24 Eylül 2020 Perşembe
Kişisel gelişim mi? elbette!

Demet Kolkılıç

Kişisel gelişim mi? elbette!

Anlatılacak neler var neler, bir bilseniz. Bu kadarla elbet bitmez, ama bir sesleniş yapayım dedim, kısa ve olsa özlü anlatmaya çalıştım. E hadi bakalım...
Kişisel gelişim; insanın kendini geliştirmesiyle başlayan bir süreçtir. Hedeflere ulaşmada motive eden çok farklı strateji içeren, damlaya damlaya göller oluşturan, çok teknik sayılacak bir süreçtir.

Şurada, orada, burada duran olumsuz duygu, düşünce, inanç kalıplarını alıp, onları doğru olana olumlu şekilde düzenleyen bir süreçtir.

İnsanın bulunduğu durumundan daha da yüksek bir potansiyelinin ortaya çıkmasını sağlayan bir köprüdür. Her insan istese de istemese de değişimin içinde yer almaktadır. İnsanın içinde ki değişim yeniliği her zaman destekler. Tıpkı zamanla duygularında değişmesi gibi.

Kişisel gelişim insanı çok yönlü geliştirmeyi hedefler, amaçlar. Hedefleri belirlemek, zamanı iyi yönetmek, motivasyonu düzgün sağlamak, başarı odaklı olmak, imaj yenilemek, kararsızlığı ortadan kaldırmak, özgüveni arttırmak, kendini deneyimlemek, fark yaratmaktır.

Kişinin kendini tanıması, eksik olduğu yanlarını bilmesi aslında kişisel gelişimin başladığı andır. İş hayatı, ilişkiler, sorumluluklar, öğrenme, yaklaşım gibi durumlarında kendini yeteri kadar tamamlayıcı hissetmediği zamanda kişisel gelişim sürecine adım atmaktadır.

Geliştirmede birkaç tavsiye hadi bakalım;

Kendi hikayenizi hiç oluşturmayı denediniz mi? Eline bir kalem al ve bir deftere kendi hikâyeni yaz bakalım, gelecekte nerde duruyorsun?

Geleceğe dair bir planın var mı? Sağlıklı bir şekilde mi koşuyorsun geleceğe, yoksa hüzün mü var kalbinde? Somutlaştırıp düşün bakalım.

Kendini güzelce motive et, et ki çevrene de motivasyon verebilesin. Hayatını düzene sokmak, başlangıcın olabilir. Geçmişi gözünde canlandırdığın da aslında ne kadar yol kat ettiğini göreceksin.

Öfkeyle yol almanın, acele karar vermenin hayatına bir katlı sağlamadığını, hatta aldığın kararlarda yanlışlık payının olduğunu göreceksin. Kendine bir iyilik yap, kişisel gelişim ve dönüşümde ki amaçlarına adım at.

Sevgiyle kal...

18.05.2020 (Demet Kolkılıç)

DİĞER YAZILAR

Hele Bir Dur..

Kime göre; doğru insan

Öfke;çıkmaz sokak

Mutluluk;çocuk bakışlar

Çocukla iletişim

Sen çiçekli pencereden baktın mı

Cehaletine kurban

İmitasyon ilişkiler

Ayılmak lazım...

Etkili iletişim

Ruhunu Özgür Bırakır Mısın!

Keşke mi? aslaa...

Duymak mı? dinlemek mi?

Kendini tanımakla başlar, yolculuğun...

Sevince gülümsüyor her şey...

Karamsarlıktan nasıl kurtulurum

Bir aylık süreçte neler öğrendik...

Kendini bir süredir iyi hissetmiyor musun?

COVID-19 (Koronavirüs)

Neden hayır diyemiyorsun ?

" Kararsızlık kalıcı olmasın"

Gün-aydın