24 Haziran 2019 Pazartesi
Ortadoğu’nun merkezi olacak

Ortadoğu’nun merkezi olacak

İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı (BUILDEAST) ve eş zamanlı olarak düzenlenen GAYRİMENKUL Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı'nı değerlendirdi.

İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı (BUILDEAST) ve eş zamanlı olarak düzenlenen GAYRİMENKUL Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı'nı değerlendirdi. 4-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen BUİLDEAST ve Gayrimenkul fuarlarına katılımın güzel olduğunu belirten Çeliktürk, fuarı geleneksel hale getireceklerini belirtti. Gaziantep’i Ortadoğu’da bir inşaat sektörün merkezi haline getirmek istediklerini belirten Çeliktürk, “Ortadoğu’da önümüzdeki yıllarda yeniden yapılanma olacak. Yeniden bir ülke inşa edilecek. Bu ülke inşa edilirken her zaman trenin son vagonunda olmak istemiyoruz. Trenin ilk vagonuna binmek istiyoruz. Hem müteahhitlik açısından, hem inşaat malzemesi açısından hem de gayrimenkul açısından Gaziantep’i Ortadoğu’da bir inşaat sektörün merkezi haline getirmek istiyoruz. Çünkü Suriye’de gerçekten çok büyük bir potansiyel var. Gaziantep’teki müteahhitlerin, malzeme üreticilerin ve satıcılarının Suriye’nin yeniden yapılanmasında öncü olması gerekiyor.

BUILDEAST FUARINI GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ

İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı (BUILDEAST) ve eş zamanlı olarak düzenlenen GAYRİMENKUL Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı'nı değerlendirdi. 4-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen BUİLDEAST ve Gayrimenkul fuarlarına katılımın güzel olduğunu belirten Çeliktürk, fuarı geleneksel hale getireceklerini belirtti.

BUILDEAST FUARI SEKTÖRÜN İHTİYACI OLDUĞU ZAMANDA YAPILDI

BUILDEAST Fuarının tam sektörün ihtiyacı olduğu zamanda yapıldığını belirten Çeliktürk, “Döviz kurlarındaki artış ülkemizde çok şeye sebep oldu. Kur artışları faizi tetikledi ve faizin tetiklenmesiyle bizim müteahhitleri ve ticaret yapan insanların ticaretini etkiledi. Bundan dolayı zor duruma düşen meslektaşlarımız oldu. Tabi bu ülkemize yapılan ekonomik bir saldırıdır. Bunun sonucunda hepimiz bir moralsizlik içerisindeydik. Bu da enflasyonu patlattı. Döviz kuru, faiz ve enflasyon bunların hepsi birbirine bağlı olduğu için enflasyonu tetikledi. O yüzden halkın temel gıda ürünlerinde çok fazla bir yükselişe sebep oldu. Bunların genel global etkisi üzerimizde özellikle inşaat sektöründe bir moralsizlik havası etkisi yarattı. Tabi fuarlar da her zaman piyasalar iyi durumda iken yapılacak diye bir şey yok. Fuarlar tam piyasanın ihtiyacı olduğu zaman, ekonomiye canlılık kazandırmak maksadıyla yapılması gerekiyor” dedi.

FUAR PİYASADA CANLILIK YARATTI

BUILDEAST fuarın inşaat mühendislerinin mesleki ve teknik konulardaki eğitimine önemli katkı sağladığını belirten Çeliktürk, “BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarında yönetim kurulu ile birlikte 4 gün boyunca orada olduk. Üyelerimiz de fuarı sahipsiz bırakmadı. Hepsine teşekkür ediyorum. Her gün yüzlerce üyemiz fuarı ve stantları ziyaret etti. Fuarda 4 gün botunca Türkiye’nin sayılı hocalarını Gaziantep’e davet ederek, üyelerimize meslek içi eğitim seminerleri düzenledik. Fuar her açıdan çok verimli geçti. Fuara 60 firma katıldı. Bütün firmalara teşekkür ediyorum. Çünkü ekonominin, sektörün tam ihtiyacı olduğu zamanda fuarımıza katılarak destek oldular. Firmalarımız da fuara verdikleri desteklerin karşılığını da aldılar. Fuar piyasada canlılık yarattı” diye konuştu.

GAZİANTEP’İ ORTADOĞU’DA İNŞAAT SEKTÖRÜN MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ

BUILDEAST fuarını Ortadoğu menşeli yaptıklarını belirten Çeliktürk, “Ortadoğu’da önümüzdeki yıllarda yeniden yapılanma olacak. Yeniden bir ülke inşa edilecek. Bu ülke inşa edilirken her zaman trenin son vagonunda olmak istemiyoruz. Trenin ilk vagonuna binmek istiyoruz. Hem müteahhitlik açısından, hem inşaat malzemesi açısından hem de gayrimenkul açısından Gaziantep’i Ortadoğu’da bir inşaat sektörün merkezi haline getirmek istiyoruz. İnşallah bunu başaracağız. Çünkü Suriye’de gerçekten çok büyük bir potansiyel var. Gaziantep’teki müteahhitlerin, malzeme üreticilerin ve satıcılarının gerçekten Suriye’nin yeniden yapılanmasında öncü olması gerekiyor. Gaziantep’in birinci elden olmasa bile en azından ikinci elden işi alıp Suriye’de bir pay almaları gerekiyor” dedi.

SEKTÖRÜN SORUNLARI HAKKINDA BİR REÇETE YAZACAĞIZ

BUILDEAST fuarında sektörün sorunlarını dinlediklerini belirten Çeliktürk, “BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı bir ilk oldu. İnşallah önümüzdeki senelerde her sene fuarı geleneksel hale getirmek istiyoruz. BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarında katılan herkesin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledik. Notlarımızı aldık. Yönetim kurulu üyelerimizle bu sorunları değerlendireceğiz.  Meslektaşlarımızın ve sektörün sorunları hakkında paydaşlarımızla birlikte bir reçete yazmaya çalışacağız” dedi.

BUILDEAST FUARI SEKTÖRDE YAŞANAN OLUMSUZLUK HAVASINI KALDIRDI

BUILDEAST Fuarının ekonomide ve sektörde yaşanan olumsuzluk havasını kaldırdığını ifade eden Çeliktürk, “BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarına katılım güzel oldu. BUILDEAST Fuarının en büyük etkisi, ekonomide ve sektörde yaşanan olumsuzluk havasını kaldırdı. Fuara katılanlar üzerindeki olumsuzluk havası dağıtıldı” dedi.

GSO’NUN FUARA ÇOK KATKISI OLDU

Çeliktürk, “BUILDEAST Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarında özellikle yurt dışı bağlantısını yapan Gaziantep Sanayi Odasına çok teşekkür ediyorum. GSO’nun fuara çok katkısı oldu. İnşallah gelecek sene daha da güçlenerek, daha da büyüyerek daha iyisini yapmaya çalışacağız” dedi.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİN BU KENTTE HER ZAMAN SÖYLEYECEK BİR SÖZÜ OLACAK

Çeliktürk, konuşmanın devamında şöyle konuştu; “Biz her zaman elimizi taşın altına koyduk. Elimizden geldiği kadar paydaşlarımızla birlikte sektörümüz için çalışacağız. Piyasalar kötü diye bir kenara geçip oturmayacağız. Her zaman hem mesleğimizi hem meslektaşımızı geliştirme bakımından, hem Gaziantep’in ve tüm inşaat sektörü sorunlarıyla ilgili her zaman İnşaat mühendislerin söyleyecek bir sözü bu kentte olacak.”

BAHRİ UÇAR

10.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz