25 Mayıs 2020 Pazartesi
Mü'minin özellikleri (3)

Mustafa Şimşek

Mü'minin özellikleri (3)

Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler; Onar boş ve faydasız işlerden kaçınırlar. Geçen haftaki yazımızda müminin suresinin ilk iki ayetinden bahsetmiştik bu tazımızda da 3. Ayete değineceğiz inşallah. Ebu Hureyre (r.a) Rasûlullah efendimizin şöyle buyurduğunu rivâyet etmiştir: “Kişinin iyi bir müslüman olduğunun alâmetlerinden birisi de onun kendisini ilgilendirmeyen şeyleri tek etmesidir.

” (Tirmizî, K. Zühd: 4/558) Müslüman kişi vaktini boş ve faydasız işlerle geçirdiğinde asli işleri aksayacak ibadetlerini yapmaya boş işlerden vakit kalmayacak. ALLAH sevgisiyle kalbi dolu olan bir mü'min elbette ki zamanını boş işlerle geçirmez, mü'minin başlıca işleri , ALLAH'I düşünmek, tefekkür etmek.

Doğada gelişen olaylardan ALLAH'IN kudretini ne kadar büyük olduğunu düşünmek ve ALLAH'IN emrine verdiği sonsuz nimetlere karşı ALLAH'A yakışır bir kul olma adına elinden gelen ibadet ve hayır işleri yapmasıdır.

İmani anlamda boşa geçirecek hiçbir zamanı yoktur. Ameli anlamda da kendisine yüklenen sorumluluğun bilincinde olduğu için , İmanı'nı pratik hayata geçirmek en güzel şekilde ameli yaşamak, bütün bunların yanısıra, imanın güzelliklerini anlatıp duyurmak, başka insanlara aktarmak. Amel etmenin faziletlerini sadece yaşamakla kalmayıp insanlara anlatmak, anlamında mü'minin birçok sorumluluğu vardır.

İnsanın gücü enerjisi bellidir insan her şey ile birden ilgilenemez, Bir insan boş ve gereksiz işlerle ilgileniyor enerjisini orada tüketiyorsa bir müddet sonra boş bir insan haline gelecek ve başka kendisine lazım olacak ibadetlere ve faydalı işlere harcayacak bir zamanı kalmayacaktır. Zamanını gereksiz işlere faydasız işlere harcıyorsa amel etmeyi bırak tefekkür etmeye bile vakit bulamayacaktır.

İmanın bizlere yüklediği birçok sorumluluk var. Tevbe süresinin 75. Ayetinde mü'minlerin iyiliği emredip kötülükten men etmek gibi bir sorumluluk ve misyonu var. Yine Şura suresinin 39. Ayetine baktığımızda mü'min olan kişilerin başlarına gelen bir sıkıntıda birlik oldukları ve o sıkıntıya birlikte mücadele ettiklerini görürüz.

Bu anlamda baktığımızda hem birey olarak, hemde şerefli onurlu bir dine mensup olduğundan dolayı birçok sorumluluğu vardır. Yani mü'min saldım çayıra mevlam kayıra, bana dokunmayan yılan bin yaşasın, gibi saçma sapan topluma empoze edilmiş safsatalarla uğraşmamalı Kendi sorumluluklarının zaten bilincinde ise vaktini ve enerjisini, boş faydasız işlerle harcamayacak aksine zamanını dolu dolu geçirecek etrafındaki insanlara da bu anlamda örnek olacaktır.

Nitekim geçen zamanın telafisi yok giden zamanı döndürmek gibi bir özelliğimiz yok insanlar olarak. Boş ve faydasız işlerle uğraşıldığında bir süre sonra istesede hayırlı ve güzel işlere harcayacak enerjisi kalmayacaktır. Yaptığımız işlerde planlı projeli hareket etmek elimizde mutlaka yapacağımız işlerle alakalı bir proğram bulunmalı öylesine estiği gibi ne denk gelirse bugün şu işle vakit geçirdim yarın'a Allah Kerim deyip boşlamamalıyız.

Planlı hareket ettiğimizde zamanın ne kadar geniş olduğunu tüm işlere yetecek kadar vaktimiz ve enerjimizin oldugunu arda da daha fazla zaman kaldığını göreceğiz inşallah. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın, boş şeyleri terk eden vaktini dolu dolu geçiren kullarından eylesin inşallah...

5.10.2019 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap