25 Mayıs 2020 Pazartesi
Konut satışları 1 ayda yüzde 30 arttı

Konut satışları 1 ayda yüzde 30 arttı

Merkez Bankası’nın ardından kamu bankaları öncülüğünde başlayan faiz indirimleri konut talebini canlandırırken, konut kredi faiz oranlarındaki indirim meyvesini verdi.

Konut kredi faiz oranlarının düşmesiyle Gaziantep’te son bir ayda konut satışları yüzde 30 arttı. Konut kredi faiz oranlarındaki indirimin Gaziantep’teki emlak sektörünü canlandırdığını belirten Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Konut kredi faiz oranlarının  düşmesi emlak piyasasını çok hareketlendirdi.

Faizlerin düşmesiyle son bir ayda daire satışları yüzde 30 arttı” dedi. Gaziantep’in yılda 25-30 bin yeni konuta ihtiyacı olduğunu belirten Aytaç, “Gaziantep’te kiralık daire fiyatlarının düşürülmesi için daha çok konutun üretilmesi gerekiyor. Arsa maliyetlerin düşürülmesi lazım. Çünkü arsa fiyatları çok yüksek.

Dairlerin fiyatlarının yükselmesinde ki en büyük etken arsa fiyatlarıdır. Arsa maliyeti çok yüksek olunca bu maliyet konutun fiyatına yansıyor, bu da vatandaşa yansıyor. Arsa maliyetleri düşük olursa konut fiyatları da kiralık dairelerin fiyatları da düşer” dedi.

KONUT KREDİ FAİZ ORANLARINDAKİ İNDİRİM MEYVESİNİ VERDİ

GAZİANTEP’İN YILDA 25-30 BİN YENİ KONUTA İHTİYACI OLUYOR

KİRALIK DAİRE FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN DAHA ÇOK KONUT ÜRETİLMELİ

KONUT KREDİ FAİZ ORANLARINDAKİ İNDİRİM MEYVESİNİ VERDİ

Geçen yılki kur saldırısının ardından faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle büyük darbe yiyen konut sektörü, ekonomide son dönemde yaşanan toparlanma ivmesi ile canlandı. Merkez Bankası’nın ardından kamu bankaları öncülüğünde başlayan faiz indirimleri konut talebini canlandırırken, konut kredi faiz oranlarındaki indirim meyvesini verdi.

Konut kredi faiz oranlarının düşmesiyle Gaziantep’te son bir ayda konut satışları yüzde 30 arttı. Gaziantep’in yılda 25-30 bin yeni konuta ihtiyacı olduğunu belirten Aytaç, “Gaziantep’te kiralık daire fiyatlarının düşürülmesi için daha çok konutun üretilmesi gerekiyor. Arsa maliyetlerin düşürülmesi lazım. Çünkü arsa fiyatları çok yüksek. Dairlerin fiyatlarının yükselmesinde ki en büyük etken arsa fiyatlarıdır. Arsa maliyeti çok yüksek olunca bu maliyet konutun fiyatına yansıyor, bu da vatandaşa yansıyor. Arsa maliyetleri düşük olursa konut fiyatları da kiralık dairelerin fiyatları da düşer” dedi.

FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ GAZİANTEP’TE KONUT SATIŞLARI YÜZDE 30 ARTTI

Konut kredi faiz oranlarındaki indirimin Gaziantep’teki emlak sektörünü canlandırdığını belirten Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Konut kredi faiz oranları son 3 ayda düştü. Faizlerin düşmesi emlak piyasasını çok hareketlendirdi. Daire satışları artmaya başladı. Faizlerin düşmesiyle son bir ayda daire satışları yüzde 30 arttı” dedi.

FAİZLERİN DÜŞMESİ VATANDAŞ İÇİN BİR FIRSATTIR

Konut kredi faiz oranlarındaki indirimin vatandalar için bir fırsat olduğunu belirten Aytaç, “Faizlerin düşmesi vatandaş için bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek lazım. Vatandaşlar bu fırsatı kaçırmasın” dedi.

MÜTEAHHİT VE DAİRE SAHİPLERİ DAİRE FİYATLARINI ARTIRMAMASI LAZIM

Konut kredi faiz oranlarındaki indirimin daire satış fiyatlarını biraz attırdığını belirten Aytaç, “Faiz indirimin ardından daire satış fiyatlarında ufak artışlar var. Bazı müteahhitler ve daire sahipleri faiz indirimini fırsata çeviriyorlar ama biz müteahhitler ile konuşuyoruz. Devlet piyasanın canlanması için faizleri düşürdü. Müteahhitler ve daire sahipleri fiyatı artırmaması lazım. Piyasayı kilitlememek lazım. Piyasa kilitlendiği zaman ne müteahhitler ne emlakçılar ne de vatandaş kazanır” dedi.

GAZİANTEP’İN YILDA 25-30 BİN YENİ KONUTA İHTİYACI OLUYOR

Gaziantep’in yılda 25-30 bin yeni konuta ihtiyacı olduğunu belirten Aytaç, “Gaziantep hem doğudan hem batıdan sürekli göç alan bir kent. Gaziantep’te 4 üniversite faaliyette. Öğrenci sayısı çok fazla. Gaziantep’in konut ihtiyacı var. Gaziantep’in yılda 25-30 bin yeni konuta ihtiyacı oluyor. Konutta sıkıntı yaşadığımız için kiralık dairelerde sıkıntı çekiyoruz. Dairelerin maliyetleri de çok yüksek olduğundan mal sahibi daireyi kiraya vermek istemiyor.  Müteahhitler ve daire sahipleri kiraya değil satmayı düşünüyor. Bundan dolayı ister istemez kiralar yükseliyor” dedi.

KİRALIK DAİRE FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN DAHA ÇOK KONUT ÜRETİLMELİ

Gaziantep’te kiralık daire fiyatlarının düşürülmesi için daha çok konutun üretilmesi ve arsa maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirten Aytaç, “Gaziantep’te kiralık daire fiyatlarının düşürülmesi için daha çok konutun üretilmesi gerekiyor. Arsa maliyetlerin düşürülmesi lazım. Çünkü arsa fiyatları çok yüksek. Dairlerin fiyatlarının yükselmesinde ki en büyük etken arsa fiyatlarıdır. Arsa maliyeti çok yüksek olunca bu maliyet konutun fiyatına yansıyor, bu da vatandaşa yansıyor. Arsa maliyetleri düşük olursa konut fiyatları da kiralık dairelerin fiyatları da düşer” dedi.

GAZİANTEP’TE 10 YILA KADAR İHTİYACI KARŞILAYACAK ARSA VAR

Gaziantep’te imar sıkıntısının olmadığını belirten Aytaç, “Gaziantep’te imar sıkıntısı yok. Gaziantep’te şuanda önümüzdeki 10 yılın ihtiyacını karşılayacak arsa var. Ama biz imarlı bölgelerin sürekli açılmasını istiyoruz. Çünkü arsa ucuz olursa müteahhit ucuza arsa alır ve ucuza konut üretir” dedi.

VATANDAŞLARIMIZ ODAYA KAYDI OLAN EMLAKÇILARDAN ALIŞVERİŞ YAPSINLAR

Vatandaşların odaya kayıtlı emlakçılardan alışveriş yapmasını isteyen Aytaç, “Vatandaşlar herkesten ev alıp satmasın. Odaya kaydı olan, vergisi olan esnafımızla alışveriş yapsınlar. Çünkü arada çalışan emlakçılardan çok şikayetler geliyor. Vatandaşlarımız özellikle odaya kaydı olan esnafımızdan alışveriş yapsınlar. Çünkü odaya kayıtlı olan esnafımızın her zaman arkasındayız. Sıkıntı olduğunda hakem heyetimizle sorunu çözüyoruz” dedi.

2020 YILINDA GAZİANTEP’TE KAÇAK EMLAKÇI KALMAYACAK

Gaziantep’te kayıt dışı çalışan emlakçıları ortadan kaldıracaklarını belirten Aytaç, “Yeni bir yönetmeliğimiz çıktı. Yeni yönetmeliğimizin geçici bir süresi var. Bu süre de 5 Aralık 2019’da doluyor. Bu tarihten itibaren denetimlere çıkacağız.

Ticaret il müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve belediyeler ile beraber denetimlere çıkacağız ve kaçak emlakçıların hepsini kapatacağız. Bu tarihten itibaren arada çalışan emlakçıları kesinlikle bitireceğiz. Bu konuda mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. 2020 yılında Gaziantep’te kaçak emlakçı kalmayacak” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

9.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz