30 Mayıs 2020 Cumartesi
Dört güzel adam

Mustafa Şaki

Dört güzel adam

Türkiye cumhuriyeti başbakanlarımızdan dört tanesi var ki, çalışmalarıyla, halkın teveccühlerini alarak, gönüllerde taht kurmuştur.

Halkın gönüllerinde taht kuran bu güzel adamlar, rahmetli Adnan menderes, rahmetli Turgut Özal, yine rahmetli Necmettin Erbakan ve Akparti hükümetinde başbakanlık yapmış olan, şu anda ki cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’dır. Bu gün rahmetli Adnan menderesten bahsedeceğim. Diğer mümtaz şahsiyetlere daha sonra yer vereceğim inşallah.

MİLLETİN ADAMI

Rahmetli Adnan Menderes, siyasete Ali Fethi Okyarın kurduğu serbest fırka partisinde girdi, fakat bu parti kapatılınca, yoluna CHP’de devam etti. TBMM’de komisyon raportörlüğü yapan Adnan menderes 12 Haziran 1945’te partiden ihraç edildi. Celal Bayar’la birlikte 1946’da Demokrat Partiyi   kurdu ve 22 Mayıs 1950’de Türkiye cumhuriyetinin 10. Başbakanı oldu.

Türkiye siyasetine 1946 ve 1961 arası, Adnan Menderes ve arkadaşları damgasını vurmuştur. Demokrat Partiyi kurarak yeni bir açılımla, Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarına son vermişlerdir. Adnan menderes o dönemde, seçmenleri tarafından milletin adamı olarak adlandırılmış ve halkın sempatisini kazanmıştı.

BAŞARIYI HAZMEDEMEYENLER

Adnan menderes başbakan olunca ülkeyi kalkındırmak için projeler üretmeye başladı. Kalkınmaya başlayan, genç bir ülkeyi yeni ufuklara taşıyarak, bu tarihe kadar görülmemiş yenilikler getirdi.

Ülkeye yaptığı hizmetler bazı kesimlerce anlaşılamadığı gibi düşmanlık beslenmesine de sebep oldu. Adnan Menderes’i siyasi ve ekonomik olarak sıkıntıya sokmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamayınca suikast düzenlemişlerdir. Bu konuda o kadar ileri gitmişlerdir ki, Menderes’in uçağına saldırı düzenlemişlerdir.

 Bütün bu baskı altında geçen yılların nihayetinde milletin sevgisini ve takdirini kazanan Adnan menderes’ten kurtulmak adına askeri ihtilal gerçekleşti.

            Bu başarıdan rahatsız olan bazı gruplar, dış güçlerin desteğini alarak darbe yaptırmış ve demokrat parti yöneticilerinin tutuklanmasını sağlamışlardır.

17 Eylül tarihi, cumhuriyet tarihinin kara günlerinden biridir. Çünkü bu günde, ilk kez Türkiye cumhuriyetinin bir başbakanı idam edilmiştir.

 Adnan Menderes, birçok görevde bulunarak, ülkesine başarıyla hizmet etmesine rağmen, demokrasiyi bilmeyenler ve hazmedemeyenler tarafından yapılmış olan, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra tutuklanmış ve 17 Eylül 1961 de idam edilmiştir.

Ülkemizde Başbakanlık yapmış olan birinin, hiçbir suçu olmamasına rağmen, sudan sebeplerle, düzmece mahkemelerde alınan kararla, idam cezası verilerek asılmasını sağlayanlar, iki cihanda utanç duyacakları bir suç işlemişlerdir.

Bu düzmece mahkemeler ve sudan sebepler konusu, o döneme şahitlik edipte, sonradan pişman olanlar tarafında itiraf edilmiştir.

İNANÇLI İNSANLAR OLMALARI

Suçlananlar arasında bulunan Ülkemizin üçüncü cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri bakanı Fatin Rüşdü Zorlu ve maliye bakanı Hasan Polatkan da vardı.

İdam cezasına çarptırılan bu şahsiyetlerin ortak noktası, inançlı olmalarıdır. Celal Bayar yaşından dolayı idam edilmemiş, cezası ömür boyu hapse çevrilmiştir. Fakat Adnan Menderes, Fatin Rüşdü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilmeden önce abdest almış ve iki rekât namaz kıldıktan sonra, idam sehpasına çıkarak son nefeslerini vermişlerdir.

Bu insanlar, halkın üzerinde kurulmak istenen birtakım zulümleri kaldırmak istediler. Ezanın Türkçeye çevrilerek okutulması, Şalvar giyenler yakalanarak şalvarların ortalarının kesilmesi, kuran okutulan evler basılarak hocaların darp edilmesi, kuranı kerimlerin toplanarak yakılması, bu zulümlerden bize anlatılanların bazılarıdır. 

        Yıllardır bu insanlar, halka kötü olarak anlatıldı. Onların vatana ihanet ettikleri gibi dedikoduları yaymaya çalıştılar. Fakat bunu ispat edemediler ve başarılı olamadılar.

DEVLETİN HALKLA BARIŞMASI

Bu ülkenin Osmanlının devamı olduğu unutturulmak istenmiştir. Bu yüzden halka baskı yapılarak, özünden uzaklaştırılmaya çalışılmış, fakat bunda başarıya ulaşılamamıştır.

Ülke demokrat partinin politikalarıyla gelişmeye başlamış ve halkın devletle barışması için adımlar atılmıştı. Bu adımlardan en önemlisi halkın dini duygularına saygı duyulmasıdır.

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi “İslam ülkeleri kur’ana hizmet edip, ona uygun yaşadıkları her zaman yükselmişlerdir. Kurandan uzaklaştıkları zaman ise çöküş başlamış ve zelil duruma düşmüşlerdir”.

         Ezcümle; İnandığı değerlere saygı duyulmaması bu halkı devletten soğutmuştur. Belki de o dönemde ülkemizin toparlanamamasına bereketsizleşmesine, dine karşı takınılan tutum sebep olmuştur.

O günlerde yaşananlar, günümüzde daha iyi anlaşılmıştır. Geçen yıl 15 Temmuz’da aynı oyunlar oynanmak istenmiş, Fakat halkımız buna müsaade etmemiş, aynı hataya düşülmemiştir.

Tarih merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarını hayırla anlatmaktadır. Bizlerde bu yaşananlara şahitlik ediyor ve o güzel insanları rahmetle anıyoruz. Dua ile.

21.09.2017 (Mustafa Şaki)

DİĞER YAZILAR

Koronalı günler

Soylu’nun istifa kararı ve Soyluca davranışlar

Korono virüsü 2

Korono virüsü

Deprem değil tedbirsizlik, ihmal öldürür

Doğru muhasebe

Müslüman ülkelerin zekatı hakkıyla vermemesi ve islamın evrenselliği

İmtihan

Başörtülü hanımlara saldırı

Anesiadahmet şerif izgören konferansı

İstanbul'da Gaziantep günleri

“Paris büyük cami ve son halife”

Gezi yazısı 2

2019 Avrupa seyahati 1

Kurban bayramı

Seçim sonrası hatırda kalanlar

Ramazan, İbadet ve Yardımlaşma Ayı

Nisan Yağmurları Rahmettir

Yerel Seçim Sonrası Özeleştiri

Karar mı kader mi?

Yeni Zelanda Şehitleri için gözyaşı

28 Şubat’ı Unutmayalım

İstanbul Kartal’da çöken bina

Dünya Başörtüsü Günü

Gösteriş hastalığı

İslamı hazmedemeyen bir sanatçı

Gergedan benzetmesi

Yetim Hakkı

Sünnetin Aktüel Değeri Sempozyumu

Manevi Rehberlik

Dövizin düşüşü kalıcı olacak mı?

İnsanlık Yemen’de bir defa daha sınıfta kaldı

Hakkâri Şehitleri

Mecliste nezaketsiz bir konuşma

Kaşıkçı Cinayeti ve Dünyanın bu olaya bakışı

Yerel seçimler öncesi

Bir yanlıştan dönüldü

Onuncu hisse Allah’ın

Daha iyi olabilir

Ekonomideki sorunlar ve çözümleri

Medya ve gazetelerin tutumu

Gençlerin islamı yanlış anlaması                       

Anadolu buluşmaları ve Raşid el Gannuşinin sunumu

13. Anadolu buluşmaları

Taziye adabı

15 Temmuz ve Adnan Oktar

Milli eğitimde yeni dönem

Kaybolan çocuklar

Ders alındı mı?

Kazanımlarımızı kaybetmeyelim

Bayram’ı bu günden yaşamak

Ekonomi piyasalarının dengesi

Dövizdeki dalgalanmanın ekonomiye etkisi

Ramazan ayı oruç ve Kuran

Gönüllü vekil’lik

Bu seçim farklı olmalı

Köylünün halife Harun reşidi ziyareti

İnsanın istemesi

Suriye’de zulüm devam ediyor

Yaklaşan seçim öncesi dikkat

Hasan Celal Güzel

Dinsizlere gün doğmasın

Şuurlu bir mücadele örneği “hasan el benna”

28 Şubatı hatırlayalım

Sahilde içki içen iki kadın doktor

Şehit metin yüksel

Şehit ayı ve İskilipli Atıf Hoca

Katar gezisi

Fitne’yi önleme

Doğru bir hayat yaşamak

İran’da ayaklanmanın sebepleri

Tarihin doğru anlaşılması gayreti

Başarıda örnekliğimiz

Kıymet bilinmeli

İkna

İhya’mı imha’mı

Batının çirkin yüzü(fitne)

Mu’minin misali 2

Bir yıldız daha kaydı

Mu’minin misali

2019 seçim çalışmaları

Çözüm için öncü olmak

Dört güzel adam 3 (Necmettin Erbakan)

Tutulmayan Söz

Dört güzel adam 2

Olmasa da olur

İsraf ve tasarruf

Bayram

Hazreti İbrahim ve kurban

İyi ki varsınız

   MÜFTÜLERE NİKÂH KIYMA YETKİSİ VERİLMESİ

Çocuk eğitiminde yapmamız gerekenler

Filistine Sahip Çıkalım

Şehitlerin Işığı Ülkemizi Aydınlatıyor

15 Temmuz Öncesi Ve Sonrası

15 Temmuz 2016 Akşamı Sınavımız

Ramazan Ayı, Bayram Ve Güzellikleri

Sevdiklerimizle, İmtihan Ediliriz -2-

Sevdiklerimizle, İmtihan Ediliriz

Ramazanda Yardımlaşalım