10 Temmuz 2020 Cuma
Dersler çıkarılmalı

Mustafa Şimşek

Dersler çıkarılmalı

‘’O hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır.O, mutlak güç sahibidir ve çok bağışlayandır.(mülk ,2). Biz mutlaka sizi biraz korku ,biraz açlık; mallardan ,canlardan ve ürünlerden biraz azaltma(fakirlik) ile deneriz,(ey peygamber )sabredenleri müjdele ‘’(bakara 155) İnsanların yaratılış amacının en önemlisi imtihan olmaktır.

Sürekli dillendiriyoruz, söylüyoruz imtihan dünyası diye.Gerçekten imtihan dünyası, yaratılış gayen, dünyaya gelip hayatının her alanında imtihan olmak ve hepsinden geçtiğin zaman Rabbi 'ne kavuşmaktır.Müslümanın hayatında imtihan olmama gibi bi lüksü yok.Allah'ı seviyor Allah'ın getirdiği dini kabul ediyorsan Allah'ın kanunlarına uymak zorundasın başka türlüsü söz konusu değil. " Ya imtihandan geçip dünya ve ahirette huzurlu mutlu bir hayat yaşayacaksın , yada dünyayı kendine ızdırap edip sıkıntıların arasında boğulup kaybolacaksın.

İmtihanın en büyüğünü peygamberler ve sırasıyla allah'a en yakın olan kulları çekmiştir ve öyle de devam etmektedir. Demiştik daha önceki bir makalemizde özetle. Bugünlerde tüm dünya ve ülkemiz de yine şimdi çaresi olmayan en azından bizlerin gördüğü kadarıyla zorlu bir imtihandan geçmektedir, insanlar olarak fıtratımız gereği gaybi bilgileri bilemiyoruz ve ilerleyen zamanlarda bu hastalık ne denli tehlikeli olur, ne zaman biter bilemediğimizden şimdi çok zor bir süreç diye yorumluyoruz daha önceki salgınlar gibi bu salgının da tedavisi bulunduğunda sıradan bir hastalık haline dönüşecektir, ama halen bir aşısı bulunmadığından hayati öneme haiz bir hastalık olarak karşımızda ne yazık ki.

Rabbim bu imtihandan başarıyla geçmeyi nasip eylesin inşallah. Bu hastalığın bizlere ciddi yaptırımları oldu ve daha neler göreceğiz bilemiyoruz zaman gösterecek bizlere. Bizlere düşen ise tedbirlere uyup kendimiz ve çevremizdeki insanları en azami bir şekilde izole etmek ve en önemlisi bu başımıza gelenlerden dersler çıkarmaktır. Şüphesiz ki tüm bu ceryan eden olaylar ve kıyamet'in kopuşuna kadar ki tüm olaylar rabbimin bilgisi dahilinde gelişmektedir. Bu virüsün doğal olarak mı oluştuğu veya labaravatuar yapımı mı olduğu işin magazin kısmı aslında bizlere düşen tedbir almakla birlikte bunlardan dersler çıkarmak olmalı aslında.

Allah'ın en çok önemsediği ve istediği şey lerin başında dua gelmekte, duanın da en çok kabul olduğu yerler kabe ve secde anıdır , rabbim bizleri bunlardan bile mahrum etti sanki . sanki kıymet bilmedik çok aksattık gerekli önemi göstermedik hacca, umreye, namaza, camiye, ramazan'a ve ramazan ayının bereketine , vecibelerine buruk bir ramazan ayı geçiriyoruz teravihsiz, camisiz, toplu iftarlardan ve toplanmadan mahrum olarak. Yine buruk bir bayram bizleri beklemekte zor da olsa geçer bunların tümü, insan fıtratı her ortama ve şartlara uyum sağlayabilecek güç ve yetenekle donatılmıştır rabbim ömür verirse bunlarında geçtiğini göreceğiz ama geçti gitti demekle kalırsak bu musibetten hiçbir ders çıkarmamışız demektir.

Bizlere düşen eleştirmek değil öz eleştiri yaparak hata ve kusurlarımızdan yüz çevirerek bir daha dönmemek adına yanlışlarımıza af dileyip hayatımıza yön vermek olacaktır. Rabbim bu süreci doğru anlayıp yaşayan kullarından eylesin, bayramınız mübarek olsun inşallah...

23.05.2020 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap