1 Nisan 2020 Çarşamba
İslamda Yol Arkadaşı

Ömer Yavuz

İslamda Yol Arkadaşı

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla Sizin dostunuz (veliniz), ancak Allah, O'nun elçisi, rüku ediciler olarak namaz kılan ve zekatı veren mü'minlerdir.(Maide Suresi, 55) Hayatımızda yaşadığımız her olay bizler için çok önemlidir.

Attığımız her adımın hesabını yaparken, aldığımız her nefesin hesabını vereceğimizi bilirken günlük işlerimizde hayatın bize getirdiği çalışmalarda veya hayr yollarında yanımıza aldığımız yol arkadaşımızı tanıyor muyuz? Bir şeyleri paylaşacağımız arkadaşımızı hiç düşündük mü? Yoksa körü körüne yola mı çıktık. İnsan hayatında şehirler arası yola giderken bile düşünürken herhangi bir başlangıç için, veya yapılacak iş için yola çıktığında düşünmez mi? Mü'min yaşadığı olayların ve bu dünyanın bir imtihan yeri olduğunu bilir. Acılar ve sıkıntıların yanında, sevinçlerin hayrlarında imtihan gereği olduğunu kabul eder inanır ve ona göre hareket eder. Yeri gelir imtihanlara vesile olanları görür, birebir olayların içinde olur .Peki bu imtihanların içinde olup imtihanı ağırlaştıranı, hiç düşünür mü? Aklı olan düşünür çünkü Rabbimiz bize imtihan verdiği gibi bazen çevremiz, kişiler olaylar imtihanı daha da ağırlaştırabiliyor. Bu kötü gibi görünse de bizler için daha iyi çünkü böyle olaylar dostumuzu düşmanımızı, insanların maskesini düşürür. İçlerindeki hasedlik, kinlerini, düşüncelerini açığa çıkarır işte şer olsa da bizim için o kişiyi veya çevreyi tanımak için ne güzel bir nimet. İstesek o insanın o yüzünü göremezsiniz, çünkü göstermez. (Sözde) Allah'ı ve iman edenleri aldatırlar.

Oysa onlar, yalnızca kendilerini aldatıyorlar ve şuurunda değiller. (Bakara Suresi, 9) Kalplerinde hastalık vardır. Allah da hastalıklarını arttırmıştır. Yalan söylemekte olduklarından dolayı, onlar için acı bir azap vardır. (Bakara Suresi, 10) Mü min herhangi bir iş için yanına aldığı iş arkadaşını, dostum dediğini, güveneceği kişiyi iyi bilmeli, iyi seçmeli. Çünkü çıkılan yollar uzundur, geri dönüşü olmayabilir.

Yolculuk sırasında size kendini kabullendirme düşüncesinde, olacak arkadaş değil sizin onu kabul edeceğiniz arkadaş olmalı yanınızda. Eğer bunun tersini yaparsanız hayatınız boyunca onun kaprislerine, düşüncelerine, katlanmak zorunda kalırsınız. Ne kadar yapmam katlanmam diyen olsa da bunu yapıyor günümüzde çünkü o başta aklını kullanmıyor. Hayatta her an yeni birileri ile tanışıyor, dostluklar kuruyor muhabbet ediyoruz. Yeni çalışmalar, işler peşinde değişik arkadaşlarımızla beraberiz. Yalnız çalışmalar ses getirmez birlik ve beraberlik gerekir. Eğer yanınıza aldığınız dostunuz da istenmeyen özellikler varsa, bunlar Rabbimiz tarafından size bazı olaylarla gösterilmişse, bir imtihan olarak sunulup onun hal ve davranışlarına şahit olmuşsanız ve hala uyanamamışsanız yol arkadaşı olarak yola çıkmışsanız siz aptalsınız! "Vah yazıklar bana, ne olurdu da filanı dost edinmeseydim." (Furkan Suresi, 2)

Allah ayetlerinde iman eden akıl sahıbidir diye bizlere anlatıyor. Peki yol arkadaşınızın yalanları, iki taraflı konuşmaları, hasedlik, kıskançlık, ikiyüzlülüğü, nefsi ve benliğini ilahlaştırmışsa, makam, ün sevdasındaysa, dili ve hareketleri bir değilse bu kişi ile yola çıkar mısınız? Çıkmazsınız tabi akıllı olan çıkmaz. Onlar, insanlardan gizlerler de Allah'tan gizlemezler. Oysa O, kendileri, sözden (plan olarak) hoşnut olmayacağı şeyi 'geceleri düzenleyip kurarlarken,' onlarla beraberdir.

22.02.2020 (Ömer Yavuz)

DİĞER YAZILAR

O bizden aldığını fakirlere dağıtacak

Kuranda Cennet

Abdurrahman Bin Avf (r.a)

İnkarcılar

Hazırlıklı Ol

Kendini kurtarmaya bak

Sünnet, nafile ve adak

İslamda "Selam"

İslamda dilin günahları

İslamda uyku adab-ı

Kur-an ve İnsicam

Kur'an ve Hafızlık Eğitimi

Besmele dua ve anahtardır

Gıybet tececsüs

Kâfir Kimdir?

Sünnetin Önemi

Din, sevgi ve kulluk

Allah korkusundan gözyaşı akıtmak

İslam'da Dilin Günahları

Bir Kur'ân üslubu: Yumuşak söz

Surelerdeki Eşsiz Ahenk

Kur'anda Bütünlük

Yatağa girmeden dua okumak

Kur'an Tencîminin Özelliği

Türkçe Kur 'an olur mu?

Kur'ân-ı Kerime Bakış

Kur'ân'a Gösterilen Gerçek Saygı

Kur'ân'ı Dinleme Zevki ve İbadeti

Hıfz-ı Kur’ân Mucizesi

Mü'mine Güzellik Yaraşır

Besmele Bir Dua ve Anahtardır

Şu Dağlar Olmasaydı

Küçük Hafız Kız

İyi Performans

Karada ve Denizde Fesat

Kalpler katılaşmasın

Kuranda 40 yaşın önemi

Kalpler katılaşmasın

Gazişehir ayağa kalktı

Kur'an Her Derde Devadır

Kur'ân'da Ahlak Esasları

Kur 'an Mesajı

Kuran'da Sivrisinek

Yuvaların en zayıfı

Gazişehir’de start verildi

Bizim gibi milletler

Yer ve göklerin âyetleri

Transfer zamanı

SÜPER LİG’DEYİZ

Süper Lig AŞKINA!

Gazişehir Geliyor

Asıl hedef fazilet

Umudumuz Karabükspor

Kur'an nasıl okunmalı?

Play-Off Aşkına

Bu âyet kimi anlatıyor?

Play-Off Hesapları

Allah’a "Şükür"

Gazişehir’e “UYARI”

Kur'ân'ı ibret için okumak

Gazişehir’in Final Haftaları

Zayıf Oyun ve Üç Puan

Gazişehir Rüzgarı

Kazanırsak, her şey yeniden başlar

Ruhumuzu Kaybettik

Gazişehir’e “DESTEK ZAMANI”

Galibiyet Aşkına…

Oynadık ve Kazandık

Çözülmesi Gereken Sorunlar Var

Antepspor tükendi

Gazişehir Zamanı…

Averaj Maçı Olabilir

Yok Olan Bir Takım! Gaziantepspor …

Gazişehir'e destek zamanı

İyi Başlamak Önemli

Yeni Sezon,Yeni Kadro

YENİDEN...

Gaziantepspor'da yeni dönem

Gazişehir Turu Araladı

Evdeki Hesap,Çarşıya Uymadı

Gazişehir'de heyecan ve stres

Hedefe ADIM ADIM

Hayatımız gibi Gaziantepspor!