23 Ekim 2018 Salı
Yol, bakırcılar Odası’na adaylığını açıkladı

Yol, bakırcılar Odası’na adaylığını açıkladı

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçime gidiyor. Bakırcı esnafı Eyüp Yol, 14 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçiminde aday olduğunu açıkladı.

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçime gidiyor. Bakırcı esnafı Eyüp Yol, 14 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçiminde aday olduğunu açıkladı. Genç bir yönetim listesiyle seçime gireceklerini belirten Yol, bakırcılık mesleğiyle ilgili bütün sıkıntıları çözmek için aday olduklarını belirterek, “Genç bir yapıyla, genç bir oluşumla Bakırcılar ve Sedefçiler Odası’na aday olduk. Unutulmaya yüz tutulmuş meslek dallarıyla ortak bir çalışma yapıp bu unutulmaya yüz tutmuş meslekleri daha ileriye taşımak için aday olduk” dedi. 14 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Olağan Genel Kurulunda mevcut oda başkanı Celal Açık ve Eyüp Yol başkanlık için yarışacak.

EYÜP YOL BAKIRCILARODASINA ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Bakırcı esnafı Eyüp Yol, 14 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçiminde aday olduğunu açıkladı. Genç bir yönetim listesiyle seçime gireceklerini belirten Yol, bakırcılık mesleğiyle ilgili bütün sıkıntıları çözmek için aday olduklarını belirtti.

PAZAR GÜNÜ İKİ ADAY YARIŞACAK

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçime gidiyor. 14 Ocak Pazar günü Bakırcılar ve Sedefçiler Odası’nda saat 12.00’da gerçekleşecek Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Olağan Genel Kurulunda mevcut oda başkanı Celal Açık ve Eyüp Yol başkanlık için yarışacak. 14 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Olağan Genel Kurulunda çoğunluk sağlanmazsa 22 Ocak Pazartesi günü çoğunluğa bakılmaksızın  Çetin Emeç Toplantı Salonu saat 12.00’da gerçekleşecek. Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçiminde 201 kayıtlı üye oy kullanacak.

BAKIRCILIK MESLEĞİNİN BÜTÜN SIKINTILARI ÇÖZMEK İÇİN ADAY OLDUK

14 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası seçimi için adaylığını açıklayan Eyüp Yol, bakırcılık mesleğiyle ilgili bütün sıkıntıları çözmek için aday olduklarını belirterek, “Gençlik yapılanmasıyla yola çıktık. Genç bir yapıyla, genç bir oluşumla Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası’na aday olduk. Yönetimimizdeki bütün arkadaşlar bu meslek dallarında mesleğini devam ettiren genç aktif insanlar. Bu insanlarla birlikte mesleğimizi daha iyi bir yere nasıl taşırız diye güzel projelerle belirli bir seviyeye getirmek istiyoruz. Bizim mesleğimizin daha çok tanınması gerekiyor. Çünkü bizim çok büyük sorunlarımız var. Hem kalifiyeli eleman sorunumuz hem de ham madde sorunumuz var. Ayrıca meslek dallarından olan saatçıların fiyat listesi sorunları ve malzeme sıkıntıları var. Unutulmaya yüz tutulmuş mesleklerden diğer meslek dallarıyla ortak bir çalışma yapıp bu unutulmaya yüz tutmuş meslekleri daha ileriye nasıl taşırız, bunun çabasını vermek için aday olduk” dedi. 

HAM MADDE VE KALİFİYE ELMAN SIKINTISINI ÇÖZECEĞİZ

Bakırcılar mesleğinin sıkıntılarını ve seçimde bakan seçildiğinde gerçekleştirecekleri projeleri anlatan Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkan Adayı Eyüp Yol, “Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası başkanı seçildiğimiz de hedeflerimiz, ilk başta bu mesleğim en önemli sorunlarından biri olan ham madde sorununu ve kalifiye elman sıkıntısınız çözeceğiz. İlk başta bu iki önemli sorununa çözüm bulacağız. Projeler ve devletin desteğiyle bu mesleği daha ileriye taşıyacağız. Çünkü biz yönetim kurulu ile beraber bakırcılar olsun, Sedefçiler olsun, saatçılar olsun bu mesleklerin son nesliyiz. Bizden sonrası yok. Olmadığı için de bu mesleği daha ileri taşımak için aday olduk” şeklinde konuştu. 

SIVAMA, PARLATMA VE KAYNAKÇILIKTAKİ ELEMAN İHTİYACIMIZI ÇÖZECEĞİZ

Bakırcılık mesleğinin en önemli sorunlarından birinin eleman bulamama sıkıntısı olduğunun altını çizen Yol, “Bu mesleğim en önemli sorunlarından biri eleman bulamama sıkıntısıdır. Eleman ihtiyacımızı mevcut yönetimin 2009 yılından beri İŞKUR ve SODES ile birlikte yürüttüğü proje ile nakış kısmını kısmen çözebildi. Fakat bunu diğer erkek gücü gerektiren sektörlerdeki eleman ihtiyacımızı da mesleki eğitim merkezleri vasıtasıyla ortak projelerimizle gerek sıvama gerek polisaj parlatma gerekse de kaynakçılık konusundaki eleman ihtiyaçlarımız da mesleki eğitim projelerle çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 18 KDV’Yİ MİNİMUMA İNDİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Bakırcılık mesleğinin diğer önemli sorunlarından biri olan yüzde 18 KDV sorununu da çözeceklerini belirten Yol, “Bakırcıların en büyük sorunlarından bir diğeri olan yüzde 18 KDV sorununu da çözeceğiz. Aslında çok iyi bir odayız ancak odanın adını kulanıp da KDV sorununa çözüm bulamadık. Bulamadığımız için de ürün alma ve satma sıkıntımız oluyor. Biz ürün alırken de yüzde 18 KDV ödüyoruz, satarken de yüzde 18 KDV ödüyoruz. Göreve geldiğimizde bu KDV yüzdesini minimuma indirmek için çalışacağız”  dedi.

ESNAFIN TEMİNATSIZ OLARAK KREDİYE ULAŞMASINI SAĞLAYACAĞIZ

Bakırcılık esnafının diğer bir sıkıntısının kredilere ulaşamam olduğunu belirten Yol, “Esnafımızın en büyük sıkıntısı kredilere ulaşamamaktır. Bunları gerek Kosgepile, gerek il ticaret müdürlüğü gerekse de İŞKUR vasıtasıyla çeşitli kaynakları harekete geçirip devletimizin de oluşturduğu kredi kefalet fonundan faydalanarak esnafımızın teminatsız olarak krediye rahatlıkla ulaşmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu. 

GENÇLERİN ÖNÜ AÇILMALI

Bakırcılık, sedefçilik ve saatçılık mesleği ile ilgili bütün sıkıntıları çözmek için aday olduklarını belirten Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkan Adayı Eyüp Yol, “Bakırcılık, sedefçilik ve saatçılık mesleği ile ilgili bütün sıkıntıları çözmek için aday olduk. Bizim yönetimimizin en büyük avantajı şu, yönetim listesindeki bütün arkadaşlar hepsi genç ve bu mesleğin son nesli. Gençlerin önü açılmalı. Gençlere şans tanınması ve gençlerin bazı şeyleri yapması önemli. Bize şans verip neler başaracağımız o zaman görecekler” diye konuştu. 

YENİDEN SAATÇİ ESNAFINI CANLANDIRMAK İSTİYORUZ

Odaya kayıtlı 58 saat tamircisi üyesini temsil etmek için Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkan Adayı Eyüp Yol’un yönetim listesinde yer alan Erdal Alay ise,  Saat tamircilerinin Türkiye genelinde çok azaldığını ve yeniden saatçi esnafını canlandırmak istediklerini belirterek, “Saat tamirciliği mesleğini 1985 yılından bu yana sürdürüyorum. Yılarca Saatçiler odasında yönetimde görev yaptım. Saatçiler mesleğinde de kalifiye elaman ve usta yetişmediği için ve küçük esnaf olduğumuz için mesleğimiz bir şekilde gerilemeye başladı.  Bizim ileriye dönük güzel projelerimiz var. Seçim günü projelerimiz açıklayacağız. Saat tamircisi sadece Gaziantep’te değil Türkiye genelinde çok azaldı. Seçimi kazanmak istiyoruz ve yeniden saatçi esnafını canlandırmak istiyorum. Çünkü saatçinin içerisinden geldiğimiz için bu mesleğin bütün sıkıntılarını biliyorum.  Fiyat listesi gibi birçok sorunu seçildiğimizde çözeceğiz inşallah. Mevcut oda başkanı Celal Açık’a şimdiye kadar göstermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Ama daha genç bir nesil olarak biz çok hevesliyiz. Çok daha aktif bir şekilde çalışacağımıza inanıyoruz. Bu bir bayrak yarışıdır. Yaklaşık 10 yıldır Celal Açık gerek Gaziantep’i gerekse Bakırcılar odasını temsil etti. Bundan sonra biz bu bayrağı devir alıp daha ileriye götürmek istiyoruz” diye konuştu. BAHRİ UÇAR

9.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz