22 Mayıs 2018 Salı
Milyonlarca hacı adayı Arafat vakfesinde

Milyonlarca hacı adayı Arafat vakfesinde

​Arafat vakfesi için sabah saatlerinden itibaren Arafat'a gelen milyonlarca hacı adayı, öğle ve kindi namazını cem ederek eda ettiler.

Hac ibadetinin farzlarından biri olan Arafat vakfesi için sabah saatlerinden itibaren Arafat'a akın eden milyonlarca hacı adayı, öğle ile ikindi namazlarını öğle vaktinde kılarak cem (cem-i takdim) ettiler.

Hacı adayları, Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş'in yaptığı vakfe duasının ardından, Müzdelife'ye hareket edecekleri vakte kadar ibadetlerini sürdürecek.

Binlerce Müslüman'ın namaz kılabileceği Mescid-i Nemire dolunca milyonlarca Müslüman da  namazlarını açıkta kıldılar.

Hz. Muhammed'in veda haccı sırasında veda hutbesini okuduğu ve öğle ile ikindi namazını cem-i takdimle kılarak vakfe mahalline geçtiği yer olarak biliniyor.

Namazların ardından hacı adayları, telbiye ve teşrik tekbirleri getirerek, Hz Adem ile Hz Havva'nın yer yüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme'ye (Rahmet Tepesi) ve çadırlara hareket ettiler.

Gün batımına kadar Arafat'ta kalacak, daha sonra vacip olan vakfe için Müzdelife'ye geçecek hacı adayları, güneşin doğuşunun ardından Mina'da şeytan taşlayacak. İLKHA

31.08.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz