24 Şubat 2019 Pazar
Stadyumu’nun yeri için Gaziantep tek yürek olmalı

Stadyumu’nun yeri için Gaziantep tek yürek olmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep teşkilatı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep teşkilatı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısında ülke ve kent gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Kamil Ocak Stadyumu’nun yeri konusunda Gaziantep’in tek yürek olup, alanın sadece meydan olması için mücadele edilmesi gerektiğini belirterek Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinin meydan olması için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını söyledi.  Sucu,  “Bu madde tekrar meclisten onaylanırsa tepkimiz bu defa daha ağır, daha şiddetli olur. Konuyu gerekirse mahkemeye taşıyacağız.  Olmadı eylem yapacağız. Şehir merkezini beton yığına çevrilmesine müsaade etmeyeceğiz. Burası Gaziantep’in akciğeri” dedi. TSK’nın Afrin’e yaptığı Zeytin Dalı Harekatı’na tam destek verdiklerini belirten Sucu, “TSK’nın Afrin bölgesine yaptığı ‘Sınır Ötesi Harekata’ parti olarak desteğimiz tamdır” dedi.

STADYUMU’NUN YERİNİN MEYDAN OLMASI İÇİN NE GEREKİYORSA ONU YAPACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep teşkilatı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısında ülke ve kent gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Kamil Ocak Stadyumu’nun yeri konusunda Gaziantep’in tek yürek olup, alanın sadece meydan olması için mücadele edilmesi gerektiğini belirterek Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinin meydan olması için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını söyledi. Gaziantep’teki STK’lara da sitem bulunarak Gaziantep için alınan önemli kararlarda STK’ların ses çıkarmadığını belirten Sucu, “Bu kentte CHP’den ve TMMOB’a bağlı odalar dışında 300’e yakın STK var ama kimsenin sesi çıkmıyor. Kamil Ocak Stadyumu’nun yeri babamızın malı değil. Orası Gazianteplinin malı” dedi.

ŞAHİN İLE GÖRÜŞECEĞİM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e de çağrıda bulunan Sucu, Şahin’in 2014 seçimlerinden önce “Kamil Ocak Stadyumu’nu yıkıp yerine Kent Meydanı yapacağız” sözünü  tutmasını istedi. Kamil Ocak Stadyumu’nun yeri konusunda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşmek istediklerini kaydeden Sucu, önceki gün Kamil Ocak Dayanışma Grubu ile Şahin’in bir araya geldiğini bu toplantıya CHP’nin neden davet edilmediğini merak ettiklerini söyledi. Sucu, 5 yıldır konunun takipçisi olduklarını bundan sonra da konuyu gündemde tutmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

GEREKİRSE MAHKEMEYE GİDECEĞİZ

Başkan Fatma Şahin’in imar tadilatını yeniden Meclis’e gönderdiğini meclisten istediklerini sonucu alamamaları halinde yeni bir yol haritası belirleyeceklerini ifade eden Sucu, “Konuyu gerekirse mahkemeye taşıyacağız.  Ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Olmadı eylem yapacağız. Şehir merkezini beton yığına çevrilmesine müsaade etmeyeceğiz. Burası Gaziantep’in akciğeri. Ben inanıyorum ki burası için diğer muhalefet de bize destek verecektir” dedi.

BÜTÜN SİYASİ PARTİLER STADYUMUN YERİNİN MEYDAN OLMASINDAN YANA

Kamil Ocak Stadyumu’nun yeri konusundaki tavırlarının net olduğunu belirten Sucu, “Eğer 2014 yılında belediye seçimlerini biz kazanmış olsaydık, bugün partimiz de böyle bir karar almış olsa dahi biz yine karşısında dururduk. AKP’deki bütün meclis üyelerinin, belediye başkanları dahil oranın meydan olmasından yana. Gaziantep’te yaşayan bütün siyasetçilerin, MHP de AKP de CHP de bütün siyasi partiler oranın meydan olmasından yana. Fakat yukarıda çok büyük bir güç var. TOKİ gücü. Bunu aşamıyorlar. Bunu aşmaları gerek. Yoksa biz bunu ölünceye kadar il başkanı olsak da vatandaş olsak da her yerde bunların yüzüne vuracağız. Orası bir meydan olmalı. Eğer bunlar 15 yıldır yereli biz yönetiyoruz, yönettik diyeceklerse orası bir meydan olmalı. Kesinlikle buna karşıyız. Kimse de bize muhalefet yapamıyor diye çamur atmasına gerek yok. Gereken yerde eylemi de yaparız söylemi de yaparız” şeklinde konuştu.

TEKRAR MECLİSTEN ONAYLANIRSA TEPKİMİZ DAHA AĞIR OLUR

Gaziantep’teki bazı STK’lara da sitemde bulunan Sucu, “TMMOB’a bağlı bazı odaların dışında başka odalarda var. Bu şehirde 300’e yakın sivil toplum kuruluşu var. Bir tanesi sesini çıkarıyor mu? Cumhuriyet Halk Partisi’nden başka bir tane insan sesini çıkarabiliyor mu? Bir tane siyasi parti sesini çıkarabiliyor mu? Orası bizim babamızın malı değil. Orası Gazianteplinin  malı. Bizim çocuklarımızın nefesinin çıkacağı yer orası. Onun için biz buna karşıyız. Hiçbir güç bunun tersini söyletemez. Muhalefet edemiyor diyen her kimse gelsin karşımıza oturup konuşalım. İsteriz ki Belediye Başkanımız bütün siyasi partilerini ve bütün sivil topum örgütlerini bir araya toplasın ve bu konuda bize bilgi versin. Biz belediye başkanından randevu talep edip bunu yüz yüze de konuşacağız. Bu madde tekrar meclisten onaylanırsa tepkimiz bu defa daha ağır, daha şiddetli olur” dedi.

ZEYTİN DALI HAREKÂTI’NA DESTEĞİMİZ TAM

TSK’nın Afrin Bölgesine yaptığı sınır ötesi harekata tam destek verdiklerini belirten  Hayri Sucu, “‘Zeytin Dalı’ barışın simgesidir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Suriye’nin kuzeyinde bulunan ‘Afrin’ bölgesine yaptığı ‘Sınır Ötesi Harekata’ Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi, ‘parti olarak desteğimiz tamdır.’ ‘Zeytin Dalı Harekatı’ sınır güvenliğimizin sağlanması ve sınırlarımızın terör unsurlarından arınması ülkemizin ve bölgemizin huzuru açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü ülkemizin milli güvenliği ve çıkarları her şeyin üzerindedir. Suriye’ye ilişkin genel stratejimiz, terör örgütü ile mücadelenin yanında Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlayacak siyasi çözüme odaklanması olmalıdır. Bu strateji, bölge barışı için kalıcı çözüm olacaktır. Bu amaçla; Türkiye’nin bütün taraflarla görüşmesi yani ABD, Rusya, Irak ve Suriye siyasi sürece yukarıdaki çerçevede katkı sağlaması önemlidir. Şanlı ordumuzun başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın en kısa sürede hedefine ulaşıp, Mehmetciğimizin burnu kanamadan ülkemize dönmesi en büyük arzumuzdur. Allah Mehmetçiklerimizin yar ve yardımcısı olsun” şeklinde konuştu.

PARTİ MECLİSİ’NE GAZİANTEP’TEN 7 ADAY VAR

CHP 36. Olağan Kurultayı'nda belirlenecek Parti Meclisi’ne Gaziantep’ten 7 kişinin aday olduğunu açıklayan Hayri Sucu, “Gaziantep’ten Parti Meclisi’ne 7 aday arkadaşımız var. Tabi ismini duyurmayan çok arkadaşlarımız var. Biz bunu biliyoruz. Tabi partiden tek aday çıkarabilsek, elimiz daha güçlü olacaktı. Fakat bunu sağlamak biraz zor gibi geliyor. Biz aday arkadaşlarımıza söyledik aday sayısını 1’e düşürün diye fakat arkadaşlarımız bu konuda pek yaklaşım göstermedi. Biz bütün adaylarımıza eşit mesafede olacağız. Gaziantep kurultay delegesi olarak 24 delegemiz var. 24 delegemiz ile birlikte aday olan bütün arkadaşlarımızı destekleyeceğiz” dedi.

MECLİSLERDE CHP DIŞINDA MUHALEFET EDEN YOK

CHP’nin Gaziantep’te muhalefet yapmadığına ilişkin bir soruya cevap veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHPMeclis üyesi Mehmet Sucu ise, “‘CHP muhalefet yapmıyor’ diyenlere sesleniyorum. Büyükşehir Belediye meclisine gelen gündem maddelerin yüzde 70’ine Cumhuriyet Halk Partisi gurubu olarak karşı durduk. Kamil Ocak Stadyumu’nda olduğu gibi. Muhalefeti CHP yapıyor. İl başkanımızdan aldığımız talimatla gündemi ilçe meclislerinde ve büyükşehir meclisinde adam gibi muhalefetimizle, kentin yararına ve karşı olan şeyleri tek tek söylüyoruz. Maalesef 55 kişiye karşı 5 olan sayımızla buna gücümüz yetmiyor. Meclislerde CHP grubu dışında red oyu ve konuşma olamamıştır. Biz mecliste bütün sorunları dile getiriyoruz. Hava kirliliğini yıllar önce dile getirdik. Geçen aydaki mecliste şehrin pahalı olduğuna da dile getirdik. Bu kentin su sorunu var. Su fiyatı ile ilgili biz yüzde 30 indirim olsun diye önerge verdik. Bir yılda yapılan zam yüzde 15. Sadece o bir yıldaki zammı düşürdüler. Celal Doğan burayı bıraktığında suyun tonu 2 TL’ydi. Şimdi 6 TL’ye kadar suyun fiyatı çıkıyor. Pahalık çalıştayı derken biz sadece beyranı söylemiyoruz. Bu kentin suyunun, elektriğinin ve ulaşımının pahalı olduğunu söylüyoruz”  diye konuştu. BAHRİ UÇAR

24.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz