12 Temmuz 2020 Pazar
İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Mustafa Şimşek

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Daha önce de iyilik ile alakalı bir yazı kaleme almıştık, iyilik insanları manen diri tutan imanını güçlendiren manevi bir doping niteliği taşır, diğer taraftan iyilik yaptığımız insanları da Allah 'a yaklaştıran şükrünü artıran güzel bir erdemdir.

İnsanlar iyilik yapa yapa iyi insanlar haline gelir, kötülük yapa yapa da kötü insan haline gelir, hiç kimse annesinden, kötü bir insan olarak veya iyi bir insan olarak doğmamıştır, herkes eşit bir şekilde İslam fıtratı üzerine İslam ahlakı üzerine doğmuştur. Müslümanlar olarak imkan dahilinde en yakınımızdaki kişilerden başlamak şartıyla insanların ihtiyaçlarını ve mağduriyetlerini gidermekte en iyi iyilik örneklerindendir.

Öyleki iyilik yapmak için şartları zorlamaya hiçte gerek yok bazen yoldaki taşları, camları temizlemek, insanların hayatını zorlaştıracak, engelleri, ortadan kaldırmakta iyilik türlerindendir, bazen din kardeşine gülümsemen bile sadakadır, iyiliktir yeter ki iyilik yapmak isteyelim, ALLAH'IN bizlerden istediği şeylere bakın fıtratımıza çok ters olan şeyler değil, çok basit şekillerle cenneti kazanabiliriz, ama bizler şartları zorlaştırıyoruz, iyilik yapmak için karun kadar zengin olmak lazım'ı bizler uyduruyor ve hiç olmayacak kadar inanıyoruz.

Bunu defalarca söylemiştik ama ne yazık ki tüm bunları bilmemize rağmen yıllardır yanıbaşımızda Suriye de yuvalar yıkılmakta katliamlar, yapılmakta insanlar evlerinden ve barklarından kurulu düzenlerinden kaçmak zorunda kalmaktadırlar ne yazık ki bu onlardan çok müslümanlar olarak bizlerin imtihanı, Rabbim onlara bir şekilde karşılığını gerek bu dünya da gerekse ahiret yurdunda verecek, bizlere de yaptıklarımız ölçüsünde merhamet edecek yapmadıklarımız için de gazap edecek ne yazık ki.

Oradaki müslüman kardeşlerimiz bizim yardımlarımızla mı kurtulacak , hayır bizler sadece onların mağduriyetlerine bir nebze olsun ilaç olacağız, ama sadece ağrı kesici görevi göreceğiz, Rabbim bu musibetlerle hem bizleri hemde onları sınayacak onun karşılığında da bizleri mükafatlandırıp ödüllendirecek. Kişiye ancak ve ancak yaptığı kadarıyla vardır, bizler sıcak yuvalarımızda doğalgazlı evlerimizde otururken sadece dua edip veya küstahça onlar yaptıklarını çekiyorlar demekle tabi ki bu mesuliyetten kurtulamayacağız.

Her ne kadar iyilik ve yardım yaptıysan onun kadar karşılığını alacaksın aksi bir durum adil olan ALLAH'IN fıtratına ters olurdu zaten, ortada bir yük varsa onu taşırken elleri cebinde onu izleyen kişiyle, ucundan tutarak yardım den kişi veya tamamen yükü üzerine alan kişinin alacağı mükafat hiçbir zaman bir olmayacaktır.

Yaptığımız iyilik ve hayır işlerinde insaflı olalım. yaptığımız her işte olması gerektiği gibi iyilik ve tüm hayır işlerinde insaflı olmalı, empati yaparak kendimizi o mazlumların yerine koymalıyız, ALLAH bizlerden malımızı, mülkümüzü, evimizi, arabamızı satıp çoluk çocuğumuzu, ihmal ederek, yardım etmemizi de istemiyor zaten, yapılacak şey, kendimizi bir nebze olsun onların yerine koyup o şekilde elimizi cebimize atmalıyız. Evdeki eski veya atacağımız gözden çıkardığımız eşyalarımızla olmaz, bu işi vicdanımızı ve yüreğimizi ortaya koyarak yapmalıyız.

Kendimize marka seçerek kıyafet alıyor, eskilerimizi de onlara gönderiyorsak kusura bakmayın bunlarla vicdanınız rahatlamaz, tabiki imkan dahilinde olmalı, ama kendimize layık görmediğimizi din kardeşlerimize layık görmeyelim. Habil ile Kabil örneğinde olduğu gibi ALLAH onlardan birer kurban istemiş Habilin kurbanı kabul olmuş Kabilin ki ise reddedilmişti, red olunmamak dışlanmamak için Ayet'i kerimenin gereği Kim Allah a güzel bir borç verirse Allah da bunu kat kat fazlasıyla öder.Daraltan da genişleten de Allah tır ve ona döndürüleceksiniz.

(Bakara 245) sanki ALLAH'A veriyormuş çasına önemseyerek yapılmalı sonuç olarak bu dünyada bir menfaat ve çıkar beklenmiyorsa Allah rızası için yapılıyor, ALLAH rızası için yapılıyorsada ALLAH'a hediye ediliyormuş gibi önemli olmalı dikkatimizi celb etmelidir. Müslümanlar yıllardır süren bu savaş ta mağdur olan insanlara çok yardımcı oldular bazıları da yardımcı olmayı bırak yardım etmediği için dışlayıp çamur attı, yine yanı başımızda elazığ ve malatya depremi için ülkenin her tarafından seferber olundu.

ALLAH kabul etsin bu anlamda gerçekten, ülkemizdeki insanlar elinden geleni yaptılar yapıyorlar ama daha çok lazım, hala sokakta donarak ölen insanlar var yılardır çadırda yaşamak zorunda kalan insanlar var ve ALLAH tüm bunları hepimizden soracak. ALLAH'IN ne vereceğimiz battaniyeye, ne un'a, nede kömür'e ihtiyacı yok.

O ol deyince oluverir herşey, ALLAH bizlere hem bir fırsat, hemde şükretmemiz için ,nimetlerin kıymetini anlamamız için örnekler veriyor ders çıkarmamız için musibetler veriyor, imtihan ediyor ama bizler tam gaz işlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın iyi birer insan olarak yanına alsın inşallah...

11.02.2020 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Fethin mubarek olsun Fatih'in yadigari

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap