9 Ağustos 2020 Pazar
Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Mustafa Şimşek

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

 Cahil bilgisiz, tecrübesiz anlamlarına gelir ve halk arasında yol-yordam, ilim-irfandan haberdar olmayan kimse. Cahilin içinde bulunduğu hâle de cehalet denir. Ayrıca cehalet, ilmin karşısında olmak, bilmemek manasını taşır. İlim; bilmek, her şeyin en iyisi, en hayırlısı olduğu gibi; cehâlet de onun zıddı, her şeyin en fenasıdır. İlim sahibi faziletli, yüce kişi sayılırken; cahil insanlar da bilgiye karşı daima aşağılanan kişiler olarak bilinirler.

Kur'an-ı Kerîm inkârcıları: "..Cehalet içerisinde kalmış (bilgisizliğe saplanıp kalan) gafiller" (ez-Zariyat, 51/11) olarak zikreder. Yine cahillerden sakınmak için; " Âf yolunu tut, bağışla, mâruf olan şeyleri emret, cahillerden yüz çevir. " (el-A'râf 7/199) buyurulur.

Bilgisiz insanlar körler gibidir: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" (ez-Zümer, 39/9). "Aynen görenle görmeyenin bir olmadığı gibi." Cahil kişiler faziletli, doğru ve ilmi kendine önder seçmiş, akıllı kişilerden kaçarlar. Çünkü, kendini olduğundan büyük görme hastalığına tutulan cahiller, tevazû sahibi bilginlerden hiç bir şey anlayamazlar. Cahil her şeyin dış yüzünü görür, kabukta kalır. Her şeyi bildiğini sanır, boş iddialarda bulunur.

Ancak görünenin arkasında bir de hissedilenin varolduğunu bilemez. Cahilin tedbiri, düşüncesi köksüz ve çürüktür. Buraya kadar cahil ve cehaletin tanımını yaptık ama günümüz dünyasında insanların cehaleti ilimsizlikten değil, hilimsizlikten ne yazıkki yani hoşgörülü olmamalarından kaynaklanıyor, sert duruşlarından astığım astık kestik dediklerinden dolayı oluyor. Daha önce bahsetmiştik ilim insanlara biraz feraset ve tevazu katmalı ki ilim olsun.

İlim insanın kibrini arttırıyorsa ego yapıyorsa o ilim ne kendisine nede başkasına faydalı olmayacak daha çok kibirlenecek ve daha çok cahilleşecek . Ümmi olan bir kişi cahil değil asıl cahil bildiği halde amel etmeyen kişidir. Peygamber Efendimiz'in deyişiyle ilmiyle amel etmeyen kişi kitap yüklü merkep gibidir.

Müslüman kişi ne olursa olsun tevazu sahibi olmak zorunda, yumuşak huylu olmak zorunda karşıdaki insana birşeyler anlatırken onun seviyesine inmek zorunda onun anlayacağı kelimeler kurmak zorunda . Sırf aydın bilgili görünmek için anlamı bilinmeyen toplum'un anlamadığı kelimeler ve cümleler kurmamalı, insanları dinlerken küçümsememeli, aşağılamamalı aksi taktirde hiç bir işe yaramayacak tahsil ettiği o kadar ilim.

Aslında teknoloji bu kadar ilerlemiş molla Google de istediğimize tek tuşla ulaşabiliyorsak elimize yüklü bir miktar para geçtiğinde sabaha kadar uykumuz kaçıyor uyumuyorsak istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyorsak cahil değiliz, veya gerçekten dünyalık işlerimizde pervazsızca çalışıyorsak, ekonomiden , siyasetten, her ne nane varsa hepsinden anlıyor ve hayatımızda hiçbir şey değişmiyorsa biz çok boş konuşuyor ve hiçbirşeyi bilmiyoruz.

Yani buda gösteriyorki cehaletimizi hiçbir mazereti yok kendimizi temize çekmeyelim hiç Asıl cahil kişi bir şey bilmeyen değil bilmediği halde bir şeyler bildiğini zan eden hevasının kendisine sen biliyorsun bu işleri diyen kişidir. Hz. Peygamber s.a.v sabah evden çıkarken yapmış olduğu bir dua da Allahım cehalete düşmekten ve cahiller ile karşılaşmaktan sana sığınırım.

(Ebu Davud, Tirmizi) Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın bizi cahil olmaktan ve cahillerle karşılaşmaktan korusun inşallah...

13.09.2019 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

İstanbul sözleşmesi topluma ciddi zararlar veriyor

Bu bayram neyi kurban ediyoruz ?

NAMUSSUZLUĞUN ONURU OLMAZ

Fethin mubarek olsun Fatih'in yadigari

Daha Güzel olabilirdi

Delilik buysa kanimizda var

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Başörtüsüne dokunulamaz

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap