22 Ağustos 2019 Perşembe
“Ebe istihdamı arttırılmalı”

“Ebe istihdamı arttırılmalı”

“21-28 Nisan Ebeler Haftası” nedeniyle açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, ebelerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

Türkiye'de hizmet veren yaklaşık 54 bine yakın ebe olduğunu ve bir yılda canlı doğan bebek sayısının da 1,5 milyona ulaştığına dikkat çeken Kazak, ebe istihdamının arttırılması gerektiğini söyledi.

EBE İSTİHDAMI ARTTIRILMALI

“21-28 Nisan Ebeler Haftası” nedeniyle açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, ebelerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Türkiye'de hizmet veren yaklaşık 54 bine yakın ebe olduğunu ve bir yılda canlı doğan bebek sayısının da 1,5 milyona ulaştığına dikkat çeken Kazak,  ebe istihdamının arttırılması gerektiğini söyledi. Kazak, “21-28 Nisan tarihleri ülkemizde “Ebeler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Çalışanların bu önemli gün ve haftaları sevinçle karşılaması için sorunlara somut çözümler istememize rağmen ne yazık ki hala beklentiler karşılanmış değildir” dedi.

SIKINTILAR ARTARAK DEVAM ETMEKTE

Ebelerin yaşadığı sıkıntıların artarak devam ettiğini belirten Kazak, “Döner sermayeler sıfırlanmıştır. Yıpranma payı ihtiyaca cevap vermekten çok uzaktır. Kadro beklentisi karşılanmamıştır. Şiddet artarak devam etmekte, çalışana mobbing ve baskıda bir azalma olmamaktadır. Görev dışında çalıştırma, aşırı iş yükü vb. sorunlar uzayıp gitmektedir. Yukarıda sıraladığımız sorunlara yönelik çalışanların talepleri bir lütuf değil, olması gerekenlerdir. Yoksa hiçbir çalışan dünyaları istememektedir. Sadece huzurlu bir çalışma hayatı ve makul bir ücret talep etmektedir. Bakınız ülkemizde görev yapan 53 Bin 741 ebe arkadaşımız var. Bir yılda canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 291 bin 55’dir. Doğum öncesi ve sonrasında yapılan hizmetleri dile getirmeden bile bu rakamlar ebe arkadaşlarımızın nasıl bir iş yüküne sahip olduklarını anlatmaya yeterlidir” dedi.

SÖZLEŞMELİ SİSTEMİ SON BULMALI

Sözleşmeli sisteminin son bulmasını isteyen Kazak, “Ebe arkadaşlarımız, vekil ebe hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı ve 4/B’li, 45/A’lı gibi istihdam modelleri ile çalışmaya zorlanmaktadırlar. Görevleri dışında zorla başka alanlarda çalıştırılan ebe arkadaşlarımız vardır.  Anneleri bebeğine kavuşturan ebe arkadaşlarımız başta kreş eksikliği olmak üzere çalışma hayatının aile yaşamlarına olumsuz yansımaları ile mücadele etmektedirler. Kısacası ebe arkadaşlarımızın özverili hizmetlerinin karşılığı bu olmamalıdır. Çalışma hayatında talepleri karşılanmalıdır” şeklinde konuştu.

SESİMİZE KULAK VERİLMELİ

Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istediklerini belirten Kazak, “Türk Sağlık-Sen olarak sorunlara çözüm istiyoruz. Ebe arkadaşlarımızın sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu temennilerimiz tüm sağlık çalışanları içinde geçerlidir. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakâr çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın “Ebeler Haftasını” kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

24.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz