6 Temmuz 2020 Pazartesi
Türk İş Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) tepki gösterdi

Türk İş Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) tepki gösterdi

Kıdem tazminatının işçinin ailesiyle birlikte geleceğinin güvencesi olduğu belirten Türk İş Gaziantep İl Temsilcisi ve Koop İş Sendikası Şube Başkanı M. Akif Sarıca, Türk-İş olarak kıdem tazminatı değişikliğine onay vermeyeceklerini belirtti.

1 milyonu aşkın üyesiyle Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonu olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) son günlerde basında yer alan; işçilerin kıdem tazminatında değişikliğe gidileceği yönünde haberlerin ardından 81 ilde eşzamanlı olarak açıklama yaptı. Türk iş Gaziantep İl Temsilciliği ve bağlı şube başkanları da "Kıdem Tazminatıma Dokunma" temalı basın açıklaması yaptı.

Kıdem tazminatını ortadan kaldıracak girişimlere son verme çağrısında bulunan Sarıca, Türk iş olarak Türkiye'nin her yerinde yeni bir kampanya başlattıklarını belirtti.


KIDEM TAZMİNATINA İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMEYE İTİRAZLAR YÜKSELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ni (TES) 2022 yılında yürürlüğe sokacaklarını açıkladı. TES ile ilave emeklilik desteği uygulamasının hayata geçeceğini belirten Erdoğan, "Böylece çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye'nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Bunun ardından basına yansıyan çeşitli haberlerde, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından işçilerin kıdem tazminatı hakkında değişikliğe gidilecek bir taslağın hazırlandığına ilişkin iddialar yer aldı. Kısa süre içinde özellikle işçi sendikalarından olmak üzere kamuoyundan çeşitli itirazlar yükseldi.

Hükümet tarafından Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile çalışanların kıdem tazminatı hakkının özel bir emeklilik fonuna aktarılması değerlendirilirken, Türk-İş ise kıdem tazminatının kendileri için 'kırmızı çizgi' olduğunu bir kez daha belirtti.

TÜRK İŞ KIDEM TAZMİNATI İÇİN 81 İLDE EŞZAMANLI AÇIKLAMA YAPTI

1 milyonu aşkın üyesiyle Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonu olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) son günlerde basında yer alan; işçilerin kıdem tazminatında değişikliğe gidileceği yönünde haberlerin ardından 81 ilde eşzamanlı olarak açıklama yaptı. Türk iş Gaziantep İl Temsilciliği ve bağlı şube başkanları da "Kıdem Tazminatıma Dokunma" temalı basın açıklaması yaptı. Belediye İş Sendikası Gaziantep Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında ortak açıklamayı okuyan Türk İş Gaziantep İl Temsilcisi ve Koop İş Sendikası Şube Başkanı M. Akif Sarıca, kıdem tazminatının işçinin ailesiyle birlikte geleceğinin güvencesi olduğu belirterek, kıdem tazminatını ortadan kaldıracak girişimlere son verme çağrısında bulundu.

FATURA YİNE İŞÇİYE KESİLİYOR

Belediye İş Sendikası Gaziantep Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türk İş Gaziantep İl Temsilcisi ve Koop İş Sendikası Şube Başkanı M. Akif Sarıca, “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanmakta. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla Kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem Tazminatı’nın kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” dedi.

TEKLİFİN GÜNDEME GELMESİ ÇALIŞMA HAYATININ HUZURUNU BOZUYOR

Kıdem tazminatına ilişkin teklifin gündeme gelmesi ve tartışılmasının çalışma hayatının huzurunu bozduğunu belirten Sarıca, “Dünya da olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken, bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” dedi.

TÜRK-İŞ KIDEM TAZMİNATINA İLİŞKİN GÖRÜŞÜNÜ BUGÜN DE MUHAFAZA ETMEKTEDİR

Türk İş olarak Kıdem Tazminatına ilişkin görüşlerinin net olduğunu belirten Sarıca, Kıdem Tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ Kıdem Tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri, süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir” dedi.

KIDEM TAZMİNATI, TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ VE TÜRK-İŞ' İN KIRMIZIÇİZGİSİDİR

Kıdem Tazminatının Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ' in kırmızıçizgisi olduğunu vurgulayan Sarıca, “TÜRK-İŞ Genel Kurullarında, oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Aldığımız kararın arkasındayız. Kıdem Tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ' in kırmızıçizgisidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığı gibi kutsaldır. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için Kıdem Tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesi, süresinin azaltılması, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması ve bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE YENİ BİR KAMPANYA BAŞLATIYORUZ

Türk iş olarak Türkiye'nin her yerinde yeni bir kampanya başlattıklarını belirten Sarıca, “Bugün Türkiye'nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza, tüm işyerlerimize ve evlerimize asılacak ayrıca arabalarımız posterlerle donatılacaktır” diye konuştu. BAHRİ UÇAR

 

29.06.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz