28 Ekim 2020 Çarşamba
Girdi maliyet düşürülsün destekler artırılsın

Girdi maliyet düşürülsün destekler artırılsın

Gaziantep Ziraat Odaları Birliği il koordinasyon kurulu toplantısı Şehitkamil Ziraat Odası Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çiftçinin sorunları masaya yatırıldığı toplantıda, çiftçilerin girdi maliyetlerin düşürülmesi ve çiftçilere verilen desteklerin artırılması gerektiği belirtildi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, çiftçilere çağrıda bulunarak, “Hasat sezonu bitti ve ekim zamanı geldi. Biz odalar olarak çiftçilerimize maliyet ne olursa olsun üretim yaptırmak istiyoruz. Çiftçilerimize çağrımız tarları boş bırakmamalarıdır” dedi.

Çiftçinin bu yıl ürettiğinin karşılığını hiçbir şekilde almadığını belirten Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da, “Çiftçilerimiz üretimde aksaklık yapmadı ve yeteri kadar üretti ama ürettiğinin karşılığını hiçbir şekilde almadı. Fıstıktan da, biberden de, domatesten de, pamuktan da ürettiğinin karşılığı alamadı. Zeytinyağından da zarar edileceğinden korkuyoruz. Devletin buna bir çözüm bulması lazım” dedi.

ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya; Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit ve Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak ile diğer ilçe ziraat oda başkanları katıldı. Çiftçinin sorunları masaya yatırıldığı toplantıda, çiftçilerin girdi maliyetlerin düşürülmesi ve çiftçilere verilen desteklerin artırılması gerektiği belirtildi.

ÇİFTÇİLERİMİZ TARLARI BOŞ BIRAKMAMALI

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, “Yılın sonuna geldik. Hasat sezonu bitti ve ekim zamanı geldi. Biz odalar olarak çiftçilerimize maliyet ne olursa olsun üretim yaptırmak istiyoruz. Çiftçilerimize çağrımız tarları boş bırakmamalarıdır” dedi.

DIŞARIDAN ZEYTİNYAĞI’NIN GETİRİLMESİNE ENGEL OLUNMALI

Zeytin hasadının başlamak üzere olduğunu belirten Yiğit, “Zeytin hasadı başlamak üzere. Bu sene zeytin rekoltesi çok iyi. Bu sene bizdeki zeytin Ege’den fazla. Yetkilerden Suriye’den gelen ve merdiven altı zeytinyağına kesinlikle müsaade edilmemesini istiyoruz. Bu hem üreticiye hem tüketiciye zarar veriyor. Köylü kılığında yağ satıyor adamlar.

Bunun üzerine gidilirse bu sorun çözülür. Gıda denetimi artırılırsa bu adamlar burada bu yağı satamaz, satmamalı da. Onun için bunun üzerine gidilmeli çünkü bunlar para kazanıyor ama gerçek üretici de zarar ediyor. Çiftçiye zarar ettirmeyelim. Geçen sene çiftçi pamuktan zarar etti. Çiftçi bu sene pamuk ekmedi ve bu sene pamuk karaborsaya düştü. Çifti ürettiği üründen para kazanmalı ki tekrar üretim yapsın. Çiftçiyi tarlaya küstürmeyelim” dedi.

ÇİFTÇİLER ÜRETTİĞİNİN KARŞILIĞINI HİÇBİR ŞEKİLDE ALAMADI

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da, “Gaziantep’te zeytin dışında hasat dönemini tamamladık ve ekim ayına girdik. Hububat ekim hazırlığına başladı çiftçiler. Çiftçilerimiz üretim konusunda canı pahasına da olsa üretime devam etmiştir. Çiftçilerimiz üretimde aksaklık yapmadı ve yeteri kadar üretti ama ürettiğinin karşılığını hiçbir şekilde almadı. Fıstıktan da, biberden de, domatesten de, pamuktan da ürettiğinin karşılığı alamadı.

Zeytinyağından da zarar edileceğinden korkuyoruz. Gaziantep’te 80 bin ton civarında zeytin ve zeytinyağı üretimi var ama Pazar alanı yok. Suriye Afrin bölgesinden gelen zeytinyağının önünün kesilmesi lazım. Hem çiftçimizin ürettiği zeytinin kalitesini düşürmüş oluyor hem de çiftçiye zarar. Ayrıca Gaziantep’te pazar sıkıntısı var.

Birçok çiftçinin 2 yıl önce üretmiş olduğu zeytinyağı halen bulunuyor. Çiftçilerimiz zeytinin Pazar sıkıntısından dolayı zeytin ağaçlarını sökmeyi düşünen birçok çiftçi var. Çünkü zeytinyağını satamıyor. Devletin buna bir çözüm bulması lazım. Bunun için birlik ve kooperatiflerin kurulması lazım. Kooperatifleşmediğimiz zaman bu sorunlar devam edecek. Şahinbey’de kooperatif kurma aşamasındayız” diye konuştu. 

BÖYLE GİDERSE ÇİFTÇİ PAMUK EKMEYECEK

Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun ise, “Araban’da pamuk hasadı geçen hafta başladı. Pamukta bu sene verim güzel ama girdiler çok yüksek.  Tonuna 5 bin deniliyor ama sadece bunun 5 bin girdisi var. Çiftçiler şuan para kazanamıyor. Geçen sene 30-35 bin dönüm pamuk ekildi. Çiftçi zarar ettiğinden dolayı bu sene 15 bin dönüme düştü pamuk ekimi. Çifti pamuğa küstü. Girdiler 3-4 kar arttı ama pamuk fiyatı yerinde sayıyor. Çiftçinin para kazanması için pamuk fiyatının dolar endeksli gitmesi lazım ve pamuğa verilen desteğin artırılması lazım. Geçen sene pamuk eken çiftçi zarar etti, bu sene ise ancak başa baş çıkacak. Pamuk her sene ucuzluyor. 2018 sene önce pamuğun ton fiyatı 4 bin 600 liraydı. Bu sene yine 4 bin 600. Bu fiyat çiftçiyi kurtarmıyor. Böyle giderse çiftçi seneye de pamuk ekmeyecek” dedi. BAHRİ UÇAR

 

9.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz