21 Temmuz 2019 Pazar
Mağfiret

Mustafa Şimşek

Mağfiret

Başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennemden kurtulma olan bir ayın içerisinde bulunuyoruz, daha önceki yazılarımız da Ramazan Ayını nasıl geçirmemiz gerektiği ve nasıl değerlendirmemiz gerektiği hakkında bir şeyler yazmıştık, bugün de yine ikinci on günü mağfiret günleri hakkında konuşacağız inşallah.

Mağfiret: af, günahları ve kusurları ve suçları silmek, imha etmek, izale etmek, ortadan kaldırmak manalarına gelmektedir.

Allah’ın güzel isimlerinden olan Afüvv ise: kullarının günahlarını kendilerinde sorumluluk kalmayacak bir şekilde affeden, amel defterlerinden günahları silen, hatırlayıp da mahcup olmasınlar diye de kuluna o günahı unutturan demektir.

Afüvv ismiyle alakalı Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir. (ZÜMER 53)

İbn-i Ömer( r.a) bu ayetin en ümit verici bir ayet olduğunu söylüyor.  Hz.li (r.a) ifadesi ile Kuran’ın rahmet bakımından en geniş ayetidir.

Hz. Peygamber (a.s.)’dan şöyle dediği nakledilir: “Bu ayeti, dünyaya ve dünyada bulunan bütün şeylere değişmem”.

Rabbimiz bizlere ne kadar günah işlemiş olursak olalım Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin buyuruyor. İnsan olarak buna müsait olarak yaratılmışız hata yapar, kalp kırar, haset eder gıybet v.s burada da Rabbimiz bunları ve bunu dışındaki içki, kumar, zina, faiz ve daha diğer günahları bağışlayacağını ümit var olmamız gerektiğini ve Rabbimiz çok mağfiret edendir, çok bağışlayandır daha ne duruyoruz samimi bir kalp ile yani tövbeyi nasuhi hem bağışlayıcı hem merhamet ne kadarda az kulak veriyoruz bu ayet ve buna benzer ayetlere son olarak Hz. Peygamber (s.a.v) Ramazan Ayını erişip de günahlarını bağışlandırmayanın burnu yerde sürtsün dedi. Cebrail a.s Hz. Nebi s.a.v âmin diyor yapacağımız işleri yani amelleri son güne bırakmayalım tevbe ve istiğfarımızı çoğaltalım ve Rabbimizin Rahmetinden ümit var olalım.

Rabbim bizleri günahlarından pişmanlık duyup bir daha o günahlara dönmeyen ve günahlarında ısrarcı olmayan tövbe eden kullarından eylesin.

15.05.2019 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap