30 Eylül 2020 Çarşamba
Kamu-Sen bugün bordro yakacak

Kamu-Sen bugün bordro yakacak

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), memurlara yapılan zam sonrası bordro yakacak. Türkiye Kamu-Sen, bugün Türkiye genelinde eylem yapacak.

Türkiye Kamu-Sen olarak 15 Ocakta Türkiye genelinde alanlarda olacaklarını belirten Türk Tarım Orman-Sen Şube Başkanı Cuma Erol, “2020’de sadece vergi harç ve cezalara %22 geldi. Memura Ocak maaş zammı olarak %4 reva görülürken doğal gaz akaryakıt elektrik temel gıda ve tüm tüketim ürünlerine peş peşe zam yağdı.

Yapılan tüm bu zamlar ortadayken memura verilen bu zammı bu adaletsizliği protesto etmek için 15 ocakta  2020 yılının ilk maaş bordosunu yakmak için alanlardayız” dedi. Kamu-Sen olarak hazırlayıp TBMM ve siyasi partilere sundukları memur paketinin bir an önce yasalaşmasını istediklerini belirten Erol,  “Bütün bunları kapsayacak bir memur paketi ile bu sorunları rahatlıkla çözebileceğimizi ve rahatlama sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

KAMU-SEN BORDRO YAKACAK

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), memurlara yapılan zam sonrası bordro yakacak. Türkiye Kamu-Sen, bugün Türkiye genelinde eylem yapacak. Türkiye Kamu-Sen olarak 15 Ocakta Türkiye genelinde alanlarda olacaklarını belirten Türk Tarım Orman-Sen Şube Başkanı Cuma Erol, “2020’de sadece vergi harç ve cezalara %22 geldi. Memura Ocak maaş zammı olarak %4 reva görülürken doğal gaz akaryakıt elektrik temel gıda ve tüm tüketim ürünlerine peş peşe zam yağdı. Yapılan tüm bu zamlar ortadayken memura verilen bu zammı  bu adaletsizliği protesto etmek için 15 ocakta  2020 yılının ilk maaş bordosunu yakmak için alanlardayız” dedi.

MEMUR PAKETİNİN BİR AN ÖNCE YASALAŞMASINI İSTİYORUZ

Kamu-Sen olarak hazırlayıp TBMM ve siyasi partilere sundukları memur paketinin bir an önce yasalaşmasını istediklerini belirten Erol,  “TÜİK’in açıkladığı Aralık ayı enflasyon rakamlarına göre TÜFE % 0,74 artarken, yıllık bazda yüzde enflasyon %11,84 oldu. Açıklanan bu rakamla birlikte Memurlarımız ve emeklilerimize %1,45 oranında enflasyon farkı ödenecek. Açıklanan bu rakamlara bakıldığında, enflasyonun yine memur maaşlarını erittiği net olarak görülmüştür. Memur ve emeklilerimize enflasyon farkı verilmesi memur maaşlarının reel olarak eridiğinin bir kez daha tescili anlamına gelmektedir.

Memura 1.45 enflasyon farkı verip memuru enflasyona ezdirmedik demek memurun aklıyla alay etmektir. 2019 yılında memurlarımız toplamda 2020 yılının Ocak ayı ile beraber sıfır zam almış oldular. Rakamlara bakıldığında, memurlarımız açısında ne büyümenin, ne refah payının, ne de reel bir gelişmenin olmadığı görülmektedir. İyi yönetilemeyen ve heba edilen toplu sözleşme dönemi ile birlikte kamu çalışanlarının hanelerine 2020 ve 2021 yılını da kayıp yazıldığı bir gerçektir.

Ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen kesim olan kamu çalışanları ve emeklilerimizin zam oranlarının revize edilmesine yönelik olarak bir adım atılması zaruri bir hal almıştır. Gerçekler ortadayken, memuru ve emekliyi “Enflasyona ezdirmedik”  söylemlerini kabul etmemiz mümkün değildir. Zam oranın revize edilmesi dışında kamu-sen olarak hazırlayıp başta TBMM olmak üzere çalışma bakanımıza ve siyasi partilerin gurup başkan vekillerine sunduğumuz memur paketinin de bir an önce yasalaşmasını istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

PAKET İLE SORUNLARI RAHATLIKLA ÇÖZEBİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ

Hazırladıkları Paketin içeriğiyle ilgili bilgi veren Erol, “Tüm ek ödemelerin emekliliğe sayılmasını istiyoruz. Çalışırken aldıkları maaşları emekliye ayrılınca alamayan ve mağdur olan insanların sorunu çözülsün istiyoruz. 3600 ek gösterge konusunda sayın Cumhurbaşkanının sözü var ve insanlar umutla bekliyor. Sadece dört meslek gurubu değil tüm kamu çalışanlarını kapsayacak bir adım atılmalı ve verilen söz yere düşürülmemeli. Biz bu konuda çalışmamızı yapıp TBMM’ye verdik. Bu çalışma üzerinden gayet hakkaniyetli bir ek gösterge düzenlemesi yapılabilir.

Sözleşmeli personelin durumu ortada. 2011 ve 2013 yılında sözleşmeli personele kadro verildi yine verilebilir. Yöneticinin iki dudağı arasına sıkıştırılan bir kamu görevlisinin verimliliği olmaz. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te hayatına son veren Saadet Öğretmeni hepiniz biliyorsunuz. Mobbingin bizi getirdiği nokta bu olayda bir kez daha kendini göstermiştir. Sözleşmeliler perişan, aile hayatları yok, çocukları bir yerde kendileri bir yerde parçalanıyorlar.

Bu trajediye dönüşüyor, derhal gerekli adımlar atılmalı. Özellikle belediyelerimizde çalışanlar büyük bir endişe yaşamaktadır. Yıl başından sonra sözleşmelerinin fesh edileceği korkusuyla günlerini geçiren belediye çalışanlarının bu girdaptan kurtaracak bir düzenlemeye acilen ihtiyaç vardır. Kamuda ikramiye almayan tek kesim memurlar kaldı. Yılda iki defa bayram ikramiyesi talebimiz karşılanmalı. Memurun yüzü güldürülmelidir. Yardımcı hizmetliler konusu çözülmeli. Bu insanların beklentilerine cevap verilmeli.

Bu insanlara sorumluk verildiyse kadrosu da verilsin. Vergi dilimleri konusunda artık ciddi adımlar atılmalı, memurun vergi dilimi yüzde 15’e sabitlenmelidir. Türkiye’nin vergi rekortmeni memurlardır emin olun. Dengeli ve adaletli bir vergi sistemi olmalı. Maaş cebimize girmeden vergimizi ödüyoruz. Liyakat ve ehliyet konusu herkesin ağzında ama uygulamada hiçbir şey yok. Mülakata cepheden karşıyız. Mülakat kul hakkı demektir.

90 puan alan insana 10 puan vererek sözlü sınavda eliyorsunuz. Bunu hangi vicdan kabul eder? Yeni bir yönetici atama sistemi getirilmeli hatta yönetici akademisi kurulmalıdır. Üniversiteli işçiler konusunda eskiden karar alınmış ama hala ortada bir şey yok. Eğer yapılmayacaksa bu insanlara umut verilmemeli. Bunların mali bir külfeti de yok. Bütün bunları kapsayacak bir memur paketi ile bu sorunları rahatlıkla çözebileceğimizi ve rahatlama sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR.

 

15.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz