25 Mayıs 2020 Pazartesi
Başörtüsüne dokunulamaz

Mustafa Şimşek

Başörtüsüne dokunulamaz

 Değerli kardeşlerim günlerdir başörtüye ve baş örtülülere yapılan saldırı ve provokatif eylemleri konuşuyoruz. Ne olduğu belirsiz kişilerin kafasına esmesinden kaynaklı tesadüfi eylem midir yoksa planlı olarak mı yapılıyor bilinmez, bunun müsebbiplerinin fikirleri ve zikirleri ne olursa olsun bizi çokta enterese etmemekle beraber, bizim açımızdan tek önemli ve değerli olan birçok emir gibi başörtüsünün de Allah'ın bir emri olması , bacılarımız, ve kardeşlerimizin kendilerini muhafaza etmesi Allah ; örtüneceksin demesi kadar daha önemli bişey yoktur . Başörtüsü islamın kesin emridir : terki haram, inkarı da dinden çıkarır : varsa tabi inkar eden kişinin az da olsa imanı.

Nitekim nur suresi 31. Ayet de Rabbim bizlere hitaben şöyle buyurmaktadır; '' Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler.

Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz''. Beşiktaş’ta yoldan geçen başörtülü bir kadına, bir kadın saldırıyor. Karaköy’de de benzer bir olay. Yine başörtülü bir kadına, bir kadının saldırısı... Bu iki olayın doğurduğu tartışmalarla ilgili olarak söyleyeceklerim şunlardır. Bu ülkede hangi iktidar olursa olsun sürekli sıkıntı çeken, aşağılanan, horlanan kişiler muhafazakar kesim oldu , ne yazık ki başörtüsü, sakal, kılık kıyafet ne derseniz deyin adına müslüman kesim sadece insiyatiflerle hayatlarını yaşayabiliyor dini vecibelerini yerine getirebiliyor yasalaşmış hiçbirşey yok.

Özgürlükten ve demokrasiden bahsediliyor özgür bir ülkede yaşıyoruz , sokakta çırıl çıplak gezen bir kişi özgür ama başörtülü ve sakallı biri geçse yobaz. Halbuki bizim inancımıza göre Islami kurallara uygun olmadan gezen bir kişi insanları günaha iterken , İslami usullere göre kapanan bir kişi günaha giden yolları kapatmış olur sadece, bu ülkede özgürlük varsa benim dışarda dini kurallara uygun olmadan gezen kişi beni günaha itecek zinaya sürükleyecek etkenlerin olmamasını istemem kadar daha tabii bişey yoktur.

Tabiki bizde saldırmayacak onlara zarar vermeyeceğiz müslümanlar olarak uyarmakla mükellefiz, yoldan geçene saldırmak gibi bir vazifemiz yok , bizim bu hakkımız olmadığı gibi onlarında hiçbir hakkı yok. Yine Allah'ın bütün emirlerinde olduğu gibi başörtü ve kapanmada da ayetle kesin olan konuların terki haram inkarı dinden çıkarır, alay etmek kabul etmemek dalga geçmekte yine bu hükümdedir. Ruhları hasta, kişilikleri bozuk bazı tiplerin yaptıkları alçaklıkları gerekçe göstererek... Farklı yaşam tarzlarına sahip kesimleri birbirine düşman etmeye çalışmak, bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.

Sokaklarımızda farklı yaşam tarzlarına sahip insanlarımız barış içinde bir arada yaşamakta. Tekil olaylardan kışkırtıcı genellemelere giderek bu barışı bozmaya çalışmak, ülkenin temeline dinamit koymaktan farksızdır.

Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü´minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.Ahzab Suresi 59. Ayet Yine tüm meselelerde olduğu gibi özgürlük insanların kural ve kaidesine göre değil Rabbim'in kriterlerine göre, onun koyduğu kural ve kaidelere göre olmalıdır ayette de yine açıkça bunu görmekteyiz.

Ayette belirttiği gibi hitap Allah a iman eden herkes için geçerlidir.Dışarda giyilecek elbise ile içerde giyilecek elbise farklı olmalı farklı olmasının sebebi ise eziyet görmemeleri için uygun olanda budur diyor Rabbimiz Biraz empati yapalım hakikaten dışarda İslama uygun bir şekilde örtünen müslüman kişeleri gördüğümüzde elhamdulillah diyoruz değilmi kimse onlara zararda vermiyor Rabbim öyle söyledi uygun olan odur ama dikkat ederseniz İslama göre örtünmeyen kişiler daha çok sıkıntı yaşıyor hem sözlü hemde fiili olarak sıkıntıya uğruyor şimdik mesele şu amaç Allahın kanunlarını beğenmemek yoksa onların müslümanlara saldırmaları İslami giyenen kişilere değil tamamen Allahın emirlerine saldırmış oluyor.

İslamiyetin ilk geldiği yıllardan bu güne kadar örneklerini görmekteyiz zaten bunların derdi başörtü, sakal, veye kılık kıyafete deyip bunların derdi Allah'ın diniyle bunları rahatsız eden Allah'ın dininin getirdikleriyle. Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın anlayıp idrak eden kullarından eylesin inşallah...

26.11.2019 (Mustafa Şimşek)

DİĞER YAZILAR

Dersler çıkarılmalı

Zamanı fırsat bilmek

Coronavirüs miladımız olsun

Şimdi şartlar eşit

Karaborsacılık

Mescidlerin önemi

İyilik yapmak için karun kadar zenginliğe gerek yok

Unuttuğumuz sünnetleden (istihare)

Nefis muhasebesi

Piyango kumardır kumar ise kesin olarak haramdır

Noel ve yılbaşı

Suni yetimlik

Mü'minin özellikleri (8)

Mü'minin özellikleri (7)

Mü'minin özellikleri (6)

Mü'minin özellikleri (5)

Mü'minin özellikleri (4)

Mü'minin özellikleri (3)

Mü'minin özellikleri (2)

Mü'min'in özellikleri

Cehaletimiz ilimsizlikten degil hilimsizlikten

Söylediklerimizle de imtihan oluyoruz

Emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker

Kıraathane mi ? Batakhane mi ?

Kurban Rabbe Yaklaşmaktır

Aile ve toplum eğitimi

Zan haneye tecavüzdür...

Ters giden birşeyler var

Çocuklar en büyük yatırım aracımızdır

Riya

Kibir

Kadir Gecesi

İtikâf

Mağfiret

Bağımlılıklarımız

Ramazan ziyafet değil ibadet ayıdır

İslami Düğün anlayışımız sıfır

Müflis

Bozduğumuz Kavramlarımız = (İnşallah)

Aslanlar da kedigillerdendir

Yalan

Ramazan'a Doğru

Kadın Eşit Değil Eştir

Siyasi İşler

Haset

Çok az şükrediyoruz

Kardeşlik bedel ister

Noel ve Yılbaşı

Aile

Piyango haramdır Milli falan da değildir

Sağlık ve boş vakit

Ülfet

Güzel Ahlak (1)

Neden Amel etmiyoruz ki?

Yüksek uçan alçak düşer

Asosyal medya

Ölüm'ü bilip ölmeyecek gibi yaşamak

Eleştiri ahlakı

Günahları ifşa ve Tecessüs

Müslüman'ın parayla münasebeti

Ne istiyorsunuz bu gençlerden

İmtihan ve Sabır

Ticaret ahlakı

Kendine Bir İyilik Yap