21 Temmuz 2019 Pazar
Kıdem Tazminatı Kırmızı Çizgimiz!

Kıdem Tazminatı Kırmızı Çizgimiz!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 10 Nisan’da açıkladığı reform paketinde yer alan “Kıdem Tazminatı Fonu” düzenlemesine sendikalar tepki gösterdi.

Türkiye'de yaklaşık 15 milyon çalışanı ve 2 milyon işvereni ilgilendiren kıdem tazminatının fona devredilmesi ve zorunlu bireysel emeklilik sistemine (BES) ilişkin düzenleme hakkında konuşan Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi M. Akif Sarıca, Kıdem tazminat fonun tamamen reel sektöre ucuz maliyetli bir kaynak oluşturmak görünümünde olduğunu belirterek, tamamen reel sektördekilerin taleplerine yönelik yapılan yasal düzenlemelerin çalışma hayatını rahatsız ettiğini belirtti.  İşçinin lehine düzenlemeler görmek istediklerini belirten Sarıca, “Bu fonlardan ağzımız yandı. Bireysel emeklilik fonu, işsizlik fonu, konut edindirme fonların sonucunda hiçbirisinde amacı doğrultusunda kullandırıldığını görmedik” dedi. Kıdem tazminatı konusunda kırmızı çizgilerini ilan ettiklerini vurgulayan Sarıca, 1 Mayısta Kıdem tazminatın sakıncalarını kamuoyu ile paylaşacaklarını belirterek, 1 Mayıs'ta 'kırmızı çizgime dokunma’ mesajı vereceklerini söyledi.

İŞÇİNİN LEHİNE DÜZENLEMELERİN YAPILMASI GEREKİYOR

Türkiye'nin en büyük işçi örgütü olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Gaziantep İl Temsilcisi M. Akif Sarıca,Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketindeki "Kıdem Tazminatı Fonu" ve zorunlu bireysel emeklilik sistemine (BES) ilişkin düzenleme hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu. işverenin değil işçinin lehine birtakım düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Sarıca, “Kıdem tazminatı konusunda Türk İş’in son genel kurulunda aldığı kıdem tazminatında bir gün de geriye gitmesi kabul edilemeyeceği ve kırmızıçizgi olduğu genel kurul kararı var. Zaten insanlar gelirleriyle ayın sonunu zor getiriyor. Bireysel emekliliğe girecek ne parası var ne kaynağı var ne de imkanı var. Bireysel emekliliği geçtik kıdem tazminatında devlet işverenden sigorta primi düzenli alamıyor, vergisini düzenli alamıyor. Bu kıdem tazminatı fonunu işveren fona düzenli olarak yatırmadığı zaman devlet bunun garantörlüğünü veriyor mu? Eğer devlet bunun garantörlüğünü veriyorsa ve 30 günden aşağı düşmemek kaydıyla bunlar konuşulur ve tartışılır. Ancak tamamen işverenin inisiyatifinde sigorta primi ve vergi gibi tahsil edilemediği bir duruma geldiğinde işçinin muhatabı kim olacak? Devlet mi olacak iş yeri mi olacak? Bunlar net değil. Bu uygulamalardan dolayı bunun oturulup masada konuşulması lazım ve işçinin lehine birtakım düzenlemelerin yapılması gerekiyor” dedi.

BU FON REEL SEKTÖRE KAYNAK OLUŞTURMAK İÇİN YAPILACAK

Kıdem tazminat fonun tamamen reel sektöre ucuz maliyetli bir kaynak oluşturmak görünümünde olduğunu belirten Sarıca, tamamen reel sektördekilerin taleplerine yönelik yapılan yasal düzenlemelerin çalışma hayatını rahatsız ettiğine dikkat çekerek, “Kıdem tazminat fonu tamamen reel sektöre ucuz maliyetli bir kaynak oluşturmak görünümünde. Zaten işveren 20 çalışan işçinin 20 yıl tazminatını sıfır maliyetle kullanıyor. Tekrar bunu fon adı altında yapılandırmanın anlamı yok. Kıdem tazminat fonu alamayanlar var mı var. Bunlarla ilgili çözüm üretilsin. Bunlarla ilgili yasal düzenlemeler yapılsın. Herkesin alabildiği bir sistem getirilsin. Bir aydan aşağı çalıştın tazminat alamıyor, 6 ay da, 3 ay da çalışan tazminat alabilsin. Bununla ilgili yasal düzenleme yapılsın. Biz bunlara karşı değiliz anacak tamamen reel sektördekilerin taleplerine yönelik yapılan yasal düzenlemeler çalışma hayatını rahatsız ediyor. Bu fon reel sektöre kaynak oluşturmak için yapılacak. Bu fonlardan ağzımız yandı. Bireysel emeklilik fonu, işsizlik fonu, konut edindirme fonların sonucunda hiçbirisinde amacı doğrultusunda kullandırıldığını görmedik”şeklinde konuştu.

1 MAYISTA KIDEM TAZMİNATIN SAKINCALARINI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ

Bu yılki 1 Mayıs'ın temasının kıdem tazminatı olacağını belirten Sarıca, “Türk İş, olarak 1 Mayıs’ta ana gündemimiz olacak kıdem tazminatı ile ilgili yasal düzenlemeyi kamuoyu ile paylaşacağız. 1 Mayısta Kıdem tazminatın sakıncalarını ve neleri götüreceğini kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

AYAKLARI YERE BASAN VE İŞÇİNİN LEHİNE DÜZENLEMELER GÖRMEK İSTİYORUZ

İşçinin lehine düzenlemeler görmek istediklerini ifade eden Sarıca, “Son 1 yıldan bu yana Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili Türkiye’nin ciddi bir gündemi oluştu. İnsanlar belki şimdi farkında olmayabilirler ama bu insanların çocuklarını ve torunlarını etkileyecek yapılan yasal düzenlemeler oluyor. Sonra dizine vurmanın faydası olmuyor. Bugün on binler insan özel sektörde iş bulamıyor, emekli olamıyor. Bunların iyi anlatılması lazım. Ayakları yere basan ve işçinin lehine düzenlemeler görmek istiyoruz. İşveren teşvik adı altında enerjide indirim alıyor, vergide indirim alıyor. Yönün biraz işçiye çevrilmesi lazım” diye konuştu.

BAKAN ALBAYRAK'IN REFORM PAKETİ AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamındaki "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u geçen günlerde açıklamıştı. Bakan Albayrak, kıdem tazminatında değişikliğe gidileceğini şu sözlerle açıklamıştı:"Vatandaşlarımızın kazançlarına göre, azdan az çoktan çok, belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformunu da hayata geçireceğiz. Tüm paydaşlarımızın katılımı ile tıpkı çalışanlardan olduğu gibi iş verenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu’nda toplanacak."

BAHRİ UÇAR

15.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz