23 Mart 2019 Cumartesi
Millet ittifakının kimyası bozulmuş

Zabit DURMUŞ

Millet ittifakının kimyası bozulmuş

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak parlamento seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirdiği aday listesinde eski parlamenterlerin çoğu yer almadı.

Listede Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) gibi sol menşeli hareketlerden isimler ile Ahmet Şık ve Barış Atay gibi isimlere yer vererek en iyi sosyalist biziz dedi.

 İslami hassasiyeti olan Kürt halkının manevi değerlerine uzak aday tercihleri ile sadece marjinal ve fanatik taraftarların desteğini alabilmiş gözükmekte. Yapmış oldukları bu tercihler Kürt halkını ciddi bir şekilde rahatsız etmiş durumda. HDP tercihini Türkiyeli solculardan yana kullanmıştır. Siz bakmayın adının halkların demokratik partisi olduğuna, temelinden beri sosyalist olan bu parti sadece takiye yaparak doğudaki dindar Kürtleri oylarını almaya çalışmıştır.

Hdp nin her bölgede ayrı siyaset izleyerek oy devşirmeye çalıştığı alenen ortada. Batıda ulusalcı ve demokrat gözükürken, doğuda daha muhafazakâr ve ırkçı söylemleri ön plana çıktığını görüyoruz.

CHP ile HDP nin daha öncede yaptıkları gibi perde arkasında baraj pazarlığı yaptığı bir gerçek. CHP siyasetini tamamen HDP nin barajı geçmesine odaklamış durumda.HDP barajı geçerse AK parti nin gücünü kırmış olacaklarını düşünüyorlar.Çünkü  CHP nin  siyaseti AK parti düşmanlığı üzerine kurulduğu  için seçmenleri terör örgütlerine destek vermekten rahatsızlık duymayacak kadar gözlerini karartmışlar. Ulusalcı ve Atatürkçü kanadın bile sesi çıkmaz olmuş.Vatan,millet,Atatürk ve misakı milli sınırları içinde vatan bir bütündür bölünemez diyenler chp içinde seslerini çıkaramıyorlarsa,bunu izahı şudur:;sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunların kimyasını bozmakla kalmamış,ilkelerini de yok etmiş.

CHP nin HDP ile olan ilşkisini bir şekilde anlayabiliriz. Fakat Saadet partisini (SP) anlamakta zorluk çekiyorum. Kendilerini İslami hassasiyeti olan parti olarak gören SP, üç beş milletvekili hırsı ile chp ile ittifaka girmesini, sabah akşam islama hakaret eden adamların tv lerinde konuşmalarını anlayabilmiş değilim. Her şey mevki makam veya milletvekili olmak demek değil. Allah için mücadele etmek ise bunu meclis dışında da yapabilirler. Sivas olaylarında Cumhuriyet mitingleri ile İslama ve Temel karamollaoğlu’na ağır hakaretler eden zihniyet ile yan yana gelmek, ne aman bir ak parti düşmanlığıdır. Hüda Par veya işçi Partisi gibi bir duruş sergileyebilirdi.

Bu tabloya baktığımda AK parti tüm siyasi partilerin dengesini ve kimyasını bozduğu bir gerçek. Sol dediğimiz chp kendine muhafazakâr ve sağ görüşlü aday ayışında. Daha önce Ekmelettin İsanoğlu, Mansur Yavaş gibi adayları desteklediklerini biliyoruz. Şimdide Abdullatif Şener, Mehmet Bekaroğlu gibi şahısları yanına alarak muhafazakâr seçmenin oylarını almaya çalışıyor. Fakat halk bunları 28 Şubatlarda çok iyi test etti. Bunların şu anki yaptıkları takiyeleri çok iyi biliyor. Eğer iktidara yine gelseler 28 Şubatta ki gibi başörtüsü düşmanlığı, resmi kurumlarda namaz kılma yasağı, İHL lerin kapatılması, katsayı eşitsizliği, Askeri kışlalara dini yasaklar, Partilerin kapatılması vs.vs. gibi yasaklar. Saadet partisi unutsa da bu halk bunları hiçbir zaman unutmadı unutmayacak. Bu zihniyetin eline imkan geçtiğinde geçmişte yaptıklarının aynısını diyemiyorum, kat kat fazlasını yapacaklarını çok iyi biliyorum. Recep Tayyip Erdoğan’a değil onun taşıdığı kimliğe olduğunu biliyoruz. Rahmetli Erbakan’a düşmanlıkları da fikrinden dolayıydı.

Bu ittifakın içerisinde birde İP var. Kimler tarafında organize ve finansman edildiği belli olmayan bu parti, MHP yi ikiye bölmüş olduğu kesin. Fetö cü taraftarların tamamının Meral Akşeneri desteklediklerini biliyoruz. Millet ittifakı adı altında bu partiler Muharrem ince nin ikinci tura kalmasını istiyorlar. Eğer Muharrem İnce ikinci tura kaldığında SP İnce yi destekliyecekmi acaba diyemiyorum tabii ki destekleyecek. Ne diyelim dağıldık bizi topla Allahım. Şaşırdık bizi doğruya ilet Allahım. Ayrıldık bizi birleştir Allahım. Unuttuk bizi kendimize getir Allahım.

18.06.2018 (Zabit DURMUŞ)

DİĞER YAZILAR

İslam İşbirliği Teşkilatı ne işe yarar?

Ramazan geldi İsrail iti kudurdu

Resulullah’ı örnek almak

28 Şubatçılar tekrar devrede

En büyük terörist ABD ve İsrail

Yılbaşı çılgınlığı ve kendi kimliğimiz

Ateş çemberi Türkiye

Yeni sınırlarmı çiziliyor

Herkesin teröristi farklı

Arakan o nasıl birşey

Filistin ümmetin vicdanı

Adalet Yenimi Aklınıza Geldi

Sıradaki Gelsin

İmanın Muhafazası

Ağlanacak halimize gülüyoruz

YENİ PROVOKASYON SİNYALİ

REFERANDUMA DOĞRU

Mesele diplomatik kriz meselesi değil

KARA GÜN 28 ŞUBAT VE SORUMLULARI

Sapla samanı ayırmak

Hristiyan misyonerler ve casusluk

GÖZÜN AYDIN EY ÜMMET HALEP BİTTİ

HAÇLI İTTİFAKI VE TERÖR ÖRGÜTÜ

AYRI TELDE ÇALMA ZAMANI DEĞİL

Musul da Şii ABD ittifakı

CESUR ADIM ATMAK LAZIM

MAZLUM SURİYE HALKI ÜZERİNDE ŞER İTTİFAK

BENDE SÖYLEMİŞTİM

DEMEKKİ DAHA İNLERİNE GİRİLMEMİŞTİ

YERYÜZÜNÜ BOZAN MİLLET YAHUDİLER

KEYFİ YASALAR VE ACZİYETİ

TÜRKİYE ATEŞ ÇEMBERİNDE

MÜSLÜMAN YILBAŞINI KUTLAYAMAZ

GÜNDEMİN İÇİNDE BOĞULMAK

RUSYA İRAN ESED ŞER İTTİFAK

MİLLETE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

ANKARA DAKİ BOMBADA OY PATLAMASI OLUR MU?!!!!!!

Ene olarak yaşamak

KÜRT HALKINI SAVUNMAK MI? YOKSA ZULÜM MÜ?

CELAL DOĞAN VE BÜYÜK DEĞİŞİM

EMPERYALİSTLERİN MÜSADESİ KADAR BAYRAM

KÜRT KEMALİZMİ VE HDP NİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ

Bu ramazanda da değişen bir şey yok

SEÇİMİN KAYBEDENLERİ

SEÇİM TANSİYONU YÜKSELİYOR

MISIR CUMHURBAŞKANI MUHAMMED MURSİ’NİN MAHKÛMİYETİ İSRAİL DEN

GAZİANTEP’TE SEÇMEN NEYE GÖRE TERCİH YAPIYOR

MÜSLÜMANLARA YAPILAN SOYKIRIMLARIN HESABINI KİM VERECEK

GAZİANTEP DE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI BELİRLENDİ

Bu ümmetin üzerine ölü toprağı ekilmiş

28 ŞUBAT YERİN DİBİNDE!

AK PARTİDE ADAY ADAYI BOLLUĞU

BU COĞRAFYANIN SESSİZLİĞİ

ÜMMETİN BAŞ BELASI IRKÇILIK

YILBAŞI KEPAZELİĞİ

SİYASİ PARTİLER AYNI TAS AYNI HAMAM

457 DAKİKA SONRA GELEN GALİBİYET

SOSYAL DUYARLILIK VE SORUMLULUK BİLİNCİ

SOSYAL DUYARLILIK VE SORUMLULUK BİLİNCİ

BİR ŞEYLER BOZULMADAN DÜZELMEZ

BİR ŞEYLER BOZULMADAN DÜZELMEZ

HANGİ ANLAYIŞ DOĞRU

BUNLARIN DERDİ NE KOBANİ NEDE KÜRTLER

IŞİD VE İSLAM ÂLEMİ

YENİ DERS YILIDA PARALEL FAALİYET

DÜRÜSTLÜK TE YALAKALIKTA HERKESE NASİP OLMAZ

TIPIŞ TIPIŞ CUMHURBAŞKANI

Herkes kendi ırkının derdinde

İSRAİL İTİNE KİM DURDİYECEK.

AK PARTİ KADROLARI NE KADAR AK PARTİLİ

YİNE HÜZÜNLÜ RAMAZAN