28 Eylül 2020 Pazartesi
Hedef gelen turist oranını  yüzde 80’e çıkarmak

Hedef gelen turist oranını yüzde 80’e çıkarmak

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) GAP Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı İbrahim Halil Kılınç, 2019 yılında bölgeye yüzde 60 oranında turist geldiğini belirterek, 2020 yılında hedeflerinin yüzde 80’lere çıkmak olduğunu söyledi. TÜRSAB’ın yabancı turist gelmesi konusunda her zaman çalışma yaptığını belirten Kılınç, “Yabancı turistlerin Gaziantep’e gelmesi için çalışma yapmamız lazım.

Mart ayında Berlin’de düzenlenecek fuarda Büyükşehir Belediyesi stant açacak ve bu fuar sayesinde şehre gelen turist sayısının yüzde 15 artacağını düşünüyorum” dedi. TÜRSAB'ın dijitalleşme adına hayata geçirdiği TÜRSAB Rota projesi ile sektörde bir hareketlenme beklediklerini belirten Kılınç, “Türkiye’ye genellikle Avrupa’dan turist geliyor. Fakat gelen turistlerde kıyı bölgelerini tercih ediyorlar. Bizim amacımız ise Gastronomi alanında ilgi çekmek ve başarı yakalamak. Bu da yurt dışında ki fuarlara katılımlar ile olacaktır” dedi.

HEDEF GELEN TURİST ORANINI YÜZDE 80’E ÇIKARMAK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) GAP Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı İbrahim Halil Kılınç, 2019 yılında bölgeye yüzde 60 oranında turist geldiğini belirterek, 2020 yılında hedeflerinin yüzde 80’lere çıkmak olduğunu söyledi.

TÜRSAB’ın yabancı turist gelmesi konusunda her zaman çalışma yaptığını belirten Kılınç, “Yabancı turistlerin Gaziantep’e gelmesi için çalışma yapmamız lazım. Mart ayında Berlin’de düzenlenecek fuarda Büyükşehir Belediyesi stant açacak ve bu fuar sayesinde şehre gelen turist sayısının yüzde 15 artacağını düşünüyorum” dedi.

TÜRSAB'ın dijitalleşme adına hayata geçirdiği TÜRSAB Rota projesi ile sektörde bir hareketlenme beklediklerini belirten Kılınç, “Türkiye’ye genellikle Avrupa’dan turist geliyor. Fakat gelen turistlerde kıyı bölgelerini tercih ediyorlar. Bizim amacımız ise Gastronomi alanında ilgi çekmek ve başarı yakalamak. Bu da yurt dışında ki fuarlara katılımlar ile olacaktır” dedi.

AMACIMIZ GASTRONOMİ ALANINDA İLGİ ÇEKMEK

TÜRSAB’ın yabancı turist gelmesi konusunda her zaman çalışma yaptığını belirten Kılınç, “Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer ilgili kurumlarla beraber ciddi çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’ye genellikle Avrupa’dan turist geliyor. Fakat gelen turistlerde kıyı bölgelerini tercih ediyorlar. Bizim amacımız ise Gastronomi alanında ilgi çekmek ve başarı yakalamak. Bu da yurt dışında ki fuarlara katılımlar ile olacaktır. Mart ayında Berlin’de düzenlenecek fuarda Büyükşehir Belediyesi stant açacak ve bu fuar sayesinde şehre gelen turist sayısının yüzde 15 artacağını düşünüyorum” dedi.

ROTA PROJESİ İLE SEKTÖRDE BİR HAREKETLENME BEKLİYORUZ

Gaziantep’in sanayi bölgesi olması nedeniyle acentelerin uçak bileti ağırlıklı çalıştığını belirten Kılınç, “Kültür turlarını da şehre kazandırmaya istiyoruz. Şu anda TÜRSAB'ın dijitalleşme adına hayata geçirdiği TÜRSAB Rota projesi hayata geçti. Bölgede ki acentelerimiz bu sisteme üye olacak. Kültür, butik ve diğer turlarını sisteme yükleyecek. Dolayısıyla bu sayede sektörde bir hareketlenme bekliyoruz” dedi.

CADDELERKİ DİLENCİLERİN ORTADAN KALDIRILMASI GEREKİYOR

Caddeler ki dilencilerin olmaması gerektiğini belirten Kılınç,  “Eğlence mekanlarının daha kaliteli, steril hale getirilmesi ve güvenli olması gerekiyor. Amacımız, Gaziantep’e çok sayıda turist getirmek, ancak gelecek turistlerin şehirde konaklamasını sağlamalıyız. Gidiş-dönüş için havaalanını kullanıyorlar, konaklamak için Şanlıurfa’ya gidiyorlar” dedi.

ÇOĞU YOLCU GAZİANTEP’TEN ADANA’YA GİDİYOR

Uçak seferleri ve bilet fiyatlarına dikkat çeken Kılınç, “Ankara ve İstanbul’a günde 3 veya 4 uçak kalkarken, bu sayı ikiye düştü. Daha önce alternatif hava yolları vardı, ama şimdi yok. Dolayısıyla fiyatlarda yükseldi. Adana’nın uçuş sayısı Gaziantep’ten fazla, ama çoğu yolcu Gaziantep’ten gidiyor. Uçak ile Antalya’ya 250 liraya gidilirken Adana’dan 150 liraya gidiliyor. O nedenle uçak seferleri artmadıkça fiyatlar düşmez” diye konuştu. BAHRİ UÇAR

13.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz