27 Ocak 2021 Çarşamba
Melengiç Kahvesi tescil edildi

Melengiç Kahvesi tescil edildi

Gastronominin başkenti Gaziantep’in lezzetlerinden melengiç kahvesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

Yeni tescille beraber 37 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürün ile Türkiye’de en fazla tescilli ürüne sahip il haline geldi.

Gastronomi dalında 2015 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren Gaziantep Mutfağı eşsiz lezzetleriyle ulusal ve uluslararası alanda adından sıkça söz ettiriyor. Bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na melengiç kahvesi için 2017 yılında yapılan coğrafi işaret başvurusu sonuçlanarak tescillendi. Dünya’ya duyurmak adına Avrupa Birliği’nde de tescil alınması için çalışma başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığı’nca alınan yeni tescille birlikte Gaziantep, 37 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürün olmak üzere toplam 38 ürünle Türkiye’de en fazla tescilli ürüne sahip olan şehir oldu. Büyükşehir, Gaziantep Mutfağına ait özel lezzetlerin korunması amacıyla yapılan çalışmalar son hızıyla devam ederken 2020 yılı içerisinde yöresel lezzetlerin tescili ve markalaşması adına 30 ürünün daha coğrafi işaret tescili için hazırlıklar yapılarak başvuru sürecine geçildi.

Özellikle kış aylarında tüketilen Gaziantep’in önemli yöresel ürünleri arasında yer alan melengiç kahvesi, şehrin dağlık kesiminde yabani olarak yetişen ürünün toplanıp öğütülmesiyle macun haline getiriliyor. Süt ile pişirilen melengiç kahvesi, kahve olarak adlandırılmasına rağmen kafein içermezken, başta astım olmak üzere birçok göğüz hastalığına iyi gelmekte.  

Seçkin, “Herkese Gaziantep’in coğrafi işaretli ürününü tavsiye ediyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin’in konu hakkında yaptığı açıklamada Gazi şehrin gastronomi ve tadın başkenti olduğunu hatırlatarak, “Şehrin en önemli lezzetlerinden biri de melengiç kahvesi. Melengiç kahvesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi işaret almak için 2017 yılında müracaat ettik. Sürecin değerlendirilmesi, askı süreçleri ve eksiklerin tamamlanmasıyla 16 Aralık 2020’de melengiç kahvesi coğrafi işaretli bir ürün olarak tescil edildi. Kış aylarının olmazsa olmazı, boğazı yumuşatan, sağlığa iyi gelen ve sütle kaynatılan bir kahvemiz. Gaziantep, 37 coğrafi işaretli ürün ve bir geleneksel ürün ile Türkiye’de birinci sırada. Bu gastronomiye lezzet veren ürünlerimiz. 4’üncü Murat’ın Gaziantep’i seyahat esnasında bu bölgeye geldiğinde kendisine melengiç kahvesi ikram edildi. Tarihi o zamana kadar dayanıyor. Herkese mutlak suretle Gaziantep’in coğrafi işaretli ürününü tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

23.12.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz