30 Mayıs 2020 Cumartesi
Mesut İnsan

Feyzullah Kıyak

Mesut İnsan

Allah'ın verdiği ömürle herkes yaşar. Ama, herkes mesut olamaz. İnsan makam mevki sahibi olur,  mesut olamaz. Karşıdan,  saltanat ve görkemine baktığımız nice insanlar var. Kapısında odacı, mutfağında aşçı, özel şoförü var. Her isteği var, ama mesut değil.

Ömrünü zevk sefa içerisinde yaşayan, çocuklarının istediği her dünyalığı sunan ebeveynler ve çocuklar neden mesut değiller…

Cevabı Allahu Teala Asr Suresinde veriyor; “Akıp gitmekte olan zamana, asra andolsun ki, İnsanoğlu gerçekten ziyandadır! Ve insanlık tarihi buna şahittir. Ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, bu imana yaraşır güzel ve yararlı davranışlar ortaya koyan, birbirlerine hakkı hukuku, adâleti, doğruyu ve gerçeği öğütleyen ve zulme karşı verdikleri mücâdelede birbirlerine güç ve cesaret vererek, bu yolda karşılaşacakları zorluk ve sıkıntılar karşısında ümitsizliğe kapılmadan, yılgınlığa düşmeden direnmeyi öğütleyenler müstesna. İşte yalnızca bunlardır, hüsrandan kurtulup dünyada ve âhirette kurtuluşa erecek olanlar.”

Bedbaht insanın eksiği; imanları yok. Karanlık bir odada bulunan insan ne olursa olsun mesut olur mu? Karanlık içinde inleyenlerin kurtuluş çareleri kalbe iman güneşini takmaktır. Bu da yeter mi, iman var, amel yok. Yine ziyan da yine hüsran da. Niçin? İman güneşini söndürmek isteyen nefis ve şeytan kuşatma yapmış namaz kıldırmıyor, Allah'a ibadetten alıkoyuyor.

Resulullah(s.a.v) efendimiz “Dikkat edin gözünüzü açın! İnsan vücudunda öyle bir et parçası vardır ki, o et parçası sağlam olursa bütün vücut sağlam olur. O et parçası hasta olursa bütün vücut hasta olur. Dikkat ediniz o et parçası kalpdir.” Kalbin etrafı sarılır, ışık telleri kesilirse, elbette insan huzur duymaz. Çünkü o vücut bir savaş meydanıdır.  

Yüce Rabbimiz Bakara Suresi’nin 152 ve 153. Ayetlerinde şöyle buyurmaktadır; ”Öyleyse benimle gönül bağınızı hep canlı tutarak ve ayetlerimi sürekli gündeme getirerek Beni anın ki, Ben de dünya ve ahirette iyilikler bahşederek sizi anayım. Hem kalbinizle, hem de söz ve davranışlarınızla Bana şükredin ve sakın Bana karşı nankörlük etmeyin! İşte bunun için: Ey inananlar! Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileyin. Kuran’ın ortaya koyduğu kulluk sistemini egemen kılmak için mücadele verirken, yaratıcınızla aranızdaki gönül bağını namazla, duayla, zikirle sürekli canlı tutmaya çalışın; zorluklar karşısında yılmadan, umudunuzu ve direncinizi kaybetmeden hedefe doğru adım adım ilerleyin ve şunu asla unutmayın: Allah, daima sabredenlerle beraberdir.”

Mesut olmanın diğer bir esasıda ibadet aşkıdır. İnsan ibadet etmediği anlarda kendisine bedbaht hisseder. İnsan, mesut olmak için ilk uygulayacağı amel namazdır. İmanın icabı olan namazı ifa edemeyen kişi, sınırda nöbet tutup silahını düşmana teslim eden askere benzer. İman silahı olan namazı terk edenin hali nice olur.

Allah’ım bizi doğru yoldan ayırmasın. Mesut olan Müslümanlardan eylesin.

Selametle…

8.11.2019 (Feyzullah Kıyak)

DİĞER YAZILAR

Cehennemden Azâd Olmak

Son Durak

Sen O’ndan Râzı, O da Senden Râzı

Allah’a Borç Verenler

Bu Ramazan Söz Verelim

Gönlümüzü Besleyelim

Allah’ın Gazabı; Koronavirüs

Panik Yok, Ders Var

Virüsü Fırsat Bilmek

Hadislerle Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Önlem

İki Ayet Dokuz Nasihat

Hedefimiz nedir ?

Nasihatle Dolu Bir Hadis; Ey Kullarım!

Sonu Hüsran Olan “Bananecilik”

Hayırda Yarışanlar

Musibet Bir İmtihandır

Dünyevi Çıkar için Yoldan Çıkan Alim "Belam bin Baura"

Dünya Hayatı Geçici Bir Faydadır

Allah Katında En Makbul İnsan

Hayra vesile olmak

Bereket kaynağımız “Besmele”

Emanet Ehli Olmak

Doğru Karar Vermek İçin; İstişare

Ey akıl sahipleri ‘Takva’ sahibi olun!

Mutlu et, mutluluğa erenlerden ol

Gösteriş (Riya)

Kalbi Yoldan Çıkaran Organ; Dil

Tehlikeli Hastalık; Gıybet

İman kalbe girince

Hz. Peygamberden zikirler

Münafıklar Lanetlidir

Cehennem’e Giden Yol…

Kalbimiz Temiz mi?

Allah İçin Arkadaşlık

İmansız Huzur Olmaz

Hilm sahibi olmak

Kibir İnsanı Zâlimlerden Eder

Yaşanılan Ânı Değerlendirelim

Merhametli Olmak

Kimlerle Beraberiz

Kurban Olayım

Güzel söz

Vakit yola çıkma vaktidir

Zehirli Ok

Ekip biçip gitmek

Kahrolası Faşistler

Ya Rab! Göğsümüzü Genişlet

Yarış Atına Dönüştürülen Çocuklar Ve Veliler

Nimetin Bereketini Artıran “Şükür”

Ramazan’a Veda mı?

Bir Ramazan Daha Biterken

Kızıl Rüzgâr

Oruç ve Ramazan