21 Temmuz 2019 Pazar
EGM 174 Yaşında!

Nurcan Arar

EGM 174 Yaşında!

Günümüzde kutsal meslekler listesinde şüphesiz ilk sıralarda yer alan, ülkemizin dört bir tarafında büyük bir özveri ile çalışan ve bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, yeri geldiğinde mesleği ve üzerine düşen vazifelerden ötürü işini, aşını, eşini hatta canını kaybetmeyi göze alan vatansever ve bir o kadar da kahramandır Polislerimiz.

Evet, vatanının ve milletinin huzurunu sağlamak adına kendi hayatından, yaşam standartlarından ödün veren ve bütün bunları yapmaktan da hiçbir zaman gocunmayan Emniyet Teşkilatımız ve polislerimiz; yılın sadece bir haftasında hatırlanmamalı bana göre. 

Yoğun iş temposunun, aile fertlerine ve kendilerine ayıracakları zaman dilimini silip süpürmesiyle dahi yetinen bir insanlık modeli olan polislerimiz; sadece birkaç gün değil her gün önemsenmeli ve yapılan işin ne kadar kutsal olduğunun bilincine her gün varılmalıdır.

Zaman zaman mesleğinin önemini ve sorumluluklarını unutup, yanlış yollarda yalnız adam rolü ile karşımıza çıkan bizleri dehşete düşüren bir iki kişinin mesleki onurunu ayaklar altına almış olması, Emniyet Teşkilatının tümüne mal edilmemeli, işlenen suç ve de sergilenen yanlış davranışlardan sadece o şahıslar sorumlu tutulmalıdır.

Hepimiz biliyoruz ki; meslek ahlakı kuralları çerçevesinde hareket eden Teşkilat mensupları, vatandaşla hiçbir sıkıntı yaşamadan sorunları çözüme ulaştırmak için tabiri caizse kanlarının son damlalarına kadar çalışmaktadırlar. Fakat bizim toplumumuzda gerek geçmiş zamanda yaşanan ağır darbelerden gerekse günümüzde yaşanıp insanlara yanlış aktarılan kötü ve üzücü olaylardan ötürü polislere karşı örülen ve yıllardır yıkılmayan bir duvar söz konusu.

Yaptıkları bu şerefli ve kutsal mesleği her ne kadar kendileri seçmiş ve de benimsemiş olsalar bile, bazen hiç hak etmedikleri şekilde haklarında yorumlar ve kötü eleştiriler yapılıyor. Artık el insaf diyorum. Sizce de onları eleştirmeyi bırakıp saygı ve de sevgi ile selamlamanın zamanı gelmedi mi?

Millet olarak güvenli ellere teslimiyetin rahatlığıyla gece ve gündüz huzur içerisinde isek, bunu Emniyet Teşkilatının sevgi dolu, güler yüzlü, yaz - kış, soğuk - sıcak demeden özveriyle hizmet veren polislerimize borçluyuz…

Sokakta veya herhangi bir yerde yürürken kötü bir olaya seyirci kaldığımız zaman aklımıza ilk polislerin gelmesi ve daha sonra polislerin olaya müdahil olması halinde de gönül rahatlığıyla evimizin yolunu tutmamız onların bize verdikleri güvenin ve sundukları ehemmiyetin göstergesi değil midir zaten?

Gerek mesai ve yoğun çalışma saatlerinin, gerek anlayışsız insanların hal, hareket ve sözlerinin gerekse şehir içi veya şehir dışı tayin durumlarının beraberinde getirdiği psikolojik çöküntü ve ruhsal sorunları bir tarafa bırakıp vazifesi gereği ve içindeki vatan aşkıyla işini yapmaya çalışan bu fedakarhane insanları çok fazla görmezden geldiğimizi ve işlerini yapmakta onlara yeteri kadar yardımcı olmadığımızı düşünüyorum.

Unutmayalım ki; Adalet herkese lazımdır. Adaleti bize ve devletimize sağlayacak olan da yine devletimizin polisidir. Bunu göz önünde tutmalı ve devletimizin bu insanlarına daha ılımlı, daha saygılı ve daha anlayışlı bir şekilde yaklaşmalıyız.

1845 yılında kurulmuş olup, saygınlığından hiçbir şey kaybetmeden bugünlere gelebilmiş olmanın gururunu yaşayan Emniyet Teşkilatımızın 174. kuruluş yıl dönümünü ve içinde bulunduğumuz polis haftasını kutluyor, vazifeleri uğrunda Şehit olan polislerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

10.04.2019 (Nurcan Arar)

DİĞER YAZILAR

Allah, Ana-Babaya Bir Ömür Boyu İyiliği Emrediyor

“Akrabaya Yardım Etmek Haktır”

Allah’ın Rızasını İstemek

Çekin elinizi çocuklardan!

Zeyd bin Hârise (r.a.)

Merhamet

Sadaka

Elalem ne der?

Çıkar meselesi!

Kadınlar Günü’ne dair

Evlat

Analizör olmuşuz

Dürüst olmakta fayda var

Anneler ölmesin

İnsan ölene kadar yaşar

Bu Gidiş Nereye?

İnsanlık can mı çekişiyor?

Kadın olmak

Toplumun Kilit Taşı “AİLE”