17 Ocak 2019 Perşembe
Gaziantep’e kıymayın!

Gaziantep’e kıymayın!

Cuma günü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında, Kamil Ocak Stadyumu, Valilik Binası ve Eski Vergi Dairesi’nin yerine TOKİ’nin ticaret ve konut alanları yapacağı açıklanmasından sonra birçok kesimden projeye tepkiler yağmaya başladı.

Cuma günü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında, Kamil Ocak Stadyumu, Valilik Binası ve Eski Vergi Dairesi’nin yerine TOKİ’nin ticaret ve konut alanları yapacağı açıklanmasından sonra birçok kesimden projeye tepkiler yağmaya başladı. Vatandaşlar, Gaziantep’in kalbi olarak kabul edilen 100.yıl parkının devamı olan Kamil Ocak Stadyumu, Valilik Binası ve Eski Vergi Dairesi’nin yerinin TOKİ tarafından Konut ve Ticari alan yapılması halinde Gaziantep’in geleceğine en büyük kötülüğün yapılacağı ve yetkililerin bu ağır vebalin altından kalkamayacaklarını söyledi. Vatandaşlar, başta meydan için mevcut AVM’yi yıkan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in olmak üzere, Gaziantep Valisi, Milletvekilleri, STK temsilcileri ve şehrin yetkililerini TOKİ’nin bu meydanda yapacağı Konut ve Ticari alanlara izin vermemelerini istedi. Kentlerin kültürünü, tarihini, mimarisini ve yaşam şeklini yansıtan yerlerin Kent Meydanları olduğunu belirten vatandaşlar TOKİ’nin buradan tamamen el çekmesini talep ettiler.

Bilindiği üzere Cuma günü gerçekleşen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “2014 yerel seçimlerinde stadyum yeri ile ilgi bu kente sözü vardı. Neydi o söz? Valilik, stadyum, kapalı spor salonu ve demokrasi meydanını hepsini birleştirip bu kente devasa bir meydan yapacağız. Seçim beyanında vardı ve billboardlarda reklamı yapıldı. Bu plana müdahalemiz olamaz ama bu planı Ankara’dan yapan yetkililere buradan sesleniyorum. Gelin bu kentin halini görün. Burada 44 bin metrekare yeri siz 10 bin metrekare meydan bırakıyorsunuz, 34 bin metrekare konut artı ticari veriyorsunuz. Zaten bitmiş olan kent trafiği bu yapılacak plan ile inan yürüyemeyeceğiz ve nefes alamayacağız. Bu yoğunluk bu kenti kaldırmayacak. Bu alana 34 bin metrekare inşaat alanı geliyor. Stadyumun yerini TOKİ’nin yaptığı bir plan ile bu kenti bitiriyoruz. Bu yapılan plan bu kente cinayettir” diye konuşmuştu.

15.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz