5 Temmuz 2020 Pazar
Küresel zulüm ve ırkçılık!

Bülent Bilir

Küresel zulüm ve ırkçılık!

Dünyanın her yerinde zaman zaman bir takım haksızlıklar ve değişmesi gereken bazı durumlar söz konusu olmuştur. Fakat son yıllarda medyayı ve bütün güçleri elinde bulunduran Batı medeniyeti genellikle insanları yanlış yerlerde, yanlış hak arayışına sokarak büyük savaşlara ve büyük mağduriyetlere yol açacak işlere öncülük etmiştir. En son örneğini Arap Baharı meselesinde net bir şekilde gördük.
 
Doğrudur bu coğrafyalarda değişmesi gereken birtakım haksızlıklar vardır. Bazı ülkelerin başında bulunan insanların ivedi olarak değiştirilmesi de elbetteki gereklidir ama gelin görün ki Batı her zaman sirkteki illizyonistler gibi bir rol almıştır. Elleriyle değişik ilizyonist hareketler yaparken diğer taraftan asıl yapmak istediğini hep yapmış, cüzdan çalıcıları ile seyircilerin arasında fink atmıştır. Mesela kendi ülkeleri ile ilgili veya kendi uygulamaları ile ilgili yanlışlıkları hiçbir zaman kamuoyu önünde tartışmamış ve bunlarla ilgili birilerinin hak aramasına da müsaade etmemiştir.
 
En son ırkçılık olayında da gördüğümüz üzere normalde bütün insanları çok derinden etkileyen ırkçılık ve kamusal zulüm gerçekliği orada bir dağ gibi dururken onlar gazetelerin üçüncü sayfalarını kullanmışlardır. Bu düşünce tarzının yol açtığı tahribat ne akademisyen ne siyaset tarafından hiçbir zaman derinlemesine dile getirilmemiştir. Yine gelir dağılımındaki müthiş dengesizlik ve az sayıdaki ailenin büyük bir sermayeyi kendi aralarında paylaşması gibi asıl tartışılması gereken mevzular hep es geçilmiştir. Bu mevzular ya tartışılmamış veya tartışırsa da fantastik bir tartışma aşamasını hiçbir zaman geçmemiştir.
 
Şu anda dünyanın dört bir yanında özellikle batıda ırkçılıkla ilgili çok ciddi protestolar, eylemler, gösteriler yapılmaktadır. Bu eylem meydalarında bazı akademisyenler, stratejistler tarafından çok önemli analizlerin yapıldığı da görülmektedir. Ama bu nasıl bir dönüşüme yol açacaktır, Arap baharında olduğu gibi o ülkeler tam anlamıyla kendilerini bir ateşin içinde bulacaklar mı bunu zamanla göreceğiz. Ama şunu tahmin ediyoruz ki bütün bu eylemlerin sulandırılma ve kontrol alınma ihtimalleri yine çok yüksektir. Bu biraz üst akıl ile ve biraz da o ülkelerde oluşan ülke milliyetçiliği ile alakalı bir şeydir ve batı bunu iyi başarmaktadır. Her nasıl başarıyorsa tecavüz ettiği kızı kendisine aşık ettirme yeteneğine sahiptir.
 
Mesela bizim ülkelerimizden ve yahutta İslam dünyasından Amerika'ya veya Batının herhangi bir ülkesine giden insanların kısa bir zaman sonra o ülkelerin milliyetçisi olduğunu ve ayaklı propaganda yapmaya başladığını görmekteyiz. Batı dünyası bunu nasıl sağlıyor doğrusu bunu iyi irdelemek gerekiyor. Bizler islam medeniyeti olarak gittiğimiz her yere huzur ve mutluluk götürdüğümüzü düşünmemize, kültürel ve ekonomik sömürü anlamında onlara baskı uygulamadığımızı söylediğimiz halde o toplumlara kendimizi sevdirmekte güçlük çekiyoruz. Hatta kendi ülkemizle ilgili bile çok ciddi bir dış odaklı muhalif yapının olduğunu görüyoruz ve onları dönüştüremediğimizi görüyoruz.
 
Yani herhangi bir devletin veya hükümetin yanlışını eleştirmek farklıdır; devleti veya devletin başındaki hükümeti değiştirmek için düşmanlardan yardım istemek ayrı bir şeydir. Yıllardır maalesef ülkemizde bu tür kurum ve yapıların, bu tür muhaliflerin varlığını gözlemlemekteyiz. Başa kim gelirse gelsin onunla ilgili çok aşırı derecede eleştirel bir bakış açısına sahip olan ve gerekirse onu değiştirmek için düşmanlardan medet umacak kadar basireti bağlanan insanlarla dolu her yanımız.
 
Sonuç olarak öncelikle ülke olarak bizim level atlamamız gerektiğini, muhalifi ile iktidarıyla, bütün etnik ve ırk yapılarıyla ülkemizdeki insanların en azından ülkemizin menfaatleri söz konusu olduğunda bir ve beraber olma noktasında mesafe kat etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Eğer öyle olmazsa bizi parçalamaları, bizi birbirimize düşürmeleri çok kolay olacaktır. Allah; dünyada iyilik ve huzur için bir şeyler düşünen, proje üreten, performans sergileyen ve dua eden herkesten razı olsun. Selam ve dua ile.

 

18.06.2020 (Bülent Bilir)

DİĞER YAZILAR

Algı, sömürü ve Afrika!

I can't breathe! (Nefes alamıyorum!)

Selam olsun!

Merhaba! Ben Korona

Ey insan, mütevazi ol!

Bir çağ kapanıyor!

İyilik hep kazanır!

Patron Allah' tır!

Korona ve hatırlattıkları!

Hücrem ile nefret ettim!

İdlib şehitlerine!

Darbe şakşakçılarına!

İdlip de çocuk olmak!

İnsan, nisyan ile arkadaştır!

Ebabil bekleyenlere!

Dünya dünya dedikleri!

Koşma, dur!

Evlilik!

Haddini bil!

Hayatı incitme!

Öğretmen kimdir?

Gülümse!

İnsan nedir?

Gerçek suçlu kim?

El-emin olmak!

Ah zor günleri özleten zenginlik!

İyilik hep kazanır!

Büyük olunmaz, büyük doğulur!

Türk-Kürt kardeştir!

Sahi adı neydi?

Anlamsız, anlamlar!

Inkılap bedel ister!

Cetveller çalışıyor!

Ey oğul!

Önyargı felakettir!

Mursi ölmedi!

Adamlar!

İstidat sahibi kıl beni!

Bir olalım, iri olalım, diri olalım!

Ahlak ne yüce bir erdem!

Bize mutlu olmayı öğret çocuk!

Sana ermek ne güzel!

Hayatına anlam kat!

Medeniyet yitiğimiz oldu!

Sen topla bizi!

Tenakuzlar!

Artık cemre düşsün!

Zelanda'nın düşündürdükleri!

Dert etme!

Vicdan hareketi=Kadınlar çiçektir!

Öz 28 Şubat!

İğne ve çuvaldız kardeştir!

Sen sana dikkat et!

Bindik bir alamete, gidiyoz kıyamete!

Sahte taatlerimi yüzüme vurma Allah'ım!

Erkekler çiçektir!

Senin kaç takipçin var?

Anne candır!

Elizabeth müslüman oldu!

Değerliye değer ver!

Uyuyamayanlara!

Sinsi düşmanınızı iyi tanıyın!

Özür dilerim!

Teşekkür ederim!

Selam sana ya nebi!

Dilin kemiği vardır!

O'nu bulan neyi kaybeder, O'nu kaybeden neyi bulur?

Dünya fani, ölüm gerçek!

Bakışını ibretle süsle!

Özür dilerim Afrika!

Hikmet üzerine!

Osmanlı'nın bilgeliğine dönmeliyiz!

İyilikte ısrarcı ol!

Aklından çıkarma!

Afrin kurtlar sofrasında!

Verilecek sarı ineğimiz yoktur!

Ölümü aklından çıkarma!

Ey bayram! Bayram ol bize...

ABD bizden ne istiyor?

Allah abes iş yapmaz!

Her şeyde bir hayır var mı?

Ölümü anmak diri tutar!

Yeni Türkiye!

Sen ne akıllı bir delisin!

Seçiminiz hayırlı olsun!

Son viraj!

Tek suçlu siyasetçi mi?

Cesaret, yitiğimiz oldu.

Sandığa gitmeden önce mutlaka okuyun!

Doları şımartmayın!

Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan!

Neden mi DEVAM?

Siyaset ve Yaşar Atılgan!

Abudik gubidik işler!

Seçim var!

Haydan geldim, Hu' ya giderim!

Zulmün değişmeyen yüzü!

Kalbinize dikkat edin!

Amerika' yı yenmek!

Ağzı olan konuşuyor!