1 Nisan 2020 Çarşamba
Koronavirüs ve yeni dünya düzeni

Abdurrahman Örnek

Koronavirüs ve yeni dünya düzeni

Kendi mahremiyetini koruyamayan Dünya hızla girdiği küresel yaşamın faturasını  birkaç aydır topyekün mücadeleye rağmen ağır bedellerle ödemeye başladı. Çin’in Wuhan kentinden başlayan bu öldürücü illet, bugün görülmedik ülke,  bulaşmadık halk bırakmadı. Sürece bakılırsa daha uzun zaman böyle devam edecek.

Bütün bunlar teknolojik tanrısallığın sınır tanımaz ve duygudan yoksun insan tipinin dünyaya aşırı bağlanmasından kaynaklı. Yaşamak için üret, üretmek için yaşa hırsının geldiği bu boyut,  insan ehemmiyetinin anlamının gittikçe yitirildiği zalimleşen bir dünya oluşturdu. Kendilerini bu dünyanın  varisi sayan belli sayıdaki kodamanın ve sadece kendilerine hizmet etmesini istedikleri milyarlarca nüfusun soluklanmak adına yaşamın kıyısında mücadele verdiklerine tanık oluyoruz.

İnsanlara çocuk muamelesi yapan ve  kullaştırma potansiyeli taşıyan bu teknolojik dinamiklik bu virüs havasıyla harekete geçirilmiş oldu. İlerleyen zamanlarda belki de bu durumun milyon katı ilerlemiş bu teknolojik gücü durdurmak bir yana belki de kendisini yaratan insanı dünyadan tamamen silecek. Geldiğimiz nokta itibariyle yeni dünya düzeninde tekrar ulus devlet anlayışına dönme, sınırları yeniden belirginleştirme, Çin’ in ucuz insan gücünü bitirme, insanların bundan sonraki yaşamlarını online sistem üzerinden(alış veriş merkezleri, hastane, seyahat, yemek ,eğitim gibi) devam ettirmeleri.

Diğer yandan dünyaya dört elle sarılan insan, ölümle mücadele arayışlarına girmiştir. Aşırı zenginleşmenin insanları büyülediği ve herkese düşler kurdurduğu  bu zamanda ölmekten korkmak yada ölmek istememek ve ölmemek için ne gerekiyorsa yapmak peşindeler. Zenginlerin ve ünlülerin rol model konumuna yükseltildikleri bir devirde tüm değerler manzumesinin itibarını yitirdiği yerde virüs tabi ki zenginleri vuracaktı ve vurdu da.

 Başkalarını öldürmek , başkalarını yok saymak, bölüşmede kendisine tam diğerlerine yarım olanı vermek, şehirleri beton yığınlarından mağaralara dönüştürmek, okulları boşaltmak, okul binalarının işlevini bitirmek, evde ekran başında okul  okumak ekran başında okul bitirmek, ekran başından kurum çalışanı olmak ekran başından kurumları yönetmek.

Virüs savaşlarında insanın yerini makine ve robotların alması için oluşturulan algı operasyonları ile yeni dünya düzeninde işe yaramaz sadece tüketen insanı aza indirme çabalarıdır. Verilen mesajlara baktığımızda işlemlerimiz için bankamıza gelmenize gerek yok, evinizde kalın ve evinizde işlem yapın. Eğitimle ilgili evde kal ve uzaktan eğitimle derslerini işleyebilirsin hem de verilen aralarla teneffüs bile yapabiliyorsunuz. Market alış verişlerinizi yine online yapabilirsiniz. Hatta bazı dayatılan yaşamlar bir süre sonra alışkanlığa dönecek .

Bundan sonra kimse kimsenin cenazesine katılmayacak, ölüsünü önceki uygulamalarla kendisi gömemeyecek, devletin kurumları yapacak tüm bunları. İletişim dilimiz mesafeli olacak  bir metreden fazla yaklaşmayacaksın. Kolay kolay el sıkışılmayacak belki de. Bundan sonra her insana bulaşıcı bir hastalık gözüyle bakılacak. Şu an dünya çaresiz bir yalnızlık içerisinde ve küresel bir hapishane hayatı.

Doğa oldukça özgür, birçok ülkede kirli hava bitmiş durumda, kuşlar cıvıl cıvıl , çimenler çiçekler ezilmiyor yani insan yok, doğal yaşam alabildiğine güzel. Diğer yandan çekirgeler meydanda, karıncalar insanın kendisini ezmesinden korkmuyor çünkü insan evde hapis. Ortadoğu şu an duruldu , İdlib ne alemde  ,Filistin nasıl?  Buralarda korku yok çünkü ölmekten korkmuyorlar. Süper güçlerin süper kahramanları (liderleri) ses çıkaramıyor,  bir araya gelemiyorlar milyonlarca insanı gözlerini kırpmadan öldüreceğini söyleyen zalimler.  Bugün ne idüğü belirsiz görünmeyen bir virüsten sus pus oldular.

EĞİTİMDE OKULSUZ EĞİTİM DÖNEMİ Mİ?

Küreselleşen dünyada tartışılmaya başlayan uzaktan eğitim zaten öncesinde açıktan okuma( ilkokul, ortaokul , lise yada üniversite ) vardı. Bütün bilgilerin, derslerin , konuların , etkinliklerin  yüklendiği ayrıca öğrenci verileri ile ilgili bütün bilgilerin , kurumsal işlemlerin bütün iş ve işleyişlerinin yüklendiği sistemler şu an gerek bilgisayar, tablet ve mobil erişim ile her an her yerde çözüme kavuşturulacak ve dönüt sağlayacak durumda. Bizim ülkemizde de kısmen üniversitelerde uygulanan uzaktan eğitim virüs salgını ile şu an eğitimin her kademesinde denenecek. Buradan hareketle eğer kısmen de olsa başarı sağlanırsa bundan sonra okul dışı eğitim ağı  başlamış olacak.

Okullara ihtiyaç kalmayabilir. Okul donatımlarına, öğrenci öğretmen masraflarına gerek kalmayabilir. Yani devletler için ciddi ekonomik kaynak getirisi olacak. Şu an onlarca ülkede uzaktan eğitim uygulaması devreye girmiş ve denenmiş olacak. Belki de İvan İllich okulsuz toplumu yazdığında bu günleri öngörmüştü. Eğitimin okulla özdeşleştiği bir zamanda eğitimdeki olumsuzlukların okulun hanesine yazılması engellenecek belki bu denemeyle okul temize çıkacaktır.

Uzaktan eğitimin okul sisteminin yerini alabilmesi için eşit olanak sağlamalıdır. Bundan sonra bilgilerin çoğunluğu okul dışından sağlanacak. Okullar öğrenciler için duvarlarla çevrili evlerinden sonra gidebilecekleri ikinci bir adrese dönüştü, yenilenmeye dayanan  bir eğitim biçemini bir türlü hayata geçiremiyor. Çünkü bu devrin kuşağı okula da  kabına da sığmıyor. Okullar bugün var olan yetenekleri ortaya çıkarmak için yetersiz kalmakta, bir çok yetenek kendisini ekran başında izah etmektedir. İnsanlık macerasına anlam veren her şeyi yok etmek için uğraş veren kesimlerin bu acımasız savaşlarında gelecek adına endişe duymak

 

21.03.2020 (Abdurrahman Örnek)

DİĞER YAZILAR

Uzaktan eğitim(e) yakınlaştırır mı uzaklaştırırmı ?

Bir virüs musibetinin hatırlattıkları

Çocuktum ben, Savaşın Ortasında

Gitmek mi zor , kalmak mı?

Modern benlik ve iç insanlığımız

Bir öğretmenden daha fazlası

Çocuk kalbinin eşiğinde “duygu okulu” olmak

Ahlak, inanç ve eğitim

Çocuk yüreğinin öğretmeni olmak

Zeytin ağacının gövdesinde bir erva bebek

İnsan Bir Değerdir

Hastane koridorları hüzünlüdür

Okula gitmeyen çırak aranıyor

Babasız kalmak

İnsan neden insan olamaz

Nihayet “ Pısa” olacak gibi

Özel gereksinimli bireyler ve eğitimleri

Aileyi bitirme planı toplumsal cinsiyet eşitliği(1)

Medeniyetlerin kötüsü “ekran medeniyeti”

Eğitimde eksik olan ne?

Zamanı uğurlamak

Fikir,hareket ve gençlik

Yeni olandan korkmak

Öğretmen neden şiddet görür?

Müebbet kölelik

Eğitimde duygu eğitimi “sihirli el”olabilir mi?

İdeolojilerin devrimlerinden kapitalist evrimlere

Ülkeler bazında nitelikli öğretmenlik

İnancın farkına varmak

Eğitim Öğretim Başlarken

Fil dişi kuleden cafelere

Bir okul müdürü kadar okuldur(2)

Bir okul müdürü kadar okuldur

Neyi kaybettiğini hatırlayacaksın

Figüran

Benzemezliğin farkını yaşamak

YKS Eleştirisi

Günlük Hayata 30 Dakika Kitap Okuma Molası

Eğitim Reformunda Öğretmenin Rolü

Rahman Ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Gaziantep Tıp Fakültesi ve Hematoloji Servisi

İnsan Olma Çabası

Bir fırsat eğitimi olarak 4-6 yaş Kur’an Kursları

Şehir ve Medeniyet

İslam Batı’ya galip gelir mi?

Peltek Düşünceler

Yönetici, Liyakat ve Adalet

Gaziantep’ten Bir Ziya Öğretmen geçti

Kınalızâde Ali Çelebi’ye göre Çocuk Eğitimi

Aile eğitiminde kadın ve erkeğin rolü

STK’larda Varoluşsal Kimlik Sorunları

Ruh Kirliliği

İdeal Öğretmenin Nitelikleri

Eğitim Sistemimizde Tecdid

Kaçak Göçmen Notları

Sorun nerde?

Akıllı Tahta mı Bilinçli öğretmen mi?

Kim medeni, kim değil?

Günah ve sevap arasında tövbekâr olmak

Mehmet Akif Ersoy’u anladığımız gün anmış oluruz

Okul iyi insan yetiştirir mi?

Vicdan-i Yitim

Ayet ve Hadislerde İnsan Hakları

Annem benim dilim oldu

Öğretmenlik sadece bir gün değildir

Bu gidiş nereye?

2023 Eğitim Vizyonu Eğitimcilere Vizyon katar mı? (2)

2023 Eğitim Vizyonu Eğitimcilere Vizyon Katar Mı ?(1)

2023 “İnsan” Merkezli Eğitim Vizyonu

Kemanın telleri

Sendikal Mücadelede yeni bir dönem olur mu?

Kehanet severlik

Eğitim öğretim başlarken

Hüznün Adı: Eylül’dür

Eğitimde yaş ne ifade eder

Toplumsal ihya için çok düşünme az konuşma edebi

Eğitimde oyunun önemi

EDEBİYAT, ŞİİR VE İNSAN

Eğitimi rahatlatacak ara formül ortaöğretimden geçer

Bu da benim duam olsun

YKS’de doğru tercih nasıl yapılmalı

Bir köyü olmalı insanın

Büyükler kazandı sıra gençlerde, şimdi YKS zamanı

Ben nesli ve belirsiz gelecek

Ne varsa sana bıraktım

Erdemin peşinde olmak

Liselere giriş sınavına doğru

Huy güzellikleri

Osmanlı’dan günümüze engellilerin eğitim serüveni

Umudun kıyısında yaşamak

Osmanlı’da değerler eğitimi

Ara sıra öylesine sözler

Dost ve dostluğa dair

Çağın salgını; otizm

Dedeler ve nineler aileden dışlanınca….

Tarihin büyüsü

Rüyalarında kelebek olan çocuklar

Gaziantep el ele okuma yazma seferberliğine

Kendine bir söz ver

Sosyal etkinlikler okullarda neden önemlidir