30 Mayıs 2020 Cumartesi
Genç KADEM sorunları konuştu

Genç KADEM sorunları konuştu

KADEM Gaziantep Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla organize edilen çalıştayda bağımlılıklar konuşuldu.

Vali Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gençlik Spor İl Müdür Muzaffer Özbay ve birçok kurum müdürünün katılımıyla gerçekleşti. Çalıştayda madde, alkol, sosyal medya, tüketim gibi alanlardaki bağımlılıklara dikkat çekildi.

Gaziantep KADEM Gençlik Komisyonu tarafından Bağımlılık Çalıştayı düzenlendi. 13 ilden yaklaşık 80 gencin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda, madde-alkol bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, alışveriş-tüketim bağımlılığı, duygusal bağımlılık ve oyun-teknoloji bağımlılığı konuşuldu.

Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi'nde yapılan çalıştayın açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül bağımlılığın sadece gençlerin meselesi olmadığını tüm toplumun meselesi olduğuna dikkati çekerek, "Bağımlılık denilince akla ilk uyuşturucuyla mücadele geliyor. İnsanlara en kolay gelen yöntem, 'Polis sayısı artsın, polis sokak başlarını tutsun, uyuşturucu gündemimizden çıksın.'

Bir şeyi görmemek, bir şeyi yok saymak, onun olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir şey yok. Bunun sebeplerine eğilmemiz lazım." diye konuştu. Gençleri merkeze koyarak sorunları tartıştıklarını söyleyen Vali Gül, "İlkokuldan itibaren çocuklarımızın karar merciinde olsun diye gençlik meclislerini kurduk. Özgüveni olmayan, 'hayır' diyemeyen çocukların ve gençlerin bağımlılıktan kurtulma şansı yok.,

En büyük sıkıntımız, kendisinin yapmadığını çocuklardan beklemektir. Bu doğru bir yaklaşım değil, çocuklarımız düzgün olsun, kitap okusun, iyi olsun istiyoruz. Özellikle çocuklarımızın anaokulundan itibaren spor yapmasıyla birlikte hareket etme birlikte paylaşma gibi toplumsal kültürü oluşturarak onları hayata alıştırmamız gerekiyor" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise "Gençlerin, koruyucu ve önleyici tedbirler hususuna dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü her kötü sonucu değiştiren yaklaşım burada yatıyor. Dünya hızla değişiyor. Gençlerimizin sorunlarına eğilebilmemiz için onları dinlememiz gerekiyor. Sizin bakış açınızla çözüm üretmek gerekiyor" dedi. 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gaziantep İl Temsilcisi Sabiha Doğan ise çalıştay için çok heyecanlı bir hazırlık süreci yaşadıklarını belirterek, "Şimdiye kadar birçok etkinlik ve projede yer aldık. Fakat gençlik çalıştayı bizim için çok daha anlamlıydı. Biz gençlik çalıştayını ilan ettiğimiz zaman o kadar çok başvuru oldu ki kimi ne şekilde eleyeceğimize karar vermek bir hayli zaman aldı. Demek ki bağımlılıkla ilgili gençlerimizin bir araya gelerek konuşması gerekiyor" diye konuştu.

KADEM Gaziantep Gençlik Komisyonu Başkanı Betül Sena Tatar da "Ayakları üzerinde duran ve geleceğe daha emin adımlarla yürüyen bir Türkiye'nin yarına emanetleri biz gençleriz. Bu nedenle toplumun her konusuyla ilgilenmeliyiz ve beraberinde çözüm odaklı düşünerek problemlerimize son vermeliyiz. Biz gençlerin yaş, cinsiyet ve ırk gözetmeksizin her alanda fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu yüzden son dönemlerde karşımıza çıkan bağımlılık konusunu gençlerin gözünden incelemek istedik" dedi.

Çalıştay sonunda çıkan bildiriler okunup hatıra resmi çektiren Genç KADEM'liler desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.

BÜLTEN

30.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz