8 Temmuz 2020 Çarşamba
”Gaziantep başarı hikâyesi yazıyor“

”Gaziantep başarı hikâyesi yazıyor“

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, 2019 Ocak ve Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

2019 yılı Ocak ve Şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 artış ile toplam 1 milyar 179 bin 803 dolarlık ihracat yapan Gaziantep, ithalatının yaklaşık 2 katı ihracat yaparak dış ticarette cari açık vermedi. 2019 Ocak ve Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, “Gaziantep Ocakta Türkiye ihracat ortalamasının 2 katı, Şubatta Türkiye ihracat ortalamasının yaklaşık 3 katı ihracat gerçekleştirdi. Gaziantep olarak Şubat ihracatında da Ankara’ya çok yaklaştık. Birkaç ay içerisinde daha iyi gelecek rakamlarla ay bazında 5. sıraya yükselme şansımız çok yüksek” dedi. Gaziantep’in başarı hikâyesi yazmaya devam ettiğini belirten Koçer, “Gaziantep’te ihracatta ve sanayi üretiminde değişim ve dönüşüm modelini gerçekleştirecek bir çalışma içerisindeyiz. İnşallah önümüzdeki yıllar içerisinde Gaziantep yavaş yavaş orta ve yüksek teknoloji üretim yapan bir ihracat şehri olmaya başlayacak. İstanbul’da 1200 km uzakta bir şehir olarak Gaziantep bir başarı hikayesi yazıyor. Bunu başaran tüm ihracatçılarımıza ve işçilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

GAZİANTEP BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOR

2019 yılı Ocak ve Şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 artış ile toplam 1 milyar 179 bin 803 dolarlık ihracat yapan Gaziantep, ithalatının yaklaşık 2 katı ihracat yaparak dış ticarette cari açık vermedi. 2019 Ocak ve Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, “Gaziantep Ocakta Türkiye ihracat ortalamasının 2 katı, Şubatta Türkiye ihracat ortalamasının yaklaşık 3 katı ihracat gerçekleştirdi. Gaziantep olarak Şubat ihracatında da Ankara’ya çok yaklaştık. Birkaç ay içerisinde daha iyi gelecek rakamlarla ay bazında 5. sıraya yükselme şansımız çok yüksek” dedi. Gaziantep’in başarı hikâyesi yazmaya devam ettiğini belirten Koçer, Gaziantep’te ihracatta ve sanayi üretiminde değişim ve dönüşüm modelinin gerçekleştirecek bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, “Gaziantep’te ihracatta ve sanayi üretiminde değişim ve dönüşüm modelini gerçekleştirecek bir çalışma içerisindeyiz. İnşallah önümüzdeki yıllar içerisinde Gaziantep yavaş yavaş orta ve yüksek teknoloji üretim yapan bir ihracat şehri olmaya başlayacak. İstanbul’da 1200 km uzakta bir şehir olarak Gaziantep bir başarı hikayesi yazıyor. Bunu başaran tüm ihracatçılarımızı, işçilerimize ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

GAZİANTEP KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ

2019 yılı Ocak ve Şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 artış ile toplam 1 milyar 179 bin 803 dolarlık ihracat en Gaziantep, ithalatının yaklaşık 2 katı ihracat yaparak dış ticarette cari açık vermedi. 2019 Ocak ve Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer,  “Ağustos ayında ülkemizde döviz piyasalarına yönelik yapılan ekonomik müdahale sonucu piyasalardaki sıkıntılar kısa zamanda giderildi ve kısa zamanda iyileşme başladı. Bu süreç ekim ayından bu yana pozitif rakamlarla yeni bir noktaya geldi. Gaziantep olarak bu süreçten zarar görmekten öte tam tersi bu durumu fırsata çeviren bir il olduk. Gaziantep Ocakta Türkiye ihracat ortalamasının 2 katı, Şubatta Türkiye ihracat ortalamasının yaklaşık 3 katı ihracat gerçekleştirdi. Gaziantep’in ihracattaki büyümesi devam ediyor. Gaziantep Türkiye’nin 6. ihracat şehir konumunu devam ettiriyor” dedi

GAZİANTEP İHRACATTA ANKARA’YI GEÇECEK

Gaziantep’in Şubat ihracatında Ankara’ya çok yaklaştığını belirten Koçer, “Gaziantep olarak Şubat ihracatında Ankara’ya çok yaklaştık. Birkaç ay içerisinde daha iyi gelecek rakamlarla ay bazında 5. sıraya yükselme şansımız çok yüksek” dedi.

GAZİANTEP İTHALATIN İKİ KATI İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Gaziantep yapmış olduğu ithalatın iki katı ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çeken Koçer, “Gaziantep yapmış olduğu ithalatın iki katı ihracat gerçekleştirdi. Dolaysıyla Gaziantep cari açık vermeyen bir şehir.  Bu anlamda da Gaziantep çok önemli bir konumda. Birçok ilimiz ithalatından daha az ihracat gerçekleştirirken Gaziantep ithalattan iki kat fazla ihracat gerçekleştirdi” dedi.

TÜRKİYE’DE İSTİHDAM VE İHRACAT RAKAMLARINDA İYİYE GİDİŞ ÇOK HIZLANDI

Türkiye ekonomisinin iyiye gittiğini ifade eden Koçer, “Bir taraftan bir kriz tellallığı var, bir tarafta ihracat rakamlarının kötüye gitmesini isteyenler var, bir tarafta 31 Mart yerel seçim sürecinde ekonominin kötüye gitmesini ve seçimi etkilemesini bekleyenler var. Türkiye cumhuriyeti vatandaşların Türkiye ekonomisinin seçim için kötü olmasını isteyeceğini düşünmüyorum. Türkiye’de hem istihdam rakamlarında hem ihracat rakamlarında hem de ekonomideki diğer ilişkilerinde ekonominin iyiye gidiş çok hızlandı” ifadelerini kullandı. 

GAZİANTEP BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOR

Gaziantep’te ihracatta ve sanayi üretiminde değişim ve dönüşüm modelinin gerçekleştirecek bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Koçer, “Gaziantep’in daha katma değeri yüksek ürünlerde ihracat yapması gerektiği, daha kaliteli ve markalı ürünler ortaya koyması gerektiğini, ARGE ve inovasyona yönelmesi gerektiğine yönelik görüşler alıyoruz. Biz bunu yürekten katılıyoruz. Gaziantep’te ihracatta ve sanayi üretiminde değişim ve dönüşüm modelini gerçekleştirecek bir çalışma içerisindeyiz. İlgili kurumlarla işbirliği içerisinde çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllar içerisinde Gaziantep yavaş yavaş orta ve yüksek teknoloji üretim yapan bir ihracat şehri olmaya başlayacak. Türkiye’de coğrafi  olarak bizden çok daha iyi konumda olan şehirlerin ihracat rakamlarının bizim altında olduğunu görüyoruz. Dolaysıyla İstanbul’da 1200 km uzakta bir şehir olarak Gaziantep bir başarı hikayesi yazıyor. Yılın en durağan aylarında bile çok iyi rakamlar geldiğine göre Mart ayından sonra Gaziantep’in ihracat rakamlarının çok iyi bir seviyeye çıkacağını düşünüyorum. Bunu başaran tüm ihracatçılarımızı, işçilerimize ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu bu zor dönemde ekonomik kalkınma mücadelesi veren tüm firmalarımı kutluyorum” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

13.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz