24 Şubat 2019 Pazar
Omurilik felci hakkında bilinmeyenler

Omurilik felci hakkında bilinmeyenler

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzm. Dr. Meliha Hafız Parapleji (omurilik felci) hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzm. Dr. Meliha Hafız Parapleji (omurilik felci) hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Parapleji, iki bacakta ve genellikle alt gövdede (mide bölgesi ve bel) hareket ve/veya hisyeteneğinin kaybıdır.Parapleji sebepleri genelde motorlu araç ya da motosiklet kazaları, kurşun yaraları  ve düşmelerden kaynaklanan omurga hasarı sebebiyle oluşur. Parapleji ayrıca, omurga tümörleri, skolyoz ve spinabifida gibi travmatik olmayan faktörler sonucunda da oluşabilir.  Skolyoz, spinabifida bazen parapleji sebebi olabilir.

Belirtiler nelerdir?

Omurilikhasarını hemen arkasında, hasarın olduğu bölgenin aşağısında hareket, his ve refleks kaybı oluşabilir. Hasarın nerede ve ne derecede oluştuğuna bağlı olarak cinsel işlev bozukluğu, bağırsak ve mesane kontrolü kaybı da görülebilir.Omuriliğin tamamen hasar görmesi kısmen hasar görmesinden daha kötüdür. Omurilik tamamen zarar gördüğünde, hasarın olduğu bölgenin aşağısında artık hiçbir hareket ve his olmaz. Omurilik kısmen parçalandığındaysa, bu bölgede biraz hareket ve his görülebilir. Kısmi omurilik hasarlarında, sfinkterlerin kontrolü çoğunlukla bozulmamıştır. Her yıl yaklaşık 11.000 kişide, paraplejiyle sonuçlanan omurilik hasarı görülür.Omurilik hasarı olan kişiler ortalama yaklaşık 31-40 yaş aralığındadır. Ancak, omurilik hasarı herhangi bir yaşta görülebilir.

Tedavi

Daha fazla ve kalıcı omurga hasarını önlemek için kaza yerinde paraplejili kişi özel bir tür tahtaya bağlanır. Omurgaya da beynebaskınınortadan kaldırılması gerekir. Omurganın ameliyat aracılığıyla doğru şekline tekrar kavuşması vekişininmümkün olduğu kadar kısa sürede bir rehabilitasyon programına başlaması tedavinin bir başka hedefidir.  Zayıfkaslardandolayıkarınve bel bölgesine destek sağlamak için karnın etrafına bir bandaj sarılır.Sırtüstü yatma pozisyonundan tekerlekli sandalyede oturmapozisyonunageçildiğinde, tansiyonunanormal derecede düşük olmamasına dikkat etmesi önemlidir. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaynaklanan baskıdanoluşanyaraların da önlenmesigerekir. Kabızlığın önlenmesi için, paraplejili kişilere fazla kaloriden oluşan bir beslenme ve ayrıca ilaç verilebilir.

Medical Park Gaziantep Hastanesi,Fizik Tedavi Rehabilitasyon Uzm. Dr. Meliha Hafız rehabilitasyonprogramındanbahsetti:

‘’Rehabilitasyona alınan hastalara öncelikle pozisyon verilmelidir. Kontraktürler önlenmeli, sağlam olan kaslara güçlendirme yapılmalı.Hastaların durumuna uygun olan tilttable, yatak içi egzersizleri ve parallel barda çalışma programı ayarlanır.Transfer aktivitelerinin kazandırması önemlidir.Yardımcı cihazlarla ayakta durma ve yürüme çalışılır.Rehabilitasyona zamanında, geciktirmeden,kontraktürleroluşmadan başlamak gerekmektedir.Daha önemlisi tedaviden,  parapleji gibi omurga felçleri basit kurallara uyarak önlemek mümkündür.Bu konuda yapılan halk salığı çalışmalara daha çok ihtiyacımız var.’’dedi. BÜLTEN

14.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz