15 Ekim 2019 Salı
HKÜ V. Mezuniyet Töreninde 2000 Öğrencisini Mezun Etmenin Gururunu Yaşadı

HKÜ V. Mezuniyet Töreninde 2000 Öğrencisini Mezun Etmenin Gururunu Yaşadı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), düzenlediği görkemli bir törenle, beşinci mezunlarını uğurlamanın gururunu yaşadı. HKÜ’nün V. Mezuniyet Töreninde 2000 öğrenci kep atarak mezun oldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene; Gaziantep Valisi Davut Gül, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, HKÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Songül Kalyoncu, HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, önemli protokol üyeleri, aileler, çok sayıda akademisyen, idari personel ve basın mensubu katıldı.

‘‘HKÜ ŞEMSİYESİ SİZLERİ HER ZAMAN KORUMAYA VE KOLLAMAYA DEVAM EDECEKTİR’’

1. Mezuniyet Töreninde açılış konuşmalarını yapan HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu: ‘’2008 yılında güneydoğu bölgemizde kurulan ilk vakıf üniversitesi, bir vakıf anlayışının, bir düşüncenin bir gelecek tasavvurunun, yeni nesillerin yetişmesini ideal edinen bir eğitim anlayışının vizyonu olarak temelleri atılan yüksek eğitim kurumumuz,bugün beşinci mezunlarını vermenin haklı gururunu yaşamaktadır.Değerli öğrenci arkadaşlarım. Hasan Kalyoncu Üniversitesindeki eğitiminizin son gününe geldiniz. Ancak biz bunu bir ayrılık olarak görmüyoruz. Hasan Kalyoncu Üniversitesi ailesi birbirini ömürlük seven bir nevi kader birliği yapmış bir ailedir. Bu nedenle her birinizi, mezunlar derneğimize üye olarak ve hatta yöneticileri olarak görmeyi arzu ediyorum. Yeni hayat maratonunuzda, sorumluluklarınız arttıkça hem bugünlerinizi özleyecek, gülümseyerek yâd edecek, arkadaşlıklarınızı sürdürecek hem de buradan aldığınızbilgi ve birikimle mesleklerinizde iddialı ve başarılı nesiller olacaksınız. Bulunduğunuz her ortamda ailenizi ve üniversitemizi en güzel şekilde temsil edeceğinize ve gelişen ülkemizde adalete önem veren dürüst yöneticiler, barışı, hoşgörüyü, sevgiyi ve en önemlisi saygıyı ve paylaşmayı önemseyen idealist mühendisler, avukatlar, hakimler, akademisyenler, mimarlar belki çok başarılı sanatçılar, üreten ve yatırımlar yapan işletmeciler olarak bizleri her zaman gururlandıracağınıza inanıyoruz. Biz öyle inanıyoruz ki üniversitemizde sağladığınız başarılar çalışma hayatınızda artarak devam edecektir. Kısacası; Tam anlamıyla yetişkin ve bağımsız bireyler olarak, artık edilgen evrenizi tamamlayarak etkendöneminize geçiş yapacağınız sürece adım atıyorsunuz. Unutmayınız ki mezunlarımız olarak HKÜ şemsiyesi sizleri her zaman korumaya ve kollamaya devam edecektir’’ diyerek coşkulu kalabalığa seslendi.

‘‘GELİŞEN VE GÜÇLENEN TÜRKİYE’DE HAKETTİĞİNİZ YERİ ALACAKSINIZ’’

Sizlerden özellikle beklentimiz kendinizi geliştirmeye,okumaya öğrenmeye asla ara vermeden devam etmeniz diyen Kalyoncu: ‘’Hayatınızda yeni bir dönemin başlangıcını yapıyorsunuz.Önünüzde çok parlak bir gelecek sizleri bekliyor. Buradaaldığınız eğitimin, sosyal ve bireysel gelişimin gittiğiniz heryerde sizleri başarılı kılacağından şüphemiz yok.Türkiye’nin inşasında ve tüm insanlığın, çevremizin vedoğamızın geleceği için çok önemli bir değer olduğunuzuhiçbir zaman unutmayınız.İlerleyen senelerde; Gelişen ve güçlenen Türkiye’de hakettiğiniz yeri alacak ve küresel ölçekte güncel bilgi vedonanımınızı devam ettirmeniz için Bu konuda arzu veisteği olan her bir mezunumuza kariyer merkezlerimiz,teknoloji ofislerimiz, araştırma merkezlerimiz veüniversitemiz kadrolarının kapıları her zaman açıkolacaktır’’ dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül:“Hasan Kalyoncu Üniversitesinin hem Türkiye'de hem de uluslararası arenada iyi yerlere geleceğine inancım tamdır. Sizlere ve hocalarımıza güveniyoruz. Buradan mezun olunca ülkemize hayırlı birer bireyler olacağınıza gönülden inanıyorum. Mesleki hayatınızda hepinize başarılar diliyorum” dedi.

‘’HER BAŞARININ ARDINDA ÖNCE İYİ İNSAN OLMA İDEALİNİ TAŞIMANIZI DİLERİM’’

Mezun olmak demek aynı zamanda yetkilenmek demektir. Mesleki anlamda artık yetkilisiniz diyerek mezunlara seslenen HKÜ Rektör V. Edibe Sözen:‘’Hasan Kalyoncu Üniversitesinden mezun olmak demek” bilgisinden emin olmak demektir, mesleğinin, ülkesinin ve geleceğinin sorumluluğunu almak demektir. Yeni bir yolun başındasınız. Sizleri en iyi makam ve mevkilerde görmek en büyük arzumuzdur. Başaracağınıza, hayallerinizi gerçekleştireceğinize inanıyoruz. Üzerinde bulunduğumuz coğrafyanın, ipek yolunun düşünürlerinden olan Farabi önce doğruyu bilmek gerekir der. Size bu sözü hatırlatmak isterim; yol düşünceniz bu olsun. Kıymetli aileler; gençlerinizi bin bir emek ile okuttunuz, şimdi bugün sizin de onur gününüzdür. Genç kuşaklara değer aktarımında bulunan üniversitemiz kendisiyle, çevresiyle barışık insan yetiştirmeyi de önemser. Her başarının ardında önce iyi insan olma idealini de taşımanızı diler, hepinizi saygı ve sevgi ile yeniden selamlarım’’ dedi.

‘’KOŞAR ADIMLARLA İLERLEYEN BİR ÜNİVERSİTE’’

Hasan kalyoncu üniversitesinin; 7 fakültesi, 25 bölüm, 2 yüksekokulu ile bölgenin ilkvakıf üniversitesi olduğunu ifade eden Sözen: ‘’Üniversitemiz, geçtiğimiz yıl ISO 9001 Yönetim Sistemi Belgesini almış,164üniversite içinde Aplus üniversite olarak seçilmiştir.9’u faaliyette, 3’ü açılacak olan 12 araştırma merkezi bulunmaktadır.süreli yayınları, tescilli patentleri, sözleşmeli sanayi projeleri ile organize sanayibölgesinde yeni kurulan teknoparkı ve ABD’de ki Silikon Vadisinde bulunan kuluçka merkezi ile girişimci bir üniversitedir. 2 adet inovasyon merkezi bulunan üniversitemiz, 2017 yılıitibariyle girişimcilik kategorisinde 41.sıraya yükselmiş koşar adımlarla ilerleyen birüniversitedir. Geçtiğimiz yıl itibariyle ulusal kanallarda en gündem oluşturan üniversite olmanınyanında, yeni açılacak bölümleriyle başta bölgemizin ihtiyaçlarına cevap vermeyeçalışan bir şehir üniversitesi konumundadır. Her geçen yıl sayıca artış gösterenuluslararası öğrencileriyle de ileriki yıllarda uluslararası üniversite olma yolundaçabalarını yoğun bir şekilde göstermektedir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi; elektriğini kendisi üreten, sıfır atık sistemine geçmiş olan üniversitemiz akıllı, çevrecive engelsiz bir üniversitedir’’ diyerek HKÜ’nün bulunduğu konumu katılımcılara aktardı.

2000 ÖĞRENCİ KEP ATTI

Konuşmaların ardından HKÜ’de derece yapan ilk üç öğrenciye başarı belgeleri ve ödülleri, Gaziantep Valisi Gül, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen tarafından takdim edildi. Coşkulu mezuniyet töreninde her fakülte ve bölümün ilk üçü kürsüye davet edilerek diplomaları takdim edildi. Ardından sırasıyla isimleri okunan tüm öğrencilere tek tek diplomaları verildi.

Beşinci mezunlarını vermenin heyecanını yaşayanHKÜ’de; Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Meslek Yüksekokulunda öğrenimini tamamlayan 2000 öğrenci kep atarak mezun oldu.

2018-2019 eğitim-öğretim yılında eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, diplomalarını aldıktan sonra keplerini coşkulu bir şekilde havaya atarak mezuniyetin tadını çıkardı. Üniversite eğitim sürecinin son noktası olarak sembolleşen kep atma anı, ailelere ve mezunlara duygu dolu anlar yaşattı. Toplu halde kep atan öğrenciler, hem üniversiteden mezun olmanın hem de yeni bir hayata başlamanın heyecanını birlikte yaşadı.

BÜLTEN

15.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz