29 Mayıs 2020 Cuma
Cehennemden Azâd Olmak

Feyzullah Kıyak

Cehennemden Azâd Olmak

Hamd olsun alemlerin Rabbine! verdiği ömür ile yıl da bir kere bizlere uğrayan kutlu, değerli ve bereketli ramazan ayını misafir ettik ve şu günlerde uğurluyoruz.

Resulullah (sav) efendimiz buyurdular ki: "Ramazan ayının evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden azâd olmaktır." Bizler bu kutlu misafiri uğurlarken acaba cehennemden azâd olabilecek miyiz?

Şayet değerli misafirimizi hakkıyla ağırlayabildik ise yani bu ayda Ku’ran ve sünnete uygun hareket edip, oruçlarımızı tutup, teravihlerimizi kılıp, Kur’an’ı gündemimize alıp, Allah için harcayabildik ve bu aydan sonrası için ramazan ayı bize hatıralar bırakmış ise inşallah misafirimizin hakkını gözetmiş ve ağırlayabilmişizdir.

Bizlere gelen değerli misafirleri evlerimizde ağırlayıp, uğurladıktan sonra geriye onların hoş ve tatlı hatıraları kalır. İşte Ramazan misafirinin de bizde bıraktığı ve imkân nispetinde sürdürmemiz gereken hatıraları vardır ki bunlara devam ederek Resulullah (sav) efendimizin müjdelediği cehennem ateşinden kurtulanlardan olabilelim.

Bunlar tuttuğumuz oruç, kıldığımız teravih, okuduğumuz Kur’an ve yaptığımız infaklardır(Allah için harcamak).

Peygamberimizin(s.a.v) sünnetinde yer alan  Şevval, Zilhicce, Muharrem, Pazartesi/Perşembe, ayın başı/ortası/sonu gibi zamanlarda oruç tutmaya çalışmak; misafirden bize kalan güzel hasletleri devam ettirebilmektir.

Uzun uzadıya kıldığımız teravihleri hatırlamak adına ara sıra gece namazları kılabilmek; misafirden bize kalan güzel hasletleri devam ettirebilmektir.

Bu yıl Allah’ın ayeti koronavirüsten dolayı mescidlerde kılamadığımız ancak evlerimizde hanım ve çocuklarımızla cemaat halinde namazlar eda ettiğimiz gibi ramazan sonrasında da  kulağımızın ezanda, gözümüzün namazda olması ve ev halkımızla namazları cemaatle kılmamız; misafirden bize kalan güzel hasletleri devam ettirebilmektir.

Kur’an okumayı da sadece Ramazan ayına hapsetmeyelim. Kur’an Ramazan’da inmeye başlamış ancak hayatımızın tüm alanını kuşatmıştır. Kur’an her şeyin birbirine karıştığı, herkesin bir yerlerden bir şeyler söylediği şu zamanda en önemli dayanağımız, kurtuluş reçetemiz, zihin berraklığımızdır. Kur’an’ın yol göstericiliği, kişinin ona yaklaşımıyla alakalıdır. Biz gerçekten onun hikmetlerinden, kıssalarından, örneklerinden istifade etmek üzere okursak istediğimizi elde ederiz.

Her ne kadar asıl olan Kur’an’ı anlamak da olsa onun ibadet boyutunu unutmayalım. Kur’an anlaşılmak üzere okunur ancak anlamadan okumak da ibadettir. Anlayalım derken Arapçasından tamamen uzaklaşmayalım. Bilelim ki Kur’an ilaçtır, Kur’an şifadır.

Ramazan boyunca ihtiyaç sahipleriyle paylaştığımız imkânlarımızı ramazan dışında da sürdürmeye çalışalım. Yapacağımız her iyiliğin sadaka olduğunu unutmayalım. Cimriliğin her türlüsünden uzak duralım.  Unutmayalım ki bizi fakirlikle/yoklukla korkutup cimriliğe teşvik eden şeytandır. (Bakara 268.Ayet)

Ramazan Bayramının, İslam dünyası başta olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyor. Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

Selametle…

22.05.2020 (Feyzullah Kıyak)

DİĞER YAZILAR

Son Durak

Sen O’ndan Râzı, O da Senden Râzı

Allah’a Borç Verenler

Bu Ramazan Söz Verelim

Gönlümüzü Besleyelim

Allah’ın Gazabı; Koronavirüs

Panik Yok, Ders Var

Virüsü Fırsat Bilmek

Hadislerle Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Önlem

İki Ayet Dokuz Nasihat

Hedefimiz nedir ?

Nasihatle Dolu Bir Hadis; Ey Kullarım!

Sonu Hüsran Olan “Bananecilik”

Hayırda Yarışanlar

Musibet Bir İmtihandır

Dünyevi Çıkar için Yoldan Çıkan Alim "Belam bin Baura"

Dünya Hayatı Geçici Bir Faydadır

Allah Katında En Makbul İnsan

Hayra vesile olmak

Bereket kaynağımız “Besmele”

Emanet Ehli Olmak

Doğru Karar Vermek İçin; İstişare

Ey akıl sahipleri ‘Takva’ sahibi olun!

Mutlu et, mutluluğa erenlerden ol

Gösteriş (Riya)

Kalbi Yoldan Çıkaran Organ; Dil

Tehlikeli Hastalık; Gıybet

Mesut İnsan

İman kalbe girince

Hz. Peygamberden zikirler

Münafıklar Lanetlidir

Cehennem’e Giden Yol…

Kalbimiz Temiz mi?

Allah İçin Arkadaşlık

İmansız Huzur Olmaz

Hilm sahibi olmak

Kibir İnsanı Zâlimlerden Eder

Yaşanılan Ânı Değerlendirelim

Merhametli Olmak

Kimlerle Beraberiz

Kurban Olayım

Güzel söz

Vakit yola çıkma vaktidir

Zehirli Ok

Ekip biçip gitmek

Kahrolası Faşistler

Ya Rab! Göğsümüzü Genişlet

Yarış Atına Dönüştürülen Çocuklar Ve Veliler

Nimetin Bereketini Artıran “Şükür”

Ramazan’a Veda mı?

Bir Ramazan Daha Biterken

Kızıl Rüzgâr

Oruç ve Ramazan