imandan uzaklaştırmak üzere yapılan projelerdir. Ayetteki eşler konusunda anlaşılmayacak bişey yoktur.

Belki cariye konusu anlaşılmayacak olabilir ama bu hususu da islamın ilk geldiği yıllarda ki kölelik sistemiyle birlikte hatırlarsak ancak anlayabiliriz. Dünyanın her tarafında kölelik sistemi olduğundan dolayı Islam'ın bunu bir günde kaldırması mümkün değildi . Cariye konusu uzun uzadıya konuşulacak bir konudur biz kısaca değinip geçmiş olalım.Şöyle diyebiliriz köleliğin kaldırılması ve kölelik hukukunun oluşturulması islamın yaptığı çok büyük işlerdir en basiti şöyle bir örnek verebiliriz.

Amerikada köleliğin ve cariyeliğin yaygın olduğu dönemde bir çocuğun babasıyla ilgili herhangi bir talepte bulunması bir suçtu.Ama islam toplumunda efendisine bir çocuk doğuran bir cariye Ümmü veled ismiyle anılır efendisinin ölümüyle birlikte ; nesep ve soy İspatı aranmaksızın hürriyete kavuşurdu.Sadece hukuki anlamda konulan bu kural bile İslam'ın kölelik le alakalı ne kadar atılım yaptığını ve bu konuda ne kadar çaba sarf ettiğini görmeye bile yeterlidir.

Bugünki cariye konusunun anlaşılmaması ve yanlış bilinmesi bu konudaki bilgisizliğimizdendir şüphesiz. Yani sonuç olarak müslüman bir kişinin harama ve bakmaması ve zinaya itecek her türlü yolları kapatması imanının gerekliliklerindendir.

Müslüman'ın güzelliklerindendir.Yani gençte, yaşlı, evli, bekar, kadın, erkek kim olursa olsun iffetine namusuna sahip çıkmadığı zaman kendini muhafaza etmediği zaman namussuzluk yapmış olur bunun lamı cimi yok haddi aşmış olur.

Gerek dünya hayatında gerekse ahiret hayatında Allahın gazabına müstahak olmuş olur. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın.Kendini muhafaza eden iffetini koruyan nesiller yetiştiren kullarından eylesin İnşallah...

19.10.2019 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Hangi dine mensubuz?

Hangi dine mensubuz(1)

Din Nasihattir 1

Emri bil maruf neyh anil münker (2)

Emri bil Maruf Neyh Anil Münker

Duanın Kabulu için Helal Rızık

Ahlaksızlığın daniskası

Irkçılık kitle imha silahıdır

Yanlış tercihlerin bedeli ağır oluyor

Vaka artış degerlendirmesi illerin durumuna göre degerlendirilmeli

İstanbul sözleşmesi topluma ciddi zararlar veriyor

Bu bayram neyi kurban ediyoruz ?

NAMUSSUZLUĞUN ONURU OLMAZ

Fethin mubarek olsun Fatih'in yadigari

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap