8 Temmuz 2020 Çarşamba
Karaborsacılık

Mustafa Şimşek

Karaborsacılık

 Karaborsacılık sözlükte : istiflemek, saklamak ve depolamak anlamına gelir. Arapça karşılığı :''ihtikar'' demektir. Terim alarak karaborsacılık, ticari bir ürünü pahalılaşma gayesiyle saklayıp piyasaya arzını geciktirmektir. Peygamber efendimiz(s.a.v.) ticaretin helal olduğunu karaborsacılık yapmanın ise yasak olduğunu şöyle ifade etmiştir: '' insanlara satmak üzere mal getiren rızıklandırılır, malını stoklayıp karaborsaya düşüren lanetlenir'' (ibn macı, Ticaret,6) Karaborsacılık, halkın ihtiyaç duyduğu bir malı veya yiyecek ürünlerini piyasadan satın alarak saklayıp pahalanmasını bekleyerek ürünü pazara geç göndererek halka zarar vermek demektir.

Haksız kazanç sağlanması nedeniyle karaborsacılık islam dininde kötü ve çirkin bir fiil olarak kabul edilmiştir. Bir malı saklayarak veya depolayarak insanları zor duruma düşürmek veya toplumda kıtlık çıkarmak ahlaki bir davranış değildir. Etik kurallar çercevesinde ticaretle uğraşmak , kar elde etmek güzel bir davranışken, karına kar katmak amacıyla karaborsacılık yapmak haksız kazançtır. Haksız kazanç ise haramdır. Karaborsacılık başkalarına zulüm ve haksızlık yapmak nedeniyle haram kabul edilir.

Sektörü ne olursa olsun insanların ihtiyacı olan ürünleri muhtaç oldukları zamanlarda yükseltip, insanların zaafından faydalanmakta aşağılık bir davranış olmakla beraber haram bir kazanç türüdür. İçerisinde bulunduğumuz şu günlerde malumunuzdur ki covid- 19 (korana virüs) diye bir salgınla dünyadaki birçok ülke karşı karşıya iken ülkemizde ve diğer ülkelerde bakıyoruz ki; dezenfekte ürünleri, maske, ve birçok temizlik ürününde yüzde ikiyüzleri aşan zamlarla karşılaşıyoruz.

Bireysel menfaat sonucu ortaya çıkan bu tablo insanların aciziyed ve zaaflarından faydalanma şekliyle para kazanma hırsıdır: buda aşağılık ve çok çirkin bir davranıştır. Halen tedavisi bulunmayan bir virüs illetiyle karşı karşıya kalmışken bu tür davranışlar belayı üzerine çekme hareketidir.

Tabiki insanlar olarak hayatımız boyunca imtihanlarla karşılaşacağız bunun karşılığı da hayır veya şer olarak ahiret hayatında bizlere verilecektir. Rasullullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur. '' Taun (Veba ,Virüs) hastalığı, Allah Teala 'nın dilediği kimseleri kendisiyle cezalandırdığı bir çeşit azaptı.Allah onu müminler için rahmet kıldı.(Buhari, Tıp 31; Buhari , Enbiya 54 Kader 15; Müslim ,Selam 92-95) Bu salgını da müslümanlar açısından imtihan olarak değerlendirebiliriz, ve bizler iman ediyoruz ki; hastalıkta, musibetler de zenginlik de bunların hepsi birer imtihandır, iman eden kişiler için diğer toplumlar açısından da gazap mıdır, helak mıdır, beşerler olarak bu gayri bir davranış olduğundan dolayı yorum yapmak veya ahkam kesme hakkımız ve lüksümüz bulunmamaktadır.

Bizler müslümanlar olarak Rabbimizden gelen ne olursa olsun tedbirimizi alıp gerisini ALLAH'A bırakmak durumundayız. Şu hadis de belirtildi gibi :''Temizlik İmandandır''.(Müslim,Taharet 1) tedbir almanın en iyi örneklerinden biriside temizlik hususudur.Müslümanlar olarak zaten dinimiz islam temizliğe ayrı bir önem göstermiş olup ,yapılan temizlik ibadet hükmündedir , görüyoruz ki temizliğe önem göstermek sadece bu hastalığa değil, birçok hastalıktan korunmaya bile yeterlidir.

Bizler temizliği ve Allah'ın bizlerden istediği diğer farziyetleri ve ibadetleri faydasından dolayı değil Allah bizlerden isteği için yapıyoruz ama Allah 'ın bizlerden isteği şeylere baktığımızda mutlaka faydasını görüyoruz. Sonuç itibariyle gerek bu virüsten dolayı gerekse başka konularda olsun yukarıda belirttiğimiz gibi stokçuluk ve karaborsanın dinimizde hiçbir yeri yoktur haramdır. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın tüm müslümanları hastalık ve belalardan muhafaza eylesin inşallah...

16.03.2020 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap