17 Aralık 2018 Pazartesi
Geleceğe ışık tutan bir belediye

Geleceğe ışık tutan bir belediye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Okuma Yazma Seferberliğine destek veren Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün okuma yazma eğitimleri başladı.

‘’Şimdi Okuma Zamanı’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Okuma Yazma Seferberliğine destek veren Onikişubat Belediyesi ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün okuma yazma eğitimleri başladı. Eğitimin ilk gününde Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, eğitimin önemini vurgulayarak daha iyi bir gelecek için, çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Okuma Yazma Seferberliğine Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte destek veriyor. Bu kapsamda Ertuğrul Duran Melemir Bilgi ve Kültür Evi’nde okuma ve yazma eğitimleri başlatıldı. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen ile birlikte okuma yazma öğrenmek isteyenlerin ilk eğitim gününde bir protokol imzalamak için bir araya geldi.

Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, bugün itibariyle ilçede bulunan 8 bin vatandaşa okuryazar olmaları için eğitim kampanyası başlattıklarını söyledi. Onikişubat Belediyesi ve ekibinin destekleri sayesinde okuma yazma bilmeyen büyük bir kitleye ulaştıklarını söyleyen Gökşen, Halk Eğitim Müdürlüğünün ve Onikişubat Belediyesinin açmış olduğu, Bilgi ve Kültür Evlerine müracaat eden ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlara, 1 kişi ya da 1 sınıf dahi olsa eğitim verileceğini söyledi. Onikişubat Belediyesinin sadece mahallelerin, kırsal kesimlerin yolu suyu vesaire işleriyle ilgili değil, her tarafın her mahallenin en ücra köşenin bile eğitim ve öğretim hizmetlerine çok büyük katkıları olduğunu belirten Gökşen, Onikişubat Belediyesinin yapımını gerçekleştirdiği okulların, Kültür Merkezlerinin ve Sosyal Etkinlik Merkezlerinin bunlara en iyi örnek olabileceğini söyledi. Enver Gökşen yaptığı açıklamada Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek Beyefendiye ve ekibine minnettar olduklarını, takdirle karşıladıklarını söyleyerek, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve çalışanları adına teşekkür etti.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ‘’Şimdi Okuma Zamanı’’ diyerek herkesi okuma yazma eğitimi almaya davet etti. Eğitime verdiği değerle bilinen Mahçiçek, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak şunları söyledi.

‘’ Onikişubat Belediyesi kurulduğu ve tüzel kişiliğini kazandığı tarihten itibaren sadece fiziki olarak değil insan odaklı yaptığımız çalışmaların bugün yeni bir aşamasına daha geldik. Gerçekten ilk günden bu yana insan odaklı ve özellikle de eğitim bağlamında belediyemizin ciddi hizmetleri var. Altı tane okul yaptık, yanlarında yurtları ile beraber. Her yıl 45 ila 55 bin adet civarında kitap aldık. 5’li setler halinde bütün okullarımıza dağıtık sadece Onikişubat ilçemize değil. Aşağı yukarı 1 milyon öğrencimize bu kanaldan ulaşma imkânını bulduk. Geçen sene bu dağıttığımız kitapları öğrencilerin ne kadar okunduğunu ve anladığını tespit etmek için bir sınav gerçekleştirdik. Yaklaşık 70 bin öğrencinin katıldığı sınavda 2666 öğrencimiz bütün soruları doğru cevaplandırdı. Kırsal kesimde 62 tane mahalle statüsünde olan yerleşim yerimize Bilgi ve Kültür Evlerini yaptık. Merkez de de 2 tane inşaatı biten ve 4 tane inşaatı devam eden Bilgi ve Kültür Evlerimizde bütün çocuklarımızı okutmak için inşallah bütün gücümüzle gayret edeceğiz.

Bir başka noktada ki çalışmamız Sosyal Etkinlik Merkezleri çatısı altında başlattığımız üniversite hazırlık kurslarında 2400 öğrencimiz var. Bunlardan yarıdan çoğu kız öğrencilerdir. İnşallah bu öğrencilerden ne kadarını üniversiteye hazırlayabilirsek ya da kazanmalarını temin edebilirsek o kadar kendimizi mutlu hissedeceğiz. Bu ülkenin iyi yetişmiş okumuş insanlara ihtiyacı var. Gelecekte bu ülkeyi yönetecek insanların bizlerden çok daha donanımlı çok daha bilgili olarak yetişmelerini sağlamamız lazım. İşte bugünde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Saygıdeğer Eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin başlatmış oldukları projenin bir kolunu Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber inşallah başlatacağız. Sayın Müdürümüzün de ifade ettiği gibi 8 bine yakın okuması yazması olmayan Onikişubat İlçemizde maalesef insanlarımız var. Bugün inşallah bunlardan en azından bir kısmının okuma yazma eğitimi almasını sağlayarak inşallah okuma yazma seferberliğimizi başlatmış olacağız. Gerçekten bugüne kadar Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber güzel çalışmalar yaptık ben bu bağlamda kendilerine ve değerli çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bu ülkenin hem çocukları, hem de daha ileri yaşlardaki hemşehrilerimiz için birlik ve beraberlik içinde gayret ettiğimiz zaman bu ülkenin geleceği inşallah daha iyi olacak diye temenni ediyorum ve tekrar bu çalışmalarda bize sağladıkları katkılar ve yardımlardan dolayı da hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Biraz sonra inşallah hanımefendi kardeşlerimizin bu kurslara iştiraklerini ve gayretli bir şekilde çalışmalarını beraber göreceğiz. Ayrıca basın mensuplarına da çok teşekkür ediyorum. Böyle bir çalışmayı kamuoyumuza insanlarımıza duyurma güzelliğini gösterdiğiniz için. Allah hepinizden razı olsun.’’

Konuşmalarının ardından Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen protokol imzaladı.

Onikişubat Belediyesi, Sosyal Etkinlik Merkezleri ile Geleceğe Işık Tutuyor

Onikişubat Belediyesi, çocukların ayrım yapılmaksızın eğitimine ve gelişimine önem vererek, örgün eğitime destek olmak, okullaşma oranını arttırmak ve mevcut potansiyeli değerlendirip geleceğe doğru adımlar atmak üzere hayata geçirdiği, Sosyal Etkinlik Merkezleri alanında farkındalık yaratıyor.

“Şimdi Okuma Zamanı” düsturuyla öğrencilerin her zaman yanında olarak Hayrullah ve Haydarbey Mahallelerin de bulunan Sosyal Etkinlik merkezleri; Pazartesi, Çarşamba, Cuma günü kız öğrencilere, Salı, Perşembe, Cumartesi günleri erkek öğrencilere olmak üzere üniversite sınavlarına hazırlanan ve 1. ve 2. grup olarak Ortaöğretim öğrencileri takviye kursları alıyor. Ayrıca, Hayrullah Mahallesin de Cuma ve Cumartesi 12. Sınıf öğrencilerine de üniversite sınavlarına hazırlık kursu veriliyor.

Deneyimli ve tecrübeli kadrosuyla donanımlı hale getirilen Sosyal Etkinlik Merkezleri; 25 öğretmenle birlikte 35 kişilik bir kadro ile 591 ortaokul, 553 üniversite sınavlarına hazırlanan toplam da 1144 öğrenciye takviye kursları veriyor.

28.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz