29 Şubat 2020 Cumartesi
Gaziantep’in okuma kültürü yok

Gaziantep’in okuma kültürü yok

Gaziantep’te Kitabevi sahipleri, okuma kültürünün yok olduğunu belirterek, okuyan bir neslin inşa edilmesi gerektiğinin önemine değindi.

1990 yılından beri tarihi Bey mahallesinde Milli Gençlik Kitapevini işleten Bilal Gümüş, Gaziantep’te okuma kültürü olmadığını söyledi. Teknoloji ve sosyal medyanın kitap satışını ve kitap okuma kültürünü azalttığını belirten Gümüş, Kitap okuma kültürünün artırılması için projelerin yapılması gerektiğini söyledi. Kitap fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Gümüş, kitap fiyatlarının düşürülmesi iççin kâğıtta alınan KDV’nin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

GAZİANTEP’TE KİTAP OKUMA ORANI DÜŞÜK

Gaziantep’te kitap okuma oranının düşük olduğuna dikkat çeken Gümüş, “Biz 1990’lı yıllarda kitap evini açtık. Gaziantep çok okuyan bir kent değil. Gaziantep’te kitap işi zor ama biz 30 seneden beri burada insanları nasıl okutabiliriz? Toplumun okumasını nasıl katkıda buluna biliriz? diye mücadele ediyoruz. Bu kitap evini açmamızdaki gaye insanların okuması, bilinçlenmesi ve bilgi sahibi olmasıdır. Gaziantep’te kitap evi açma noktasında sayı zaten az. Türkiye nüfusuna vurduğumuzda büyük ve kalabalık bir şehir ama az sayıda kitap evi var. Okuma oranı düşük olan illerden biriyiz” dedi.

GAZİANTEP TİCARET ŞEHRİ OLDUĞU İÇİN OKUMUYOR

Okuma oranlarının düşük olmasının en büyük nedeni ticaret şehri olduğunu söyleyen Gümüş, “Gaziantep şehrinin okumamasının sebebi ticaret şehri olmasıdır. Yoğun göç alan illerin başında gelen bir şehir ve ticaret merkezli bir şehir.

Ticaretle uğraştıkları için okumaya belki kısmen zaman bulamıyor olabilir. Bu son zamanlara baktığımızda lise gençlerinin üniversite gençlerinin veya ev hanımlarının veya üç beş kişi bir araya gelerek okuma gruplarının oluştuklarını görüyoruz. Belli bir kitap üzerinde okuma grupları kuruluyor ve bu kitapların tahlili ile ilgili gruplar görüyoruz ama bu yeterli değil. 2 buçuk milyonluk bir şehirde bahsettiğimiz durum bin kişi iki bin kişidir.

Gaziantep üniversitesi içerisinde, özel üniversitesinde anket yapılsa kaç kitap okuduğu sorulsa belki eline hiç kitap almayan yüzlerce öğrenci çıkacaktır. Benim kitap evimi açtığımız süre içerisindeki okuma oranı bizde daha yüksekti. Ciddi bir okuma isteği olan genç kesim ile karşı karşıyaydık ve her çıkan kitabın Gaziantep’te mutlaka bir karşılığı vardı. 20-25 sene önce bizim kendi müessesimizde okuma oranı daha yüksekti ve verdiğimiz kitap daha fazlaydı ama şimdi okuma oranı çok düştü.” dedi.

KİTAP YERİNE SOSYAL MEDYA TERCİH EDİLİYOR

Teknoloji ve sosyal medyanın kitap satışının azalttığını belirten Gümüş, “Teknoloji ise kitapları çok ciddi manada etkiledi. Çünkü artık kitapların PDF’leri yükleniyor.  Sosyal medya dediğimiz ortam insanların okumasını da etkiliyor. İnsanlar kitap okumaktan daha ziyade sosyal medyaya girerek oradaki haberleri bilgileri üzerinde bilgi edinmeye çalışıyorlar. Kendi okuyarak zihin dünyasını tefekkür ederek bir şey elde etmiyorlar. Sosyal medyayı kullanan insanlara sorulduğunda birçoğu eline yıllardır kitap almadığını görebiliyoruz “dedi.

OKUMA KÜLTÜRÜ İÇİN PROJELER YAPILMALI

Kitap okuma kültürünün artırılması için projelerin yapılması gerektiğini söyleyen Gümüş, “Toplumun okuma kültürünü artırma noktasında başta üniversitelerimiz, valilik, belediyelerimiz çok ciddi gayret göstermek zorundalar. Okullarımız, öğretmenlerimiz gayret göstermelidir. Valimiz birkaç sefer okuma alışkanlığı için projeler yaptı ve bunun topluma faydalı olduğu kanaatindeyim çünkü eline kitap almamış insanlar kitap okuma gününde evinde çocuklarıyla veya bir parkta birkaç grupla bir araya gelerek güzel okumlar yaptılar.

Bu sürekli hale getirilebilir. Genç neslin okuması açısından okullarda kampanya niteliğinde kitap okuma yarışmaları yapılabilir. Toplumun bütün katmanlarının bulunduğu okuma projeleri yapılabilir. Çünkü bir insan bir kitabı eline alıp okumaya başladığı zaman hayatında hiç kitap okumadığı için sıkılabiliyor ama bir müddet sonra onun çok iyi bir kitap okuyucusu haline geldiğini görebiliyoruz” ifadesini kullandı.

KİTAPLARIN MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

Kitap fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Gümüş, “Türkiye’ de kitap fiyatlarının yüksek olmasının sebebi kağıt üretiminin ithal olmasından kaynaklıdır. Sadece kâğıt değil kağıdın ham maddesine kadar her şeyi ithaldir. Bizim kendimize ait fabrikalarımız vardı maalesef satıldı. Şuan tamamen dışarıya bağımlı bir haldeyiz. Hükümet şuan kitapta yüzde sekiz KDV kaldırdı ama kâğıttakini kaldırmadı. Hükümet satılan fabrikaların yerine yeni fabrikalar açmak zorunda. Çünkü üretimin olmadığı yerde başkalarının belirlediği fiyatta almak zorundasınız. Türkiye’de kitabı etkileyen iki faktör var. Birincisi dışarıdan dövizle alıyorsunuz.

Dövizin her artışında sizde fark ödüyorsunuz ve ister istemez kitabın maliyeti artıyor. İkincisi ise size ait bir şey değil dışarıdan ithal ettiğimiz için bugün tonu bin dolar ise gelişi bin iki yüz dolara alınıyor. İki tane maliyet ortaya çıkıyor. Bu üretimle ilgilidir. Kitabın ucuzlaması için bugünkü idarecilerin yapması gereken matbaa ve kâğıdın KDV’sini aşağıya çekmesi ve Türkiye’de kitabın üretilmesi gerekiyor” diye konuştu. BAHRİ UÇAR

14.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz