6 Temmuz 2020 Pazartesi
Şahinbey çiftçisi destek bekliyor

Şahinbey çiftçisi destek bekliyor

Hasat döneminin başlamasıyla birlikte birçok üründe yüksek rekolte beklenirken düşük çıkan rekolte rakamları çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı.

Kuraklığın fazlasıyla hissedildiği Şahinbey İlçesindeki çiftçilerin rekolte sorunlarını değerlendiren Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “Zorlu iklim şartları ve sulama imkanlarımızın olmayışı çiftçiyi rekoltede hayal kırıklığına uğrattı. Çiftçilere destek çıkılmaz ise yakın zamanda birçok ürünü ithal eder duruma geleceğiz” dedi.

Rekolte oranları beklenilenden aşağı çıktı

Şahinbey İlçesi olarak içinde bulunulan hasat dönemlerinde çiftçilerin büyük bir hayal kırıklığı içinde olduğunu söyleyen Çolak, “Haziran ayından itibaren şehrimizde öncelikle arpa hasatlarımız başladı ve sonlanmak üzere. Arpa rekoltemizde beklentilerimize ulaşamadık. Şehrimizin diğer ilçelerinde sulu alan bulunan yerlerde arpa rekoltesi istenilen seviyede olsa da Şahinbey ilçemizde beklediğimiz rekoltenin çok altında bir hasat gerçekleştirildi.

Bir milyon nüfusu olan 65 ilden büyük olan Şahinbey İlçemizin sadece yüzde 11’i sulu tarım alanı. İlçemizin bir barajı ya da sulama kanalları yok. Çiftçi elektrik girdi maliyetlerinden dolayı kendi sondajını çalıştıramıyor ve susuzluk yüzünden bu yıl beklediğimiz rekolteye ulaşamadık.

Yağmurlar istenildiği kadar yağdı ancak çiftçi arazisini bir iki kez daha sulayabilmiş olsaydı bugün bu düşük rekoltelerle karşılaşmayacaktık. Çiçek döneminde beklenilen yağmurlar olmadığı sürece bizim rekoltemiz her zaman dediğimiz gibi yüzde 50 düşüş gösterir” açıklamalarında bulundu.

Böyle giderse yakında mercimek tohumunu ithal edeceğiz

Mercimek hasadındaki düşüşe dikkat çeken Çolak, “Bundan sonraki dönemde mercimek hasadımız olacak. Daha öncesinde Kanada’ya kırmızı mercimek ihracatı yaparken şimdi ithal eder duruma geldik. Kırmızı mercimek yok olmakla karşı karşıya. Böyle giderse yakın zamanda kırmızı mercimeğin tohumunu dahi ithal edecek duruma geleceğiz.

Çiftçiye destek çıkılıp kırmızı mercimeğin ekim alanlarını yeniden canlandırmamız gerekmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin, Şahinbey İlçemizde çiftçimize 60 ton kırmızı mercimek tohumu vermişti. Verdikleri tohumları çiftçi olarak bizler de ürettik yetiştirdik ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in çiftçimizi ziyaretlerinde hasadımızı birlikte gerçekleştirdik. Kırmızı mercimekte de yine beklenilen rekolte rakamları düşük. Bu yıl mercimek hasadımızda dekara 100-120 kilogramlık bir hasat gerçekleştiriliyor” dedi.

Mercimeğin anavatanıyız ancak üretemez duruma geldik

Gaziantep’in Güneydoğu Bölgesi olarak kırmızı mercimek üretiminde anavatan olduğunu ancak maliyetlerin yüksekliği ve desteklemelerin olmamasından dolayı çiftçilerin tarlasına küstüğünü belirterek yakın zamanda mercimek tohumlarının dahi ithal edilebilir duruma geleceğini söyleyen Çolak, şu ifadelere yer verdi: “Rekoltenin yükseltilmesi için öncelikle girdi maliyetlerinin hızla düşürülmesi ve ardında da çiftçiye önemli teşviklerin sağlanması gerekiyor. Bölgemiz mercimeğin ve hububatın anavatanıdır.

Anavatan olmamıza rağmen çiftçi bölgemizde hububattan, mercimekten, buğdaydan, arpadan para kazanamıyor. Kazanamadığı için de çiftçi uygun olmamasına rağmen tarlasını ya zeytin ağacı yapıyor ya fıstık ağacı yapıyor. Çiftçi bunu mecburiyetten yapıyor. Çiftçiler uzun yıllardır göz ardı edildiğinden dolayı artık çiftçiler tarlasına küsmüş durumda. Pandemi sürecinde daha yeni yeni çiftçinin değeri anlaşılmaya başlandı. Umarız ki çiftçinin kıymeti sadece bu yılla sınırlı kalmaz ve sürekli teşvikler çıkarılır. Çiftçinin üretim maliyetleri düşürülsün. Devletimiz desin ki sen bana 100 ton mercimek üret şu fiyattan senden alacağım desin. Çiftçiye güven verilsin. O zaman çiftçi bakın nasıl güzel üretimler yapar. “

Buğday hasadında da hayal kırıklığı yaşanıyor

Şahinbey İlçesi’nde sulama sorunu dolayısıyla buğday hasadında da beklenilen rekolte rakamlarına ulaşılamadığını belirten Çolak, şu açıklamalarda bulundu: “Buğday hasadımız da başlıyor. Hesaplarımıza göre dekara 300-400 kilogram buğday hasadı gerçekleştirilecek. Şunu diyebiliriz ki bu yıl Şahinbey’de çiftçilerimiz rekolte beklerken hayal kırıklığına uğramış durumda.

Fırat Nehri şehrimizin çok yakınından akıyor ancak bunu değerlendiremiyoruz. Şahinbey sınırlarında Barak Ovası’na Fırat Nehri’nden su getirilebilirse sadece bu ovadan yetiştirilecek ürünler Türkiye’ye yeter diyoruz. Bu kapsamda mutlak suretle bir devlet desteği bekliyoruz.”

29.06.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz