29 Mart 2020 Pazar
Sınav tarihi bir an önce açıklanmalı

Sınav tarihi bir an önce açıklanmalı

Vergi Haftası dolaysıyla basın açıklaması yapan Büro Memur Sen Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Borazan, kurum içi uzmanlık sınavının tarihinin bir an önce açıklanması gerektiğini söyledi.

Borazan,  “Büro Memur-Sen olarak kimseden haksız bir uygulama, haksız bir kazanç istemiyoruz. Maliye çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığını istiyoruz. Maliye çalışanlarına yapılan adaletsizliğin, haksız uygulamaların giderilmesini istiyoruz. Hem 3600 ek göstergenin verilmesini, hem de merkez taşra uzmanı ayrımının kaldırılmasını iş barışının sağlanmasını yetkililerimizden talep ediyoruz” dedi.

KURUM İÇİ UZMANLIK SINAVININ TARİHİ BİR AN ÖNCE AÇIKLANMALI

Vergi Haftası dolaysıyla basın açıklaması yapan Büro Memur Sen Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Borazan,  “Bilindiği gibi, Şubat ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemiz gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturan vergileri toplama, devletin bütçesini yapma, harcamalarını kontrol etme iş ve işlemlerini Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanları üstlenmektedir. Ülkemiz ve milletimiz için bu kadar önemli görevleri ifa eden Hazine Ve Maliye Bakanlığı’ndaki kamu görevlileri Vergi Haftası’nı maalesef kutlayamamaktadır. Çünkü uğradıkları hak kayıpları, verilmeyen hakları, bozulan çalışma barışı buna engel olmaktadır.

Büro Memur-Sen olarak kimseden haksız bir uygulama, haksız bir kazanç istemiyoruz. Maliye çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığını istiyoruz. Maliye çalışanlarına yapılan adaletsizliğin, haksız uygulamaların giderilmesini istiyoruz. Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanları için Şubat/2012 tarihinden bu güne kadar Kurum İçi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı Özel Sınavı yapılmamaktadır. 12 Haziran 2019 tarihinde sınav ile ilgili madde resmi gazetede yayımlandı. Ancak bu güne kadar sınavın ilanı ve şartları açıklanmadı. Mayıs ayında KPSS müracaatları var.

Sınava girecek olan personel KPSS müracaatı yapacak mı? Müracaat yapmayacak mı? Bu konuda bir belirsizlik söz konusudur. Belirsizliğin giderilmesi gerekiyor. Belli dönemlerde fazla çalışma yapan kamu görevlilerimize fazla mesai ücreti yüzde yüz oranında ödenmeli, Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele görevde yükselme sınavı açılmalı ve bu kadroda çalışanlara ek gösterge verilmelidir, Şoför kadrosunda çalışan personele veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu sınavsız verilmeli, Büyükşehirlerde görev yapan çalışanlara büyükşehir farkı ödenmelidir.

Mali Hizmetler Sınıfı oluşturularak, genel müdürden yardımcı hizmetliye kadar tüm personelin ek göstergeleri yeniden düzenlemeli ve 3600 Ek Göstergenin kamuda görev yapan dört meslek gurubuna değil, bütün kamuda çalışan personeli kapsamasını istiyoruz. Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının yüzde doksanı lisans mezunu olup, işe girerken KPSS (A) gurubundan sınava tabii tutulmaktadırlar. Dolayısıyla hem 3600 ek göstergenin verilmesini, hemde merkez taşra uzmanı ayrımının kaldırılmasını iş barışının sağlanmasını yetkililerimizden talep ediyoruz.

Büro Memur-Sen olarak bu duygu ve düşüncelerle Vergi Haftasını kutluyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanları lehine olumlu adımlar atılacağını ümit ediyoruz.” diye konuştu. BAHRİ UÇAR                                                       

26.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz