29 Mayıs 2020 Cuma
Ziraat odalarından ortak tepki

Ziraat odalarından ortak tepki

Gaziantep ilçe ziraat odaları Şehitkamil Ziraat Odası’nda gerçekleştirdiği koordinasyon toplantısı ile çiftçi sorunlarını masaya yatırdılar.

Gaziantep Valisi Davut Gül Başkanlığında gerçekleştirilen pandemi toplantısına ziraat oda başkanlarının çağrılmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen başkanlar, Vali Gül’e seslenerek çiftçilerin yaşadığı sorunların pandemi kurul toplantıları ile çözülebileceğine de işaret ettiler.

YİĞİT: BELGESİ OLAN ÇİFTÇİ YASAK GÜNLERİDE TARLASINA GİDEBİLMELİ

Çiftçilerin sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde yaşadığı sorunların masaya yatırılması için ilçe ziraat oda başkanları ile bir araya gelinerek koordinasyon toplantısı yapıldığını dile getiren Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “Hasat dönemlerimiz başladı. Bazı ilçelerimizde ikinci ürünlerin ekilmesi de gerekiyor. Çiftçinin bir günü dahi çok önemli. İlçe başkanlarımızla çiftçilerimizin sorunlarını gündeme getirmek için koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Çiftçinin elinde belgesi varsa sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde izine gerek olmaması gerekiyor. Dört günlük bayram yasağında da çiftçilerimiz gitsin tarlasının başında dursun, arpasını biçere biçtirsin.

Çiftçinin hayvanlarına verecek samanı dahi yok. Şu zaman sebze dikim zamanı bunların gidip sulanması gerekiyor. Bir iki gün geçsin bu şitillerin tamamı kurur. Yine fıstık aşısının zamanı geldi bayramdan sonra bu aşılar başlayacak. Çiftçilere tüm bunlar için izin verilmesi gerekiyor. Yine bayramdan sonra kiraz hasadımız başlayacak” açıklamalarında bulundu.

ZİRAAT ODALARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Pandemi toplantılarına ziraat odalarının çağrılmadığı için çiftçi sorunlarını gün yüzüne çıkaramadıklarını dile getiren Yiğit, “Ziraat odaları bu şehrin en önemli odalarından birisidir. Üye çiftçi sayılarımız çok yüksek. Şehrimiz sanayi kenti olmasının yanında tam bir tarım kenti olmasına rağmen soruyoruz neden pandemi kurul toplantısında ziraat odaları yer almıyor. Tüm ilgi ve alakası olmamasına rağmen çok çeşitli odlarımız bu kurula katılırken ziraat odaları neden kapsam dışı bırakılıyor. Halbuki pandemi sürecinde anlamamız gereken en önemli şey gıda olmadan tarım olmadan hayat durma noktasına geliyor.

Tüm bunlara rağmen ziraat odaları görmezden gelinerek pandemi toplantılarına katılım sağlandırılmıyor. Çiftçilerimizin sorunlarını biz biliyoruz. Pandemi kurulunda yer alınmış olsak çiftçilerimizin mağduriyetleri de görülmüş olunurdu” açıklamalarında bulundu.

ÇİFTÇİ DESTEKLEMELERİ ZAMANINDA VERİLMİYOR

Çiftçi maliyetlerinin çok yüksek olmasına karşın halen çiftçi desteklemelerinin yapılamadığını ve mağduriyetin boyutunun giderek yükseldiğini dile getiren Yiğit, “Çiftçi maliyetleri çok yüksek. Destekler zamanında verilmiyor. Daha geçen yıldan kalan pamuk desteklerinin dahi ödemesi yapılamadı. Odalarımızda danışman olarak çalışan ziraat mühendislerimizin maaşları dahi yatırılmadı” diye konuştu.

ÇOLAK: PANDEMİ TOPLANTILARINA ZİRAAT ODALARININ ÇAĞRILMAMASI KABUL EDİLEMEZ

Gaziantep’te hemen hemen her sektör temsilcisi STK başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen pandemi toplantısına ziraat oda başkanlarının alınmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek çiftçi sorunlarının pandemi toplantılarında gündeme getirilemediğini açıklayan Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “İlimizde hasat dönemi başlamıştır.

Çiftçi gün doğumundan gün batımına kadar tarlasında yatıp kalkmak durumunda. Pandemi sürecinden dolayı önceki sokağa çıkma günlerinde çiftçilerimiz mağdur oldu. Köydeki şehre şehirdeki köyüne gidemedi. Şu anda ilçelerimizde sebze yetiştirme zamanı. Yine arpa, mercimek, buğday hasatları art arda devam edecek. Bu bayram yasaklarında da çiftçi yine mağdur olursa çiftçin ürünü tarlada boşa gidecek marketler manavlar boş kalacak.

Fiyatlar çok daha yükselecek. Yine mağdur olan aslında vatandaş olacak. pandemi toplantılarında ziraat odalarının olmaması kabul edilemez. Bu kurul toplantısında eczacıları, gözlükçüleri, bakkallar odaları gibi çok farklı STK’lar yer alıyor. Bu dönemde asıl önemli olan ve üretimi yapan çiftçi neden görmezden geliniyor. Gaziantep’te 780 tane mahalle var. Bu mahallelerin sorununu ziraat odaları bilir” ifadelerinde bulundu.

GAZİANTEPLİ ÇİFTÇİLER SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GÜNLERİNDE MAĞDUR EDİLİYOR

Gaziantep’te çiftçilerin sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde mağdur edildiğini ve özellikle Şahinbey ile Şehitkamil İlçelerindeki çiftçilerin bu yasaklardan çok olumsuz etkilendiğini söyleyen Çolak, “Cumhurbaşkanımızın ne olursa olsun çiftçilerimiz engellenmeyecek diyor. Çiftçinin elinde belgesi varsa ÇKS’si varsa çiftçi elinde belgesi ile köyüne üretim yapmaya gidebilir deniliyor. Ancak bizim ilimizde bu sorun yaşanıyor.

Özellikle Şahinbey ve Şehitkamil İlçelerinde çiftçilerin eli kolu bağlanıyor. Hasat döneminde çiftçi biçerdöverin başında olmazsa o biçer döver giderse çiftçimiz bir daha o biçerdöveri arazisine getiremez.

Bu pandemi toplantılarında yer almış olsak çiftçilerin mağduriyetlerinin önüne de geçilebilir diye düşünüyoruz. Çiftçilerin sağlık şartları ve imkanları genişletilerek üretmeleri sağlanmalıdır. Daha fazla maske dağıtılarak dezenfektan dağıtılarak sosyal mesafeye uyularak çiftçinin de arazisine çıkması engellenmeyerek çiftçiye destek çıkılabilir” dedi.

22.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz